+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Ekonomik ilişkilerimizin yoğun olduğu ülkeler hangileridir?

  TÜRKİYE İLE IRAK TİCARİ İLİŞKİLERİ
  1-Ticari İlişkilerin Gelişimi

  Körfez Savaşı öncesinde Irak, yıllık 5,5 milyar dolar tutarındaki iş hacmi ile ekonomik ilişkilerimizin en yoğun olduğu ilk iki ülke arasında yer almıştır.

  Ancak, 06.08.1990 tarihinde uygulanmaya başlanan BM Yaptırımlar Rejimi ile Irak’tan ithalatın tümüyle yasaklanması ve bu ülkeye yönelik ihracatın ise gıda maddeleri, ilaç ve tıbbi malzeme ile sınırlandırılması sonucunda Irak ile ticari ilişkilerimiz durma noktasına gelmiştir. BM ambargosunun ülkemiz ekonomisine olumsuz etkileri dış ticaret sektörüyle de sınırlı kalmamış, müteahhitlik hizmetleri, nakliye, transit ticaret, enerji ve turizm başta olmak üzere, tüm sektörlerde ağır ekonomik kayıpların ortaya çıkmasına neden olmuştur.

  Bu kapsamda, BM ambargosunun uygulandığı yaklaşık 11 yıllık dönemde ülkemiz ekonomisinin uğradığı hesaplanabilir kayıpların toplamı 120 milyar doları aşmıştır. BM’nin Irak’a uyguladığı yaptırımların en ağır etkileri Güneydoğu Anadolu Bölgesi ekonomisinde görülmüş; bölge, taşımacılık, sınır ticareti, transit ticaret gibi önemli gelir kaynaklarından uzun süre mahrum kalmış, yüzlerce işletme kapanmış ve yeni yatırımların cazibesi de kalmamıştır. Bölgede ticaret ve hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren esnaf da aynı şekilde etkilenmiş ve halk ağır bir ekonomik ve sosyal krize sürüklenmiştir.

  Ülkemizin Körfez Krizi öncesi en önemli ticaret partneri olan Irak’a uygulanan BM yaptırımları nedeniyle ağır ekonomik kayıplara uğramasına rağmen, zararların telafisine ilişkin olarak BMGK’na yaptığı başvuruların yanıtsız kalması, diğer taraftan Irak pazarında elde ettiği payın, sistematik bir şekilde BM Kararları kullanılarak başka ülkelere kaydırılması üzerine, 1996 yılının ikinci yarısından itibaren, Irak ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine yönelik çabalar yoğunlaştırılmıştır.

  Bu çerçevede, öncelikle TIR ve kamyon sahiplerinin Irak’a götürdükleri insani ihtiyaç maddeleri karşılığında her türlü vergiden muaf olarak motorin ithal etmelerine imkan sağlanmıştır.

  Bu uygulama kapsamında, genelde Güneydoğu Anadolu bölgemizde yerleşik, Körfez Krizi öncesinde de Irak’a taşıma yapan şoför esnafı, bu ülkeye götürdükleri gıda maddeleri karşılığında motorin tedarik etmişlerdir.

  Motorin ticaretine ilave olarak, 1997-1999 yılları arasında Sınır Ticareti Kararı çerçevesinde sağlanan %40 oranındaki tavizden yararlandırılmak suretiyle, yerel makamlarca düzenlenen izin belgeleri kapsamında Irak’tan fuel-oil ithal edilmiştir.

  Ham petrol ithalatı ile eşzamanlı olarak, sınır ticareti kapsamında indirimden yararlanılarak yapılan fuel-oil ithalatı, iç piyasadaki rekabeti bozucu etki yaratması ve “Petrol Ürünleri İthalinde Uygulanacak Esaslar Hakkında Tebliğ”deki (98/5) şartları yerine getiremeyen firmalarca yürütülen dağıtım faaliyetlerinin çevre risklerini giderek artırması üzerine durdurulmuş ve tüm vergileri ödenmek suretiyle fuel-oil No: 6 ithalatına geçilmiştir 3. 3
  Ensar
  Özel Üye

  Cevap: Ekonomik ilişkilerimizin yoğun olduğu ülkeler hangileridir?

  Ekonomik İlişkilerimizin Yoğun Olduğu Ülkeler

  Almanya ile ekonomik ilişkilerimizin yoğun olmasında orada yaşayan Türklerin nasıl bir etkisi olabilir?
  Olumlu etkisi olmuştur.Türkler Almanya'da çok yaşadığı için ticaretimizde Almanya ilk sırada yer alır.

  Almanya,ABD,Fransa,İngiltere,İtalya,Rusya ve Çin olabilir.Bu ülkeler bize yakın olması,ekonomilerinin güçlü olması ve Çok sayıda Türk'ün yaşaması( Almanya ) gibi sebeplerden olabilir.
 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Ekonomik ilişkilerimizin yoğun olduğu ülkeler hangileridir?

  çok güzel bi site çok teşekkür ederim süper :):):):):):):):):):)

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok güzel bi site çok teşekkür ederim süper :):):):):):):):):):)

+ Yorum Gönder
ekonomik ilişkilerimizin yoğun olduğu ülkeler,  türkiyenin ekonomik ilişkilerinin yoğun olduğu ülkeler ,  ekonomik ilişkilerimizin yoğun olduğu ülkeler hangileridir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 18 kişi