+ Yorum Gönder
 1. 1
  elifizmir
  Özel Üye

  ÖSS'yi kazananlara tek dersten sınav

  ÖSS'yi kazananlara tek dersten sınav  Yüksek öğretim programlarına yerleşmeye hak kazanan, ancak tek dersten başarısızlıkları sebebiyle mezun olamayan öğrencilere bir sınav hakkı daha verildi.

  Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, üniversiteye yerleşen ancak tek dersten başarısız olduğu için liseden mezun olamayan öğrencilerle ilgili genelge yayınladı.
  Genelgede, okulların 2006-2007 eğitim-öğretim yılı başarı durumları ile ilgili yönetmelik çerçevesinde yapılan değerlendirme sonucunda öğrencilerin büyük çoğunluğunun mezun olduğu, ancak az sayıda da olsa bazı öğrencilerin yükseköğretim programlarına yerleştirilmeye hak kazandıkları halde tek dersten başarısızlıkları nedeniyle mezun olamadıklarının tespit edildiği belirtildi.


  Genelgede, gerek 2007 ÖSS yerleştirme sonuçlarına göre bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanan, gerekse ÖSYM tarafından açıklanacak ek kontenjanlara yerleşmeye hak kazanacak öğrencilerin mağduriyetlerinin önlenmesi amacıyla, 2007 ÖSS yerleştirme sonuçlarında bir yükseköğretim programına, açık öğretim fakültelerine, özel yetenek sınavıyla öğrenci alan örgün yükseköğretim programlarına ve sınavsız geçiş hakkından yararlanarak bir yükseköğretim programına yerleşmeye hak kazanan, ancak tek dersten başarısızlık nedeniyle mezun olamayan öğrencilere bir sınav hakkının daha verildiği kaydedildi.

  Genelgeye göre, bu durumdaki öğrenciler, herhangi bir yükseköğretim programına yerleştirildiklerini belgelendirmeleri halinde, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarından sonra valiliklerce belirlenecek tarihlerde başarısız oldukları tek dersten sınava alınacak. Sınav tarihleri belirlenirken, yükseköğretim programlarının kayıtlı
  tarihleri ile birlikte özel yetenek sınavı ile öğrenci alan yükseköğretim programlarının kayıtlı tarihlerinin değişkenlik göstermesi ve henüz açıklanmayan ek yerleştirmeden yararlanan öğrencilerin kayıt tarihleri göz önünde bulundurulacak.


  Genelgede, konunun en seri şekilde illerdeki ortaöğretim kurumu müdürlükleri ile öğrenci velilerine duyurulması hususunda gereğinin yapılması istendi.
 2. 2
  ce$m
  Üye

  --->: ÖSS'yi kazananlara tek dersten sınav

  ah ah kazanamadım :(....+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi