+ Yorum Gönder
 1. 1
  remcy
  Yeni Üye

  ÖSS- Öğrenci Sallama Sanatı (YGS ve LYS için yeni)

  Uzmanından ÖSS'de sallama taktikleri

  ÖSS eylemcisi Sefa Boyar yine sahnede... Son 12 yılın sorularını inceleyen Boyar 'Sallama sanatı' kitabını hazırladı. Boyar, 'Bu kitap ÖSS sisteminin ciddiyetsizliğini ortaya koyuyor. Bilmeden de açık öğretim kazanabilirsin. Yeter ki nasıl sallanacağını öğren' diyor
  Türkiye Sefa Boyar ile 2006 yılında tanıştı. O dönem ODTÜ İnşaat Mühendisliği öğrencisi olan Boyar, üniversiteye giriş sistemini eleştirmek için, sınava katılıp tüm soruları yanlış yapmaya çalışmış, ancak bir tek soruyu doğru yanıtlamıştı.

  Aradan 3 yıl geçti. Sefa Boyar, evlendi, inşaat mühendisi oldu ama sınava yönelik yeni bir proje başlattı. Bu kez amacı herkesin başarılı olması. Boyar, bu nedenle 'sıfır bilgi ile soru cevaplama metotlarını' içeren 'Ö.S.S -Öğrenci Sallama Sanatı' adlı bir kitap yazdı. Bir de site kuran Boyar, kitabını internet üzerinden satıyor. 1997-2009 yılları arası sınavlarda çıkan tüm soruları istatistiksel olarak inceleyen Sefa Boyar, sadece cevaplar üzerinden bir sistematik geliştirdi. Boyar kitabını ve metotlarını AKŞAM ile paylaştı:

  ŞIKLARDAN CEVAP BULUNABİLİR
  Bir senedir üzerinde çalıştığım ve bu kitapta topladığım yaklaşık 20 metot ile bazılarında yüzde 99'a varan oranlarda, soruya hiç bakmadan sadece şıklar üzerinden cevabı bulabiliyorum. 2009'daki ÖSS'de yakın arkadaşlarım metotlarımı uyguladı. Bilemedikleri sorularda bu yöntemleri kullandı, hepsi de kazandı.

  SIFIR ÇEKME İHTİMALİ % SIFIR
  Metotlar etik mi diye çok düşündüm. Üniversiteyi kazanmak için her yolun mübah olduğu bir sistemde etik olduğu kanaatindeyim. Son sınavlara baktığınızda 30-50 bin civarında öğrenci sıfır çekiyor. Metotlarımı uygulayan bir öğrencinin sıfır çekme ihtimali yüzde sıfır. Sınavın bir de sosyolojik boyutu var. Her sene öğrenci veya velilerden sınava ilişkin intihar edenler oluyor. Bunun da önüne geçmek istiyorum.

  SINAV ZEKåYI ÖLÇMÜYOR
  Amacım başarı ortalamasının artması ve bu nedenle sistemin değişmesi. Üniversite sınavında vize-final sistemi uygulanmalı. Bir değil en az 4 sınav yapılmalı. Bu sınavların ortalaması öğrencinin başarısını belirlemeli. Zekayı ölçen sorular sorulmalı. Ev arkadaşım Yeminli Mali Müşavirlik için sınava girdi. Sorulardan hiç anlamam ama sınavı ÖSYM yaptığı için benim sistemi uyguladım. Arkadaşım kazanamadı ben kazandım.
  Sefa Boyar'ın kitabında yer alan 'Sallama' tekniklerinden bazıları şöyle:

  ULTRASONİK SALLAMA METODU: Kimya sorularında uygulanır. Tutma ihtimali % 80'dir. Soruda 'Seçeneklerden hangisi doğrudur?' deniyor ve cevaplar 'bir, iki ve üç' şeklinde sıralanıyorsa doğru cevap D ya da 'E'dir. ÖSS 2005 Sayısal 72, ÖSS 2004 Sayısal 71, ÖSS 2001 Sayısal 68. sorular metoda örnektir. Soruda 'Hangisi kesinlikle doğrudur?' deniyorsa uygulanmaz.

  KÖK ELEME SALLAMA METODU - 2: Tarih sorularında uygulanır. Tutma ihtimali yaklaşık yüzde 70'tir. Örneğin şıklar 'araç, insanlar, topluluklar, uygarlık ve insanoğlu' diyelim. İnsan kökünden iki cevap olduğu için yanıt, B veya 'E'dir. Büyük ihtimalle 'E'dir. İstatistikler bunu gösteriyor. ÖSS 2001 Sözel 46, ÖSS 2002 Sözel 51 bu metoda örnek olarak gösterilebilir.

  SAYI DENEME METODU: Matematikte kullanılır. Tutma ihtimali yüzde 99'dur. İçinde denklem olan sorularda uygulanır. Şıklarda verilen a, b, x, y ve z gibi bilinmeyenler yerine sayılar konulur ve deneme yapılır. En uygun sayılar ise 2 ya da eksi 2'dir. Eksi 1, sıfır ve 1 değerleri verilmemelidir. Bilinmeyenler negatifse yerine konulacak sayı da negatif olmalıdır. ÖSS 2001 Sayısal 6, ÖSS 2001 Sayısal 7 bu metotla çözülen sorulardır.
  :eek::onay:
  .....osskitap.com.....

  Akşam gazetesi. 2. 2
  remcy
  Yeni Üye

  --->: ÖSS- Öğrenci Sallama Sanatı (YGS ve LYS için yeni)

  • Öğrenci Sallama Sanatı Nedir?
   • Öğrenci Sallama Sanatı; sıfır bilgi ile soruların sadece cevaplarına bakarak geliştirilen, 21 metodun bulunduğu soru cevaplama sanatıdır.
  • Peki, bu metotların içeriği nedir, başarı oranı nedir?
   • Metotlar son 12 yılın ÖSS sorularına bakılarak hazırlanmış istatistiksel, bilimsel bir çalışmadır. Her bölüm için değişik metotlar bulunmaktadır. Bu metotların başarı oranı %65 - %99 arasında değişmektedir.
  • Bu metotlar kullanılarak yaklaşık kaç soru yapılabilir ve ne kadar bir zaman kazanımı söz konusu olabilir?
   • Bu metotlar soru sayısıyla aslında doğru orantılıdır. 2009 yılı sınavında toplam 240 soru içerinden yaklaşık 50 soruyu bu metotlarla cevaplayabilirdik ve yaklaşık 15-30dk arasında bir zaman kazanımımız söz konusu olurdu. Tabiî ki bu yıl her bir bölüm için geçen yıla nazaran daha çok soru çıkacağı belirtildiğine göre bu metotlarımızı kullanabileceğimiz daha çok soru olacaktır diye düşünüyorum.
  • Bu metotları tüm ÖSYM sınavlarında kullanabilir miyiz ve bu metotları deneyen oldu mu?
   • Aslında bu kitap ve örnekler ÖSS sınavına yönelik hazırlanmıştır. Ancak metotların tamamının içeriğinde ana mantıkları yazılmıştır, bu ana mantıklar doğrultusunda ÖSYM’nin hazırlamış olduğu tüm sınavlardaki sorular belirli oranlarda okumadan çözülebilir. (Örn; ALES, KPSS…vs.) Bu metotları bizzat benim anlatımımla deneyen yaklaşık 10 kişi oldu ve tamamı başarılı oldu.
  • Kitabınız da metotların dışında başka neler var acaba?
   • Gerçek motivasyon, istatistiksel bilgiler, sınav günü, ÖSS için baş sağlığı, ihtiyar heyeti görüşleri, ÖSYM’ye sorular…vs gibi kısa ama oldukça açıklayıcı bilgiler mevcuttur. Bu bilgilerin öğrencileri gerçekten aydınlatacağını düşünmekteyim.
  • Sizce bu kitapla öğrencilere biraz kötü örnek olmuyor musunuz, yani çalışmadan sınavı kazanabilirsiniz yâda bilmediğiniz bir soruyu yapabilirsiniz diyorsunuz?
   • Aslında bu, var olan şeyleri gösterme sanatıdır. Tam tersi kötü örnek olduğumu asla düşünmedim insanları aydınlatmak amacı ile bu çalışmayı yaptım. Maalesef böyle ciddi bir sınavda ne denli bir ciddiyetsizlik var ki soruları bile sallayarak çözülebilmenin mümkün olduğunu belgeleriyle oraya koymam kötülük değil bence aydınlatmanın ta kendisidir. Tabiki bazı kesimler olaya bu şekilde değil sizin dediğiniz gibi bakacaklardır, ancak şunu söylemeliyim ki bu şekilde bakan insanlarla herzaman karşılaşıyorum ve biraz konuştuklarında anlıyorum ki ; bir çoğu bu sınavı çıkarları için kullanan kesimlerden başkası değil. Ve biz iddaa ediyoruz; 2010 yılı YGS ve LYS sınavları icin yazılmış olan en iyi ve en ciddi kitap bu kitap olacaktır.
  • Peki, neden ÖSYM sınavının yetersiz olduğunu düşünüyorsunuz?
   • Türkiye’mizde maalesef ezberci beyinler yetiştirmekteyiz. Zeki, gerçekten yetenekli olduğu konularda donanımlı insanlarımızı bu sınavla elediğimizi düşünmekteyim. Bir hayat asla 3,5 saatlik bir sınavla ölçülemez.
  • Biraz da işin ticari tarafına gelelim? Bu işten çıkarınız nedir sizi destekleyenler sponsorunuz falan var mıdır?
   • Kitabımın tanıtımı, baskı ücreti, promosyon ücretleri, web sitesi… vs gibi bedellerinin tamamını kendi cebimden karşıladım. Ve bu doğrultuda da kitabımı nerdeyse maliyetine diyebilecek bir bedele satıyoruz. Bir yayınevimiz olmadığı için kitap satışları sadece sitemiz üzerinden olmaktadır. Sponsor derseniz; öğrencilerin mutlu ve başarılı olmaları en büyük sponsorumdur.
  • Peki, yayıneviniz yok, her şeyi siz yaptırıyorsunuz, bu kitaptan kaç adet bastırdınız satışlar nasıl, devamı gelecek mi?
   • Kitabımdan 1.000 adet basıldı, tüm telif hakları bende olduğu için rahatım. Kitabımı alan arkadaşlardan mailler almaya başladım, fazla dağıtmayın, yaymayın lütfen şansımızı azaltmayın diye. Aslında bu fikir beni sarmaya başladı 1.000 adet bittiginde bakarsiniz, her şeyi toplayıp bu sene tadımlık olsun bin kişi yeter derim ve bu olayı bitirebilirim yada daha çok insan yararlansin deriz 2.baskıya geçebiliriz. Plan yapmaktan çekinirim anlık yaşarım, o an karar veririm ve yaparım. Sipariş formu sitemizde olduğu sürece sipariş verilebilir demektir...
  • Son olarak öğrencilere söylemek istediğiniz bir şey var mı?
   • Hiçbir zaman son sözümü söylemem. Söylenecek elbette çok şey var. Şunu da belirteyim öğrencilerin her zaman haklı sesi olmaya çalıştım ve çalışacağım. Bizi diğer kan emicilerden ayıran en belirgin özelliğimiz dürüstlüğümüzdür. Asla ucuz kahraman olmadık… Herkese mutlu, sağlıklı ve huzur dolu günler diliyorum, hayatta bunlardan daha önemli bir şey yoktur....


  :confused:siteden alinti merak edilenler... 3. 3
  remcy
  Yeni Üye

  --->: ÖSS- Öğrenci Sallama Sanatı (YGS ve LYS için yeni)

  Kitabı okumadan önceki düşünceler; “olmaz böyle şey”, “çok saçma”, “mümkün değil”, “böyle bir şey olsaydı kesin bilirdim”, “hikâye kitabıdır kesin”, “12 sene sorular aynı mantıkta çıkmış, ya bu sene değişirse”, “kitabı alacağım ama meraktan soru yapmak için değil”, “hocamıza sorduk almayın dedi ama nedenini söylemedi”…vs.

  Kitabı okuduktan sonraki düşünceler; “iyiymiş”, “harbiden gerçekmiş”, “ gerçekten doğruymuş”, “ 1 soru bile bedavadan yapmak mükemmel oluyor”, “inanmıyordum ama artık kazanmak için bir ümidim var”, “senelerdir sorular aynı gelmiş bu senede aynı tür sorular olur kesin”, “meraktan okudum fena değilmiş belki kullanırım”, “bu sınava giden her yol mubahtır”, “bekle beni üniversite bu sene kesin geliyorum”…vs. 4. 4
  Ziyaretçi

  --->: ÖSS- Öğrenci Sallama Sanatı (YGS ve LYS için yeni)

  heryerde remcy sen varsın ya bu kitap snn galiba metod örnekleri verde bizde alalım şu kitabı

 5. 5
  Ziyaretçi
  Güzel diyonda hacı ya bu sefer soruları farklı tarzda sorarlarsa...kitabı uygulaynlar sana beddua edrler.d d d

+ Yorum Gönder
sefa boyar sallama sanatı kitabı indir,  sefa boyar sallama sanatı kitabı,  lys sallama teknikleri
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi