+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Uzun hikaye adlı kitabın konusu teması ve ana fikri

  bu kitabın konusu teması ve ana fikrini bulamadım yardımcı olabilir misiniz? 2. 2
  Gizliyara
  Frmacil.com

  Cevap: uzun hikaye adlı kitabın konusu teması ve ana fikri

  Mustafa Kutlu Uzun Hikaye Kitabı Özeti  Fikir ve Sanatta Hareket dergisinde yayımladığı desen ve hikâyelerle sanat hayatına atılan Mustafa Kutlu, son dönem Türk edebiyatının en önemli hikâyecilerinden biridir. Mustafa Kutlu, hikâyelerindeki tematik açılımlar, yeni biçim ve üslûp denemeleri ile imdiden Türk edebiyatı tarihlerinde hakettiği yeri almıtır.

  Daha önce Klâsik Şark üslûbundan hareketle hikâyeler yazan Kutlu, 2000 yılında yayımladığı Uzun Hikâye adlı eseri ile birlikte bir uzun hikâye dönemine girer ve art arda uzun hikâyeler yayımlar. Biz bu çalımamızda, yazarın bu uzun hikâye döneminin ilk eseri olan “Uzun Hikâye”yi tahlil etmeye çalıacağız.

  Uzun Hikâye, Bulgaristan Göçmeni Ali ile oğlunun baından geçen olayların göç olgusu zemininde ve nostaljik bir atmosferde anlatıldığı uzun bir hikâyedir. Uzun Hikâye’nin en dikkat çeken tarafı, otobiyografik özellikler göstermesidir. Oldukça akıcı bir dil ile kaleme alınan Uzun Hikâye’de anlatılanlar, yazarının hayatındaki bazı olay ve kahramanlarla paralellik arz eder.

  Kutlu´nun tür olarak ilk uzun hikâyesi. Eser aslında annesini kaybeden bir çocuğun babası ile yaşadığı uzun, çalkantılı, dokunaklı bir macerayı dile getiriyor. Adalet duygusuna sürekli vurgu yapılan hikâyede anlatım esaslı bir üslup kullanılmıştır. Baba daha düzeli bir hayat kurmasını özlediği oğlunu büyük şehre gönderir, lakin kader genç adamı tıpkı babasının yürüdüğü yolun başına getirip bırakır.

  Makalemizde yazarın adı geçen eseri, klâsik tahlil plânlarındaki olay örgüsü, şahıs kadrosu, zaman, mekân, dil ve üslûp gibi unsurların yanı sıra “esere yansıyan yazar” ve “edebî eserde gerçekliğin boyutu” noktalarından hareketle incelenmeye çalıılacaktır. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Uzun hikaye adlı kitabın konusu teması ve ana fikri

  hikaye sosyalist ali ile oğlunun başından geçenleri anlatıyor 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Uzun hikaye adlı kitabın konusu teması ve ana fikri

  Yazarin Tunceli Lisesinde ilk ogrencilerindenim.Hep on alirdim bana kitabini imzalar verirdi.Beni hatirlasin lutfen.Ismim

+ Yorum Gönder
uzun hikaye kitabının ana fikri,  uzun hikaye ana fikri,  mustafa kutlu uzun hikaye ana fikri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 10 kişi