+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu
 1. 1
  Ziyaretçi


 2. 2
  seco00006
  Usta Üye

  --->: çocuk Hakları Kompozisyonu

  Günümüzde çoğu çocuk çeşitli nedenler dolayısıyla eğitim hakkından yoksun bırakılıyor. Çocuklar okula gitmek yerine ağır işler yapıyor. Çoğu çocuğun eğitim hakkı elinden alınıyor İşin en acı yönü ise bunu aileleri yapıyor.

  Sokaklara baktığımızda boya sandığı taşıyan çocuklar görmüşüzdür .Üstü başı boya içinde, gözlerinde çalışmanın verdiği bir yorgunluk Çok geçmeden önünden birkaç öğrenci geçer Boyacı çocuk ise onlara gıpta ile bakar. En sonunda çocuklar gider ve boyacı çocuk işine döner.

  Çocukların çoğunun eğitim hakkı elinden alınıyor ama en çok altta kalan yine kızlar oluyor Kız oldukları için eğitim hakları ellerinden alınıyor Ülkemizde kızların eğitim hakkı olmadığı düşünülüyor.

  Ben 9 yaşındayken 12 yaşında bir kız arkadaşım vardı Ben 3 sınıfa gidiyordum .O ise hiç okula gönderilmemişti Aslında kızın bir kimliği bile yoktu. Ailesinin tek kızı olduğu için evde annesine yardım ediyordu.

  Sonra taşındılar Kız, arkadaşlarımdan biriyle akrabaydı. Duyduğuma göre kız 1 sene sonra evlenmiş Tabii kimliği olmayan bir kız nasıl evlenecek? Dini nikahla Tabii 13 yaşındaki kıza nikah yapılmaz.

  Dediğim gibi kız okumuyor. Kızın bir kimliği bile yokken okumaması çok doğal Ailesi belki de kızlarına iyilik yaptıklarını düşünüyordur Ama ben düşündükçe hiçbir anlam veremiyorum ve çok saçma buluyorum .Böyle yaparak kızlarının geleceğini bir kağıt müsveddesi gibi buruşturup çöpe atıyorlar.

  Unutulmamalı ki eğitimsizlik cehaleti de beraberinde getirir. Çocuklarımızı da bu cehaletin içine sürüklesek onlara iyilik yerine kötülük etmiş oluruz.Onların hayatlarında çok derin çukurlar açarız Siz de okula gitmediyseniz bu durumun ne kadar acı verici olduğunu bilirsiniz Lütfen çocuklarımızın eğitim hakkını ellerinden almayalım. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: çocuk Hakları Kompozisyonu


  Ekim ayının ilk pazartesi günü bütün dünyada çocuk günü olarak kutlanır. Çocuk sorunları ilk kez, 1923 yılında İsviçre’nin Cenevre kentinde yapılan bir toplantıda tartışılmıştır.

  Bu toplantıda “Uluslararası Çocukları Koruma Birliği” adıyla bir birlik kurulmuş ve benimsenen çocuk hakları, “Cenevre Bildirisi” adıyla yayınlanmıştır. Daha sonra bir çok ülkede, “Çocuk Esirgeme Kurumları” kurulmuştur.

  1946 yılında yapılan, ikinci uluslar arası toplantıda çocuk hakları daha da geliştirilmiştir. 1953 yılında ise çocuk sorunlarıyla ilgilenme görevi, “UNİCEF”e verilmiştir. UNİCEF, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun kısaltılmış adıdır. 1954 yılında yapılan UNİCEF toplantısında, Ekim ayının ilk pazartesi gününün Dünya Çocuk Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

  Ülkemiz çocuklara hak tanıyan ilk ülkelerdendir. Ne yazık ki günümüzde, kimsesiz ve bakıma muhtaç çocukların sayısı hızla artmaktadır. Her köşe başında rastladığımız ve “Sokak Çocukları” dediğimiz binlerce çocuk, bakıma, sevgiye ve ilgiye muhtaçtır. Bu çocuklara yardım en önemli görevlerimizden olmalıdır.

  Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında çocuk hakları bildirisini yayınladı. Bu bildirideki en önemli ifadeler şöyledir;

  1. Hiçbir çocuk, ırk, renk, cinsiyet, din, dil, siyasal inanç nedeniyle ayrıma tabi tutulamaz.
  2. Her çocuk korunacak ve özel bakım görecektir.
  3. Her çocuk, doğduğu andan başlayarak, bir isme ve yurttaşlığa hak kazanmalıdır.
  4. Her çocuk, sosyal güvenlikten yararlanmalıdır. Sağlıklı büyüyüp gelişmesi için, gereken her çaba gösterilmelidir.
  5. Sakat çocuklar için, özel bakım ve eğitim uygulanmalıdır.
  6. Hiçbir çocuktan sevgi esirgenmemelidir. Ailesi olmayan ve yoksul çocuklara özel ilgi gösterilmelidir.
  7. İlköğretim zorunlu ve parasız olarak çocuğa sağlanmalıdır. Çocuk oyun oynamak ve dinlenmek imkanlarına sahip olmalıdır.
  8. Sosyal yardım ve koruma denildiğinde ilk akla gelen çocuklar olmalıdır.
  9. Çocuk, her tür kötülük ve sömürüden korunmalıdır.
  10. Çocuk, insanlar arasında ayrılık sebebi olan nedenlerden titizlikle korunmalıdır.
  Bütün çocuklar için, daha güzel bir gelecek diliyorum.

 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: çocuk Hakları Kompozisyonu

  harika kardeşim ödevimdi

 5. 5
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederim

 6. 6
  Ziyaretçi
  teşekkürler çocuk haklarıyla ilgili bilgi için ödev varda ☺☺☺ ▬▬oW☻♥,♠♦○

 7. 7
  Ziyaretçi
  çocuk haklarıyla ilgili kompozisyon için teşekkür ederim

 8. 8
  Ziyaretçi
  güzel kompozisyon.

 9. 9
  Ziyaretçi
  çok güzel çok beğendim işime yaradı .

 10. 10
  Ziyaretçi
  abi çok teşekkürler ödevime çok yardımcı oldu benim yazmam 3 gün süre vardı ben bunu yazmak için 3 gün değil 3 hafta gerekirdi bana sağol

 11. 11
  Ziyaretçi
  çok güzel kompozisyon keşke bende böyle yazabilsem

 12. 12
  Ziyaretçi
  iyii beyendimmm

 13. 13
  Ziyaretçi
  bencede çok güzel ben böyle bir kompozisyon yazamazdım sağ olun arkadaşlar

 14. 14
  Ziyaretçi

  çok güzeldi valla işime yaradı

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 Sonuncu
çocuk hakları ile ilgili kompozisyon,  çocuk hakları kompozisyon,  çocuğun eğitim hakkı ile ilgili kompozisyon
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 20 kişi