+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu
 1. 1
  Ziyaretçi

  Askerlere neden mehmetçik deniyor

  ben mesaj yazdım ama gönderilenlerden hiç biri yok 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: askerlere neden mehmetçik deniyor

  askerlere neden mehmetçik deniyor

  Çanakkale Savaşında Sebdulbahir de savaşan Mehmet Çavuş isimli bir asker silahı tutukluk yapınca yerden aldığı bir taşla ingiliz askerine saldırıyor. Mustafa Kemal'de bu olayın duyulmasında bizzat yardımcı oluyor. İşte o gün bugündür Türk Askerine mehmetçik deniyor.

  ...

  Türk askerine verilen mehmetçi adı aslında bir ad değil bir amaçtır, simgedir. simge olması ise ordunun tek tek şahıslara ayrılamayacağı ve bir bütün olarak ele alınması gerektiği içindir. hepsine tek bir ad verilmelidir. peki neden bu ad seçilmiştir. türk toplumunda askere tek bir isim verilmesi eski bir gelenektir. türk toplumun da bu şekilde simgeleştirme geleneği oldukça gelişmişti zira; ok tanrıya (göktengri) olan bağlılığı, yay ise türk hakimiyetinin dünyaya yayılması anlamına gelmekteydi. at kuyruğundan yapılan tuğlarında ayrı anlamları vardı. islamiyet öncesi türk toplumunda askerlere verilen isimler "alp" "alp er" "alperen" şeklindeydi. islamiyet sonrası ise hz muhammetin adının ve saygınlığının yaşatılması adına islamdan oldukça etkilenen türklerde mehemmed(muhammet) adı doğan çocuklara konulmaya başlandı. artık mehemmed ismi pek çok türkmen ailede
  sık kullanılan bir isim olmuştu. bir süre sonra türkçenin kendini yenileme etkisiyle; kendi kendine günlük kullanıma uyarlandı ve türkçeye göre fazla ses olan (em) kısmı çıkartılarak meh(em)med şeklini aldı. bu ismin kullanımının bu kadar yaygın olması sonrasında askere giden her genç mehmet ismiyle çağırılmaya başladı. türk askerinin şanı, kahramanlığı yüksek ve toplumu için kendisini feda edercesine savaş alanında cesurca çarpıştığı için toplum sevgi ifadesi içeren "cik" ekini mehmet isminin sonuna eklemeye başlamıştır. yüz yıllardır mehmetçik adı; kahramanlıkları ismen ayırtedilemeyecek kadar çok olan askerlerinin hepsini teker teker göstermektense hepsini bir bütün olarak görüp bağrına basan, gelmiş geçmiş bütün mehmetçikleri bir tutan seven ve yücelten bir isim olarak türk toplumu tarafından kullanılır. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: askerlere neden mehmetçik deniyor

  bena göre mükemmel 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: askerlere neden mehmetçik deniyor

  türk askerlerine mehmetçik denir....

 5. 5
  Ziyaretçi
  Bence. Pek. Açik. Degil

 6. 6
  Ziyaretçi
  türk askerleri öldürülebilir ama asla malup edilemez ...................

 7. 7
  Ziyaretçi
  benim işime çok yaradı soğolun

 8. 8
  Ziyaretçi
  en büyük asker bizim asker

 9. 9
  Ziyaretçi
  benim işime çok yaradı

 10. 10
  Ziyaretçi
  Mehmet isimi Türkiyede çok kullanılan bir isimdir Hemen hemen Türkiyenin heryerinde kullanılan bir isimdir Bu yüzden kullanılan alan geniş olduğu için zamanla askere gidenler için söylenen bir ünvan haline döndü Tüm Türkiye’de askerimiz Mehmetcik adıyla anılıyor Bu adı almasının sebebi ise Türk askerinin cesaret ve kahramanlığını payı büyüktür Bütünü kahraman olan bir milletin fertlerini ismen ayırt etmek, kahramanlıklarını sayabilmek ise imkansızdır İşte onların hepsini bir tek adla bağrına basmak için Türk milleti, adları ayırt edilemeyen evlatlarının hepsine birden bir sevgi, kendisini savaş alanlarında tanıyan düşmanları ise bir saygı nişanesi olarak “MEHMETÇİK”3 demiştir Mehmetçik bütün Türk ordusunun simgesidir Mehmetçik bir isim değil bir fikirdir, bir amaçtır


  Milletlerin tarihlerine şan ve şeref örnekleri veren kahramanlık için çeşitli düşünce ve yorumlar vardır. Bu düşüncelerde çok kere cesaret ile kahramanlık karıştırılmış ve karıştırılmaktadır. Cesaret, insanda sadece manevi bir kuvvet, kahramanlık ise fazilettir. Kahramanlık ruhu ferde ırkından intikal eder. Bir millet yapısı itibariyle kahraman değilse, içinden çıkacak birkaç yiğitle dünya üzerinde özgür yaşamak imkanını bulamaz veya özgürlüğü her savaşta tehlikeye girer.

  Buna karşı bir milletin cephede savaşan evlatları dünyayı hayretler içinde bırakan kahramanlıklar yaratmışsa hiç şüphe yok ki o milletin yalnız cephede savaşan erleri değil beşik sallayan anaları, okul çağındaki evlatları ve ak saçlı ihtiyarları, sonuç olarak bütünü kahramandır.

  Türk ordusunun kahraman askerine verilen unvan olarak “Mehmetçik” simgesi, kökenini İslamiyet öncesi Türk medeniyetine kadar uzanmaktadır. Atalarımız daha Orta Asya’dayken belirli eşyaları, cisimleri ve şekilleri belirli manalara simge yapmışlardır. Mesela, “ok” Tanrı’ya bağlılığın, “yay” da bu bağlılığın cihana yayılmasının simgesiydi. Keza davulun, tuğun devlet şeklinde değişik anlamları vardı. Doğal olarak Türk ordusu içerisinde görev yapan askerler için de bir simge geliştirilmişti. Bu dönemde Türk ordusu içerisinde görev yapan askerlere “alp”, alp er”, “alperen” vs. gibi unvanlar verilmekte idi. Bu unvanların verilmesinin temel nedeni askeri kişiliğin bir kişiye ait olmaması, tüm ulusu temsil etmesi nedeniyle olmuştur.

  İslamiyet sonrası Türk ulusunun oluşturduğu devletler içerisindeki ordularda görev alan askerlere “Mehmetçik” unvanının verilmesi görülmeye başlanmıştır. Bu durumun gerekçesi ise şu şekilde ortaya konmaktadır: İslam dini benimsendikten sonra uluslar üzerinde özellikle bu dinin peygamberi olan Hz. Muhammed’e karşı bir hayranlık oluşmuştu. Oluşan bu hayranlık üzerine insanlar doğan erkek çocuklarının birçoğuna “Mehemmed”¹ ismini vermişlerdir. Bu isim daha sonra “Mehmet” şekline dönüşecektir.² Mehmet isminin kullanımı günümüzde de yaygın şekilde görülmektedir. Özellikle kırsal kesimde yaşayan insanlarımızın birçoğu doğan erkek çocuklarına “Mehmet” ismini koymaktadırlar.

  “Mehmet” isminin kullanım alanının bu kadar geniş olması sonucunda zamanla askere giden erkek evlatlar için söylenen bir deyim haline dönüşmüştür. Tüm Türkiye’de bu şekilde anılan askerlerimizin bu adı alması zaten cesaret ve kahramanlığının sonucu olmuştur. Bütünü kahraman olan bir milletin fertlerini ismen ayırt etmek, kahramanlıklarını sayabilmek ise imkansızdır. İşte onların hepsini bir tek adla bağrına basmak için Türk milleti, adları ayırt edilemeyen evlatlarının hepsine birden bir sevgi, kendisini savaş alanlarında tanıyan düşmanları ise bir saygı nişanesi olarak “MEHMETÇİK”3 demiştir. Mehmetçik bütün Türk ordusunun simgesidir. Mehmetçik bir isim değil bir fikirdir, bir amaçtır.

  ¹ “Mehemmed” isminin verilmesinin altında yatan neden olarak da İslam peygamberi Muhammed’in kutsallığının zedelenmemesi fikri yatmaktadır.
  ² Türkçesinin dil zenginliğinin belirtilerinden biri olarak da nitelendirilebilir. Böylece fazla sesler kelime içerisinden çıkarılarak Türkçenin sadeliği korunmuş oluyordu.
  3 “Mehmetçik” kelimesinde “Mehmet” kelimesine”-çik” eki gelmiştir. Bu ek, kelimeye sevgi anlamını kazandırmaktadır.

 11. 11
  Ziyaretçi
  bencede çok güzel ama daha ayrıntılı verınız

 12. 12
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim çok işime yaradı

 13. 13
  Ziyaretçi
  bence muhtesem

 14. 14
  Ziyaretçi

  Benim işime çok yaradı.Teşekkürler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu
askerlere neden mehmetçik denir,  askere neden mehmetçik denir,  askerlerimize neden mehmetçik denir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 32 kişi