Konu: ÖSS 4 sınavlı oluyor ...

 1. #1
  elifizmir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  elifizmir isimli Üye şimdilik offline konumundadır Özel Üye
  Üyelik tarihi
  27.Ekim.2006
  Mesajlar
  550
  Beğeniler
  0 / 0

  Arrow ÖSS 4 sınavlı oluyor ...

  ÖSS 4 sınavlı oluyor  MEB köklü değişikliklere gidiyor. ÖSS 4 sınavlı oluyor. İşte yeni sistem;
  Yeni sisteme göre, üniversiteye girişte artık tek değil, dört sınav uygulanacak. Yeni sisteme göre öğrenciler

  Yeni sisteme göre, üniversiteye girişte artık tek değil, dört sınav uygulanacak. Yeni sisteme göre öğrenciler, 10, 11 ve 12’nci sınıfın sonunda,”Olgunlaşma Sınavı” adı verilen bir sınava girecek. ÖSS’nin uygulanmasına da bu sınavların ardından devam edilecek. Böylece öğrenciler, dört sınava girmiş olacak. Sistem oturduktan sonra zamanla ÖSS’ye alternatif bir sistem haline getirilecek.

  Başlangıçta yılsonu sınavlarının yüzde 25, ÖSS’nin yüzde 75 oranında etki etmesi planlanıyor. Yıl sonu sınavlarının etki oranının zamanla artırılması ve dört sınavın eşit hale getirilmesi düşünülüyor. Uygulamanın hızlanması ve sistemin alt yapısının kurulması için, atanacak yeni Milli Eğitim Bakanı bekleniyor.

  Yeni sistemde meslek liseliler katsayı sorunu yaşamayacak

  10, 11 ve 12’nci sınıfların sonunda, öğrencilerin yıl boyunca gördüğü beden, müzik, resim dersleri dışındaki dersleri kapsayan bir sınav yapılacak. Bu sınavda öğrencilere, alanlarındaki ders ağırlıklarına göre soru sorulacak. Öğrenciler, yıl boyunca işledikleri tüm derslerden soru ile karşılaşacak.

  Meslek lisesi öğrencileri, kendi alanlarıyla ilgili ek soru çözecek.

  Bu sınavların soruları, MEB ve ÖSYM tarafından ortak olarak hazırlanacak. Olgunlaşma sınavlarının ardından, ÖSS’ye de girilecek. Olgunlaşma sınavlarından alınan puanların ortalamaları, ÖSS puanına eklenecek. Puan yüzdeleri, ÖSYM ile yapılacak toplantıyla netleşecek.

  Olgunlaşma sınavı, iki güne yayılacak. Soru sayıları, haftalık ders saatinin 6 ile çarpılması ile tespit edilirken, haftada 6 saat matematik dersi veriliyorsa, sınavda 36 matematik sorusu olacak.

  Meslek lisesi öğrencileri, temel alan derslerini genel lise öğrencileri kadar yoğun almadıkları için, bu alanlarda 30-40 daha az soru ile karşılaşacak. Bu öğrenciler, kendi okudukları alanla ilgili olarak fazladan 30-40 soru çözerek, diğer genel liseliler ile eş seviyede soruyla karşılaşmış olacak. Örneğin, Motor bölümünde okuyan öğrenci, bu alanda, İmam Hatip lisesi öğrencisi de yine kendi alanında soru çözecek.

  Meslek liseleri öğrencileri, kendi alanlarıyla ilgili üniversite bölümlerini tercih ettiğinde, katsayı sorunu ile karşılaşmayacak. İmam Hatip lisesi mezunları İlahiyat Fakültesi’ni, İletişim Meslek lisesi mezunları İletişim Fakültesi’ni, Makine bölümü mezunları Makine Mühendisliği bölümlerini tercih edebilecek.

  Sınavla, ortaöğretim sisteminin performans değerlendirmesi de yapılacak. Bakanlık, hangi sınıflarda hangi alanlardaki ve hangi derslerde sıkıntı olduğunu görecek. Sınıflar, illere göre de değerlendirilebilecek. Sınav, ÖSS’den önce öğrencilerin başarı durumlarını tespit etmeyi de sağlayacak.  YÖK ve yeni bakan karar verecek


  Öncelikle Talim Terbiye Kurulu’nun hazırladığı bu taslak, kabinenin yeni Milli Eğitim Bakanı’nın onayına sunulacak. Eğer Bakan, ÖSS’de sistem değişikliği için “düğmeye basın” talimatı verirse gözler YÖK’e çevrilecek. Yasa gereği üniversiteye öğrenci alımı işlemleri YÖK tarafından yapılıyor. YÖK, olgunlaşma sınavlarını yeterli bulursa ÖSS’yi kaldırabilecek. YÖK’ün ÖSS’yi kaldırmaması halinde olgunlaşma sınavları ile ÖSS’nin sınavdaki ağırlık derecelerini eşitlemesi de gündeme gelebilecek.

  Taslak çalışmada, ders ağırlıklarına göre öğrencilere sorulacak soru sayıları şöyle hesaplandı:

  Türkçe-Matematik Alanı:

  10’uncu sınıf: 162 soru

  11’inci sınıf: 138 soru

  12’nci sınıf: 120 soru


  Sosyal Bilimler Alanı:

  10’uncu sınıf: 138 soru

  11’inci sınıf: 144 soru

  12’nci sınıf: 144 soru


  Fen Bilimleri Alanı:

  10’uncu sınıf: 156 soru

  11’inci sınıf: 156 soru

  12’nci sınıf: 132 soru

  Yabancı Dil Alanı:

  Her sınıf için:186 soru

 2. #2
  valuable90 isimli Üye şimdilik offline konumundadır Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  22.Mayıs.2007
  Mesajlar
  1
  Beğeniler
  0 / 0

  --->: ÖSS 4 sınavlı oluyor ...

  inş burda yazılanlar uygulanır , sistemin değişmesi lazımdı zaten inş en yakın zamanda uygulamaya geçsin.umarım hersey daha iyi olur :)

  paylasım için teşekkürler...

 3. #3
  emreaydınfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Yeni Üye
  Üyelik tarihi
  08.Eylül.2007
  Mesajlar
  1
  Beğeniler
  0 / 0

  --->: ÖSS 4 sınavlı oluyor ...

  ya peki bu uygulama ne zamankilere uygulancak ben bu sene 10. sınıfa geçtim bbizede uygulanıcakmıHızlı Cevap Hızlı Cevap

4+8 = ?

Benzer Konular

 1. Che'nin Hayatı Film Oluyor ..
  Konu Sahibi gökçe34 Forum Tiyatro
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 12.Temmuz.2016, 23:07
 2. Burda ne oluyor?
  Konu Sahibi intihar Forum Zeka Soruları
  Cevap: 28
  Son Mesaj : 30.Ocak.2011, 22:16