İlkİlk 123 ... SonSon

Konu: Oks Öncesİ Önerİler

 1. #4
  Üyelik tarihi
  06.Şubat.2007
  Mesajlar
  58
  Beğeniler
  0 / 0

  --->: Oks Öncesİ Önerİler

  Sınav Yerini Önceden Görün
  Sınavda bulunduğunuz ortama yabancılık çekmemek için sınav salonunu önceden görmekte fayda vardır. Sınav salonunda özellikle sınav olacağınız sıraya oturarak salonun havasını teneffüs edin. Sınav mekanına bir göz atın, alışmaya çalışın. Kendinizi sınav anında hayal edin. Sorulara şöyle bir baktığınızı hissedin. İçinizden “sorular kolaymış, ben bunları yapabilirim.” sözlerini duyun. Kendinize güvenin. Gireceğiniz sınavda çok başarılı olacağınızı hayal edin. Sınav mekanının önceden görülmesi ve havasının teneffüs edilmesi bilinmeyene karşı tedirginliğinizi kaldıracağından dolayı sınav günü daha rahat olmanızı sağlar.

 2. #5
  Üyelik tarihi
  06.Şubat.2007
  Mesajlar
  58
  Beğeniler
  0 / 0

  --->: Oks Öncesİ Önerİler

  Kendinizi Sınırlamayın
  Zihninizde başarabileceğinize olan inanç ne kadar kuvvetli ise hedefe ulaşma ihtimaliniz o kadar kuvvetli olur.

  Farklı Şeyler Denemeyin
  Sınavda yüksek başarı elde edeceğim düşüncesiyle daha önceki günlerdeki uyku düzeninizi bozmayın (sınavdan bir gün önce çok erken kalkıp akşam da çok geç veya çok erken yatmayın). Vücudun kendine ait bir beden saati vardır. Vücut, yapması gerekenleri kol saatine göre değil oluşturduğu beden saatine göre yapar, onun için son gün beden saatinde bir değişiklik yapmayın. Normal yaşantınıza devam edin.
  Sağlığınıza dikkat edin. Sizi sıkıntıya sokacak ağır bedensel hareketlerden, sizi kaygılandıracak konuşmalardan ve ortamlardan uzak durun. sizi rahatlatacak arkadaş guruplarıyla beraber olun. Film seyredecekseniz; komedi filmlerini tercih edin. Sınav akşamı alışık olmadığınız ve ağır gelebilecek yemekler yemeyin.
  İnsan bir şeyi ciddi olarak istemeye görsün, hiçbir şey erişilemeyecek kadar yükseklerde değildir.
  H.C.Andersen

 3. #6
  Üyelik tarihi
  06.Şubat.2007
  Mesajlar
  58
  Beğeniler
  0 / 0

  --->: Oks Öncesİ Önerİler

  SINAV ÖNCESİ BESLENME
  1. Sınav günü mutlaka kahvaltı yapın. Yapılmadığı takdirde baş ağrısı ve yorgunluk oluşabilir
  2. Sabah kahvaltısında; peynir ve yumurta, birkaç dilim ekmek, pekmez-tahin, zeytin, domates, yeşilbiber, salatalık veya meyve bulundurun. Alışık olduğunuz ve bünyenizin kabul ettiği yiyecekleri seçerek kahvaltı yapın. Yukarıdaki bilgileri bu öneriye göre değerlendirin.
  3. Sınavlarda hiçbir besin tek başına mucizevî bir etki göstermez. “Yeterli ve dengeli beslenme” ölçünüz olmalıdır.
  4. Sınav öncesi ve sınav sırasında şeker, şekerleme gibi basit şekerler yerine, kuru üzüm veya A ve C vitaminlerince zengin taze meyve ve sebzeleri tercih edin.
  5. Enerjinin tamamen kullanılmasını sağlayıcı ve uyanık kalmayı sağlayan balık, et, yumurta, fındık, fıstık ve ceviz gibi besinlerin tüketilmesinde bir sakınca yoktur.
  6. Sınav öncesi medyada çeşitli diyet önerileri sunulmaktadır. Çoğu sağlıksız ve bilimsel temelden yoksun olan bu önerilere kulak asmayın.
  7. Sınav günü sindirim rahatsızlıkları ve zehirlenmelere yol açabileceği için dışarıda satılan yiyecekleri tercih etmeyin.
  8. Sınavdan bir gün önce kuru baklagiller gibi gaz yapıcı besinler tüketmeyin. Midenize ağır gelebilecek çok yağlı yemekler yemeyin.
  9. Sınav sırasında susamaya neden olacak yağlı ve tuzlu besinlerden uzak durun.
  10. Sınav öncesi kahve, kolalı içecekler yerine süt, meyve suyu, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çaylarını tercih edin.
  11. Eğer doktor tavsiyesi yoksa çevreden duyduklarınıza inanarak ilaç kullanmaktan kaçının.


İlkİlk 123 ... SonSon

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul'un fethi?