+ Yorum Gönder
 1. 1
  siyah_in_ci
  Usta Üye

  4 ayrı yoldan polislik ..

  POLİS KOLEJİ (İLKÖĞRETİM MEZUNLARI İÇİN)


  Polis Koleji Aday Tespit Sınavı için Başvurular, arasında [URL="http://www.meb.gov.tr"]www.meb.gov.tr[/URL] adresinden T.C. Kimlik Numarası ile bireysel olarak yapılacaktır.

  POLİS AKADEMİSİ (LİSE MEZUNLARI İÇİN)


  4652 Sayılı Polis Yükseköğretim Kanununun 15.maddesi ve Polis Akademisi Başkanlığı Güvenlik Bilimleri Fakültesi Eğitim Öğretim Yönetmeliği hükümlerine göre, 2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında Güvenlik Bilimleri Fakültesi lisans eğitimine, 2009 ÖSS sınavından (ÖSS-EA-2 veya ÖSS-SAY-2) puan türünden (245) veya daha yukarı ham puan alan, genel lise, erkek teknik öğretim, kız teknik öğretim, ticaret ve turizm öğretimine bağlı okul mezunu adaylar arasından 90'ı erkek, 10'u bayan olmak üzere 100 öğrencinin sınavla alınması planlanmıştır.

  Emniyet Teşkilatı personeli şehit veya vazife malullerinin çocukları için 2009 ÖSS sınavından (ÖSS-EA-2 veya ÖSS-SAY-2) puan türünden (185) ham puan veya daha yukarı puan alan ve durumu polislik mesleği için gerekli diğer şartlara uygun olanlar yapılacak sınavlardan sonra asil aday listesine dahil edilecektir.

  POLİS MESLEK YÜKSEK OKULU (PMYO) (LİSE VE ÖNLİSANS MEZUNLAR İÇİN)  Polis Meslek Yüksekokulları; Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere ön lisans düzeyinde, mesleki eğitim-öğretim ve uygulama yapan Polis Akademisi Başkanlığına bağlı parasız yatılı yüksek öğretim kurumlarıdır.

  Polis Meslek Yüksekokulların amacı; öğrencilere Atatürk ilke ve inkılâpları doğrultusunda Atatürk Milliyetçiliği, Demokratik, Laik ve Sosyal Hukuk Devleti İlkelerine bağlı hizmet bilinci ile mesleki değerlerinin kazandırılması, Milli kültürümüz, örf, adetlerimize bağlı şekil ve özellikleri ile evrensel kültür içinde korunarak geliştirmek ve öğrencilere milli birlik ile beraberliği güçlendirici ruh ve irade gücü kazandırmak, polis olmanın şeref, gurur ve şuurunda olan, polis üniformasının gerektirdiği saygınlığı taşıyabilen, beden, zihin, ahlak ve duygu bakımından dengeli, sağlıklı şekilde gelişmiş polis memurları yetiştirmektedir.


  POLİS MESLEK EĞİTİM MERKEZİ (POMEM)-(ÜNİVERSİTE MEZUNLARI İÇİN)


  3201 Sayılı Emniyet Teşkilatı Kanununda değişiklik yapılması hakkında ki 5336 sayılı kanun kapsamında, teşkilatımıza yeni alınacak polis memuru adayları ve Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürlükleri ile ilgili görevleri yürütmek üzere, 13.05.2005 tarihli Bakan onayı ile Eğitim Dairesi Başkanlığı bünyesinde Polis Meslek Eğitim Merkezleri Şube Müdürlüğü kurulmuştur.

  Polis Meslek Eğitim Merkezleri, Emniyet Teşkilatının ihtiyacı olan polis memurlarını yetiştirmek üzere 4 yıllık fakülte mezunlarından aranılan niteliklere sahip olup yapılacak sınavlarda başarılı olan adaylara, 6 aydan az olmamak üzere polis meslek eğitimi veren eğitim ve öğretim kurumlarımızdır.
 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: 4 ayrı yoldan polislik ..

  Polis olabilmek için artık sadece üniversite yada yüksek okul mezunu olmak gerekiyor.Diğer ortaöğretim mezunlarının yolu polislik için kapalı.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi