+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  Hasan
  Özel Üye

  --->: temsil heyeti nedir

  Heyet-i Temsiliye

  Heyet-i Temsiliye, Erzurum Kongresi kararlarını uygulamak üzere Mustafa Kemal'in başkanlığında oluşturulan yürütme organıdır. Sivas Kongresinde ise Heyet-i Temsiliye'nin yetkileri bütün yurdu kapsayacak şekilde genişletildi ve üye sayısı arttırıldı. Heyet-i Temsiliye'nin görevi TBMM'nin açılışı ile sona ermiştir. Erzurum Kongresi'nde altı doğu ili içerisinde yer alan ve bu yüzden Erzurum Kongresi'ne katılmış olan Sivas Vilayeti temsilcileri Heyet-i Temsiliye oluşturulduğunda M.Kemal Atatürk'ün tüm ısrarlarına rağmen Heyet-i Temsiliye'ye katılmayı kabul etmemişlerdir; bu sebepten Sivasta toplanacak olan Sivas kongresine sivastan olamayan sivasın seçmediği delegeler kurulca seçilerek görevlendirilmiştir bu kişiler Bekir Sami Bey ve Rauf (Orbay) Bey'dir.
  Bu uygulama bugün hala tartışılagelen "Sivas Kongresinde Sivas delegesi var mıydı?" sorusunun tartışılmasına neden olmuştur. Bazı kaynaklarda Sivas Kongresi'nin delegeleri arasında yer alan Bekir Sami Bey, Tokat delegesi olarak gözükmekte, bazı kaynaklarda ise Sivas delegesi olarak gösterilmektedir; bu durum o dönemde Sivas'ın Tokat vilayetine bağlı olduğu düşünülerek değerlendirilmekte bazı kaynaklarda da Sivas delegesi olmadığı şeklinde değerlendirilmektedir fakat bu durumun esas ortaya çıkış nedeni Erzurum Kongresine katılmış olan Sivas delegelerinin Heyet-i Temsiliye'ye katılmamalarından doğmaktadır. Temsil heyeti Erzurum Kongresi ile açılmış, Sivas kongresi'nde genişlemiştir. TBMM ile de görevi sona ermiştir.
  Temsil Heyeti'nin Ankara'ya gelişi(27 Aralık 1919) [değiştir]

  Temsil Heyeti kararğahını,çalısmalarını daha yakından takip edebileceği uygun bir yere taşıma gereksinimi duyuyordu ve gelişmelerin en sağlıklı bir şekilde takip edilebileceği yer olarak Ankara seçildi
  Nedenleri: [değiştir]

  a)ulaşım ve haberleşme şartlarının uygunluğu
  b)Batı cephesine yakınlığı
  c)şehir halkında milli mücadele ruhunun çok güçlü olması
  d)Anadolunun pek çok yerinden seçilip İstanbul'a gidecek olan milletvekillerinin güzergahı üzerinde bulunması
  e)Henüz itilaf devletleri tarafından işgal edilmemiş olması
  f)İstanbula'a yakın olması, Mebusan Meclisi'nin çalışmalarının yakından takip edilmesinin istenmesi

  Vikipedi, özgür ansiklopedi 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Temsil heyeti nedir

  çok yardımcı oldu saolun yaaa nasıl teşekkür etsem azdır
  :) :) 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Temsil heyeti nedir

  Allah hepinizden razi olsun sinav oncesi cok iyi oldu :))

 5. 5
  Ziyaretçi
  Çok teşekkürler çok yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
temsil heyeti nedir ,  temsil heyeti,  temsil heyeti ne demek
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 11 kişi