+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Ahşap Kapılar Nasıl Boyanır

  ahşap kapılarım çok çizildi acaba koyu renk yağlı boya ile kendim boyayabilirmiyim boyarsam güzel olur mu


  İle İlgili Yazılar

 2. 2
  InKusTe
  Usta Üye

  --->: ahşap kapılar nasıl boyanır

  Ahşap kapılarınızı boyarken yağlı boya (pinotex), ahşap koruyucu, vernikli ahşap koruyucu, gibi boyalarla boyayabilirsiniz. Kapınız amerikan panel kapı ise özel amerikan panel kapı boyası ya da su bazlı ahşap boyalarını da kullanabilirsiniz. Kapıdaki eski boya ile aynı cinste boya yapmak işinizi çok kolaylaştırır.
  Eski boyanızın aynından devam etmek istemiyorsanız kapınızın boyasını zımparalamanız gerekir.
  Vernikli bir kapının üzerine tekrar vernik veya yağlı boya yapılacaksa üzerindeki parlaklığın ince bir zımpara ile alınması gerekir. Aksi taktirde boya akar, yapışmaz ve pullanma olur.
  Yağlı boyadan vernik uygulamasına veya ahşap koruyucuya (pinotex) geçişte ise yağlı boyanın tamamen kazınması veya zımparalanması gerekir. Zımpara yapılmazsa sonradan atılan vernik iyi yapışmaz ve verniğin altından ağacın üzerindeki doğal damarlar görünmez.
  Boya ne çeşit olursa olsun en az iki kat uygulanır. 1. kat atıldıktan birkaç saat sonra 2. kat atılabilir. (İlk katın kuruması beklenir.)
  Ham yani daha önceden hiç boyanmamış kapı boyayacaksanız kapının ya da pencerenin boyayı çekmemesi için astar kullamanız gerekir. Atacağınız boya ile aynı cins astar atılmalıdır.(Boya su bazlı boya ise su bazlı astar, yağlı boya ise sentetik astar kullanılır.) Astar atılmayacaksa kapı boyayı çok çeker ve boya birkaç kat yapılarak astar niyetine kullanılır.
  Ahşap kapı boyamada uygun fırça veya rulo seçilmelidir. Fırça kullanılacaksa kıl dökmeyen gerçek kıl fırça veya vernik fırçası seçilebilir. Rulo kullanılacaksa vernik için ise özel vernik rulosu veya sünger rulo olabilir.
  Yağlı boya ve su bazlı boyalarda ise kısa tüylü rulo seçilmelidir. (Kıvrımlı bölgelerde fırça, düz bölgelerde ise rulo uygun bir seçim olur.) 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: --->: ahşap kapılar nasıl boyanır

  Bu kadar anlatılabilir.Teşekkürler.+ Yorum Gönder
kapı nasıl boyanır,  ahşap kapı boyama teknikleri,  kapı yağlı boya nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi