Konu: ÖSS'de Sallama Taktikleri

 1. #1
  siyah_in_ci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  siyah_in_ci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Usta Üye
  Üyelik tarihi
  28.Eylül.2007
  Mesajlar
  275
  Beğeniler
  0 / 0

  ÖSS'de Sallama Taktikleri

  ÖSS eylemcisi Sefa Boyar yine sahnede... Son 12 yılın sorularını inceleyen Boyar 'Sallama sanatı' kitabını hazırladı.
  Türkiye Sefa Boyar ile 2006 yılında tanıştı. O dönem ODTÜ İnşaat Mühendisliği öğrencisi olan Boyar, üniversiteye giriş sistemini eleştirmek için, sınava katılıp tüm soruları yanlış yapmaya çalışmış, ancak bir tek soruyu doğru yanıtlamıştı.

  Aradan 3 yıl geçti. Sefa Boyar, evlendi, inşaat mühendisi oldu ama sınava yönelik yeni bir proje başlattı. Bu kez amacı herkesin başarılı olması. Boyar, bu nedenle 'sıfır bilgi ile soru cevaplama metotlarını' içeren 'Ö.S.S -Öğrenci Sallama Sanatı' adlı bir kitap yazdı. Bir de site kuran Boyar, kitabını internet üzerinden satıyor. 1997-2009 yılları arası sınavlarda çıkan tüm soruları istatistiksel olarak inceleyen Sefa Boyar, sadece cevaplar üzerinden bir sistematik geliştirdi. Boyar kitabını ve metotlarını AKŞAM ile paylaştı:

  ŞIKLARDAN CEVAP BULUNABİLİR
  Bir senedir üzerinde çalıştığım ve bu kitapta topladığım yaklaşık 20 metot ile bazılarında yüzde 99'a varan oranlarda, soruya hiç bakmadan sadece şıklar üzerinden cevabı bulabiliyorum. 2009'daki ÖSS'de yakın arkadaşlarım metotlarımı uyguladı. Bilemedikleri sorularda bu yöntemleri kullandı, hepsi de kazandı.

  SIFIR ÇEKME İHTİMALİ % SIFIR
  Metotlar etik mi diye çok düşündüm. Üniversiteyi kazanmak için her yolun mübah olduğu bir sistemde etik olduğu kanaatindeyim. Son sınavlara baktığınızda 30-50 bin civarında öğrenci sıfır çekiyor. Metotlarımı uygulayan bir öğrencinin sıfır çekme ihtimali yüzde sıfır. Sınavın bir de sosyolojik boyutu var. Her sene öğrenci veya velilerden sınava ilişkin intihar edenler oluyor. Bunun da önüne geçmek istiyorum.

  SINAV ZEKåYI ÖLÇMÜYOR
  Amacım başarı ortalamasının artması ve bu nedenle sistemin değişmesi. Üniversite sınavında vize-final sistemi uygulanmalı. Bir değil en az 4 sınav yapılmalı. Bu sınavların ortalaması öğrencinin başarısını belirlemeli. Zekayı ölçen sorular sorulmalı. Ev arkadaşım Yeminli Mali Müşavirlik için sınava girdi. Sorulardan hiç anlamam ama sınavı ÖSYM yaptığı için benim sistemi uyguladım. Arkadaşım kazanamadı ben kazandım.
  Sefa Boyar'ın kitabında yer alan 'Sallama' tekniklerinden bazıları şöyle:

  ULTRASONİK SALLAMA METODU: Kimya sorularında uygulanır. Tutma ihtimali % 80'dir. Soruda 'Seçeneklerden hangisi doğrudur?' deniyor ve cevaplar 'bir, iki ve üç' şeklinde sıralanıyorsa doğru cevap D ya da 'E'dir. ÖSS 2005 Sayısal 72, ÖSS 2004 Sayısal 71, ÖSS 2001 Sayısal 68. sorular metoda örnektir. Soruda 'Hangisi kesinlikle doğrudur?' deniyorsa uygulanmaz.

  KÖK ELEME SALLAMA METODU - 2: Tarih sorularında uygulanır. Tutma ihtimali yaklaşık yüzde 70'tir. Örneğin şıklar 'araç, insanlar, topluluklar, uygarlık ve insanoğlu' diyelim. İnsan kökünden iki cevap olduğu için yanıt, B veya 'E'dir. Büyük ihtimalle 'E'dir. İstatistikler bunu gösteriyor. ÖSS 2001 Sözel 46, ÖSS 2002 Sözel 51 bu metoda örnek olarak gösterilebilir.

  SAYI DENEME METODU: Matematikte kullanılır. Tutma ihtimali yüzde 99'dur. İçinde denklem olan sorularda uygulanır. Şıklarda verilen a, b, x, y ve z gibi bilinmeyenler yerine sayılar konulur ve deneme yapılır. En uygun sayılar ise 2 ya da eksi 2'dir. Eksi 1, sıfır ve 1 değerleri verilmemelidir. Bilinmeyenler negatifse yerine konulacak sayı da negatif olmalıdır. ÖSS 2001 Sayısal 6, ÖSS 2001 Sayısal 7 bu metotla çözülen sorulardır

  Konu ACİLSERVİS tarafından (03.Mart.2020 Saat 01:05 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  InKusTe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  InKusTe isimli Üye şimdilik offline konumundadır Usta Üye
  Üyelik tarihi
  18.Mart.2008
  Mesajlar
  792
  Beğeniler
  0 / 0

  --->: ÖSS'de Sallama Taktikleri

  sallamak zorda kalındığında yapılmalı veya hiç yapılmamalı sallayarak doğru olduğundan emin olmadığınız şeyleri riske atıyorsunuz , sallamadan sonra birde bakıyorsunuz yanlış %50 şansa bırakılacak bir durum değil ,Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin başkenti

Benzer Konular

 1. Kopya taktikleri
  Konu Sahibi @dj_2@ Forum Resimler
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 08.Kasım.2013, 21:04
 2. Başarı Taktikleri
  Konu Sahibi zelihaa Forum Kişisel Gelişim
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08.Ocak.2013, 21:47
 3. Cevap: 4
  Son Mesaj : 19.Aralık.2012, 02:22