+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi

  Peygamber efendimizin iyilik ile ilgili hadisleri

  peygamber efendimizin iyilik ile ilgili hadisleri 20 adet 2. 2
  RüzgarGülü
  Bayan Üye

  --->: peygamber efendimizin iyilik ile ilgili hadisleri

  İYİLİK ile ilgili HADİSİ ŞERİFLER

  Ravi: İbnu Abbas

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kim Müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyecek ve içeceğine dahil ederse, affedilmez bir günah (şirk) işlememişse, Allah onu mutlaka cennete koyacaktır."

  Kaynak: Tirmizi, Birr 14, (1918)  Ravi: Amr İbnu'l-As

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdu ki: "Kırk iyilik vardır. En üstünü sağmal keçi bağışlamaktır. Bu iyiliklerden birini, sevab ümid ederek ve vadedilen mükafatı tasdik ederek yapan kimseyi Allah mutlaka, bu ameli sebebiyle, cennete koyar." Ravilerden biri (Hassan) diyor ki: "Keçi bağışı dışındaki amelleri saydık: Verilen selamı almak, hapşırana yerhamukallah demek, yoldan rahatsızlık veren şeyi temizlemek vs. gibi, fakat on beşe bile ulaşamadık"

  Kaynak: Buhari, Hibe 35; Ebu Davud, Zekat 42, (1683)  Ravi: Ebu Hüreyre

  Tanım: Hz. Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Güneşin doğduğu her yeni günde kişiye, her bir mafsalı için bir sadaka vermesi gerekir. İki kişi arasında adalet yapman bir sadakadır. Kişiye hayvanım yüklerken yardım etmen bir sadakadır. Güzel söz sadakadır, namaza gitmek üzere attığın her adım sadakadır. Yoldan rahatsız edici bir şeyi kaldınp atman sadakadır.

  Kaynak: Buhari, Cihad 72, 128, Sulh 33; Müslim, Müsafirin 84, (720), Zekat 56, (1009)  Ravi: Hakim ibnu Hizam

  Tanım: Ey Allah'ın Rasulü, dedim, "cahiliye devrinde yaptığım hayırlar var: Dua, köle azad etme, sadaka vermek gibi, bana bunlardan bir sevab gelecek mi?" "Sen" dedi, "zaten,daha önce yaptığın bu iyiliklerin hayrına Müslüman olmuşsun."

  Kaynak: Buhari, Zekat 24, Büyu 100, Itk 12, Edeb 16; Müslim, İman 194-196, (123)  Ravi: Aişe

  Tanım: Dedim ki "Ey Allah'ın Resulü, İbnu Cüd'an cahiliye devrinde sıla-i rahimde bulunur, fakirlere yedirirdi, o bundan fayda görecek mi?" Resulullah (sav) şu cevabı verdi: "(Hayır) iyiliklerin ona bir faydası olmayacaktır. Çünkü o bir gün bile "Ya Rabbi kıyamet günü günahlarımı bağışla" dememiştir."

  Kaynak: Müslim, İman 365, (214)  Ravi: Ebu Zerr

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Yapılan hayırdan (ma'ruf) hiçbir şeyi küçük bulup hakir görme, kardeşini güler yüzle karşılaman bile olsa (bunu ehemmiyetsiz görüp ihmal etme)"

  Kaynak: Müslim, Birr 144, (2626)  Ravi: Huzeyfe

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Her bir ma'ruf sadakadır" (Bu hadisi Tirmizi, Hz. Cabir (ra)'den şu ziyade ile rivayet etti: "Kardeşini güler yüzle karşılaman, kendi kovandan kardeşinin kabına su vermen de birer ma'rufdur")

  Kaynak: Buhari, Edeb 33; Müslim, Zekat 52, (1005); Ebu Davud, Edeb 68, (4947); Tirmizi, Birr 45, (1971)

  Ravi: Adiy İbnu Hatim

  Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: "Sizden herkese Rabbi, aralarında bir tercüman olmaksızın, doğrudan doğruya hitab edecektir. Kişi o zaman (ateşe karşı bir kurtuluş yolu bulmak üzere sağına bakar, hayatta iken gönderdiği (hayır) amellerden başka birşey göremez. Soluna bakar, orada da hayatta iken işlediği (kötü) amellerden başka birşey göremez. Ön cihetine bakar, Karşısında (kendini beklemekte olan) ateşi görür, (Ey bu dehşetli güne inanan mü'minler!) yarım hurma ile de olsa kendinizi ateşten koruyun. Bunu da bulamazsanız güzel bir sözle koruyun"

  Kaynak: Buhari, Rikak 49, 51, Tevhid 36, 24, Zekat 9, Menakıb 25, Edeb 34; Müslim, Zekat 67, (1016); Tirmizi  Ravi: Ebu Hüreyre

  Tanım: Bilin ki, bir ev halkına, sütünden ve yününden istifade etmeleri için, akşam ve sabah bol süt veren devesini geçici olarak bağışlayan kimsenin ecri cidden büyüktür."

  Kaynak: Müslim, Zekat 73, (1019)

 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Peygamber efendimizin iyilik ile ilgili hadisleri

  Hz Muhammed (sav) her hali iyilik dolu. Allah'a hamd olsun ki onun ümmetindeniz İnşallah 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Peygamber efendimizin iyilik ile ilgili hadisleri

  Peygamberimizin ağzından çıkan her şey iyiliklerde dolu zaten. Bu hadisleri yazandanda Allah razı olsun

+ Yorum Gönder
peygamber efendimizin sözleri,  peygamber efendimizin iyilikle ilgili hadisleri ,  peygamberimizin iyilik ile ilgili hadisleri
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi