+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ege bölgesi le ilgili kısaca bilgi

  ege bölgesi le ilgili kısaca bilgi 2. 2
  Ensar
  Özel Üye

  --->: ege bölgesi le ilgili kısaca bilgi

  Ege Bölgesi

  Anadolu yarımadasının en batı bölgesi olan EGE Bölgesi, adını Ege denizinden alan Türkiye’nin yedi cografi bölgesinden birisidir.Kuzey-kıyıda Edremit körfezi ile başlayıp,güneyde Marmaris Hisarönü körfezini de içine alan bölge KIYI EGE, Uşak,Afyon ve Kütahya illerinin yer aldığı doğu kısım ise İÇ BATI ANADOLU ya da İÇ EGE adı ile anılır.

  Bugun EGE denizi olarak bilinen alanda, yer kabugu hareketlerinin en yoğun olduğu dönemlerde depremler sonucu tabanın cökmesi ile bugünkü adalar, yarım adalar ve Ege kıyıları olusmuştur.

  Bölgedeki dağlar kıyıya dik uzandığı için kıyılar girintili-çıkıntılı ve Enine Kıyı Tipidir. Kıyılarda birçok körfez, koy, yarımada ve buruna rastlanır. Edremit, Çandarlı, İzmir, Kuşadası, Güllük, Gökova başlıca körfezleridir. Reşadiye, Bozburun, Dilek ve İzmir – Karaburun başlıca yarımadalarıdır. Ege kıyıları girintili-çıkıntılı olduğu için Türkiye’nin en uzun kıyısıdır. Muğla, 1.100 km.lik kıyı şeridi ile yine Türkiye’nin en uzun kıyısına sahip ilidir.

  Asıl Ege Bölümü, faylanma hareketlerine uğradığı için Kaz Dağı, Madra Dağı, Yunt Dağı, Bozdağlar ve Aydın Dağları faylanma sonucu yüksekte kalmış horstlardır. Bölümün güneyinde uzanan Menteşe Dağlarının uzanış yönü ise kıyıya paraleldir. İç Batı Anadolu’ya gidildikçe yükseklikler de artar. Bu bölümde, Alaçam, Eğrigöz, Murat ve Sandıklı Dağları vardır.

  Ege Bölgesi Türkiye’deki çöküntü (Graben) ovalarının en fazla görüldüğü bölgedir. Büyük Menderes, Küçük Menderes,Gediz ve Bakırçay ovaları en verimli toprakların olusturdugu ovalardandır. Ayrıca kıyıda Menemen ve Balat delta ovaları vardır.

  Ege Bölgesinin Doğu-Batı yönünde akışa sahip olan akarsularının yaz aylarında akım hızları düşer. En belirgin akarsu kaynakları ise Bakırçay, Gediz, Büyükmenderes ve Küçükmenderes’dir. Çöküntü ovaları içinde akan akarsuların yatak eğimleri azdır dolayısıyle akarsular yataklarında Menderes (Büklüm) çizerek akarlar.

  ge Bölgesi doğal göller bakımından zengin değildir. Bölgenin başlıca gölleri alüvyal set oluşumlu Bafa ve Marmara Gölleridir. Bölgenin Kıyı kesiminde Akdeniz İklimi görülür. Bu iklim Dağların denize dik uzanmasından dolayı iç kesimlere kadar sokulur. İç Batı Anadolu Bölümünde ise karasal iklim görülür.Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde maki, iç kesimlerde ise bozkırlar hakimdir.Ege Bölgesinde çöküntü ovalarının olduğu yerlerde nüfus sıktır. Menteşe yöresinde ise engebeli bir arazi olduğu için nüfus seyrektir.

  Kıyı Ege Bölümünde, graben ovaların oluşu sayesinde içlere kadar sokulan Akdeniz İklimi görülür. Bu alanlarda yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı bir iklim hakimdir. Bitki örtüsü çoğunlukla makidir ve yer yer ormanlara da rastlanır. Bu bölgede yağışlar ocak ayında daha fazla görülmektedir.İç Batı Anadolu bölümüne gidildikçe yüksekliğin artması ve denize olan uzaklık sebebiyle iklim karasallaşır. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı Karasal İklim görülür. Bitki örtüsü de Bozkırdır.

  Verimli toprakların cokluğu, tarım ve hayvancılık gibi gecim şartlarının uygunlugu, ulaşım kolaylığı ve iklim şartları sebebiyle Ege Bölgesi, asırlar boyunca çeşitli köklü medeniyetlerin yaşam alanı olmuştur. Zengin bir tarihi gecmiş ve kültürel miras varlığına sahiptir. Bu miras dolayısıyla da Türkiye’nin en fazla turist alan bölgelerinden biridir.
 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: --->: ege bölgesi le ilgili kısaca bilgi

  çok teşşekür ederim çok yardımcı oldunuzu (5. sınıflar size Form Alevi tavsiye ediyorum herkese bütün sınıflara tavsiye edin diyorum) Çok çok çok teşekkürler 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: ege bölgesi le ilgili kısaca bilgi

  3. sınıfa gidiyorum.öğretmen performans ödevi olarak ege bölgesini araştırmayı verdi.ve harika bilgiler elime ulaştı.forumalev'e çok teşekkürler...

 5. 5
  Ziyaretçi
  çok teşekürler çok yardımcı oldunuz

 6. 6
  Ziyaretçi
  çok yardımcı oldunuz admin sağol

 7. 7
  Ziyaretçi
  benim işime yarar ama uzun 5. sınıfa gidiyorum soyalden puan almak için öğlenciyim bugün bitirmem lazim

 8. 8
  Ziyaretçi
  acayip güzel harika performansıma çok yaradı

 9. 9
  Ziyaretçi
  süper yaaa işime çok yaradı ve 100 aldım

 10. 10
  Ziyaretçi
  bende 6. sınıfa gidiyorum ögretmen proje olarak verdi çok tesekkur ederim

 11. 11
  Ziyaretçi
  çok işime yaradı

 12. 12
  Ziyaretçi
  çok güzel bir yazı 5 dk. 'da bitirdim.Biz grup çalışması yapıyorduk.Bu site çok işime yaradı. Yazan herkesin ellerine sağlık...

 13. 13
  Ziyaretçi
  çok tşk forum alev heleşükür ödevim bitti
  +

+ Yorum Gönder
ege bölgesi ile ilgili bilgiler,  ege bölgesi hakkında bilgi,  ege bölgesi ile ilgili yazı
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 21 kişi