Konu: 2009 DGS'de Ne Neden Değişti?

 1. #1
  siyah_in_ci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  siyah_in_ci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Usta Üye
  Üyelik tarihi
  28.Eylül.2007
  Mesajlar
  275
  Beğeniler
  0 / 0

  Lightbulb 2009 DGS'de Ne Neden Değişti?

  2009 DGS'de Ne Neden Değişti?

  Sevgili DGS adayları

  ÖSYM Başkanlığının yapmış olduğu açıklamaları şu ana başlıklarla incelemeyi ve değerlendirmeyi uygun buluyoruz.Bu yazıyı okuyanlara da kolaylık sağlıyacaktır.

  1- Ne Değişti?
  2- Neden Değişti?
  3- Olumlu mu olumsuz mu?
  4- Bu değişiklik Yeterli mi?  Ne Değişti?


  ÖSYM Başkanlığının 6 Mayıs 2009 tarihinde yapmış olduğu açıklama aşağıdadır.

  …. Yerleştirme işlemi sınav sonuçları açıklandıktan sonra merkezi olarak, adayların DGS puanları, tercihleri ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Tercih işlemlerinin ne zaman ve nasıl yapılacağına ilişkin bilgi, 2009 DGS sonuçları açıklandıktan sonra, ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet sayfasında yer alacaktır. Adayların yükseköğretim lisans programları tercihlerini yaparken, tercih süresince ÖSYM'nin internet sayfasında yayınlanan kılavuzdan yararlanmaları gerekmektedir….

  Bu açıklama ile birlikte DGS de 2000 den beri işleyen sistemin bir temel halkası daha değişti(önceki değişiklikler; 5 yıl sınırının kalkması, 3 defa girmenin kalkması ve intibaktan atılmanın zorlaştırılmasıydı)

  İntibak Yayınları ekibi olarak kuruluşumuzun(2007) ilk gününden itibaren DGS deki yapısal çarpıklığı düzeltmek için çaba gösterdik..

  Öncelikle yeni bir yazılım geliştirerek Tercihlerin sınavdan önce yapıldığı bu sistemde adaylara ışık tutmaya çalıştık(geçen yıl yüzlerce aday bizim sınav sonuç karnelerimizi değerlendirerek tercihlerini yaptı. Bu sene de öyle olacaktı…ol(a)madı)

  Bu karnenin işeyebilmesi için DGS de ilk Türkiye Geneli denemeleri organize ettik(şimdi birçok yayınevi bunu yapıyor…)

  Geliştirdiğimiz yazılımın kaymağını yemeyi tercih etmek yerine(ki tercihin sınavdan önce olması sınavlarımıza katılımı neredeyse zorunlu kılıyordu) sorunu kökten çözmek için girişimlerde bulunduk…raporlar kaleme aldık görüşmeler yaptık …Taleplerimizi, yarattıkları sorunların gerekçeleri ve çözüm önerileriyle sıraladık.


  Şimdi, bugün aslında ÖSYM nin almış olduğu bu kararı sonuç olarak değil bir başlangıç olarak kabul ederek alkışlıyoruz. Neden mi?


  Neden Değişti?

  DGS sistemindeki sorunların kangrene dönüşmesinin temel sebebi tercihlerin sınavdan önce yapılmasıydı. Nasıl mı?

  a- Sırf bu yüzden DGS, bir takım profesyonellerin cirit attığı bir alana dönüşmüştü. Tercihler sınavdan önce yapıldığı için teknik olarak hiçbir açıklama yapılamayacak puanlar ortaya çıkıyordu….Bir çok aday tercihler sınavdan sonra yapılsa tercih etmeyecekleri bölümleri yazıp sınav sonucunda onca yüksek puanla buralara yerleştikleri için ya kayıt yaptırmıyor ya da okurken tekrar sınava giriyorlardı….Bunun sonunda heba olan yüzlerce kontenjan ortaya çıkıyordu.
  b- Bu yüzden üniversite rektörlükleri DGS sisteminin kaldırılmasını istiyorlardı. Mantıklıydı bu görüşleri .Çünkü 10 kontenjanı olan bölümü bitiren DGS muzafferi sayısı 2 yi geçmiyordu(yukarıdaki sebeple)
  c- Lisans Programlarının taban puanları tam anlamıyla mantıksızlık abidesi haline gelmişti…..Bir sarkaç vardı ve her sene bir o yana bir bu yana salınıyordu …puanı yıldan yıla 30-40 marjla değişen bölümler oluyordu.(Bunun için sitemizde adayların kullanabilmesi için son 3 yıl kontenjan ve taban puanlar listesi hazırladık.) Merak eden arkadaşlar lütfen Osmangazi işletme ye bir göz atsınlar çok çarpıcı bir örnektir.
  d- Profesyoneller tekrar tekrar sınava girdiği için puanlar hep yükseliyordu…..


  Sanırım yukarıdaki maddeler neden tercihlerin sınavdan sonra yapılması gerektiği için yeterli bir gerekçe olmuştur.(hoş dünya tarihinde bunun benzeri bir sistem yine ülkemizde ÖYS sisteminde vardı . Terk edildi . Çünkü her yıl 70 bin kişi önceki yıllarda bir lisans programını kazandığı halde yeniden sınava giriyordu)


  Olumlu mu olumsuz mu?

  Yukarıdaki yazılarımızdan bu değişikliğin genel anlamda olumlu olduğu sonucu rahatlıkla çıkarılabilir.Bu sene hazırlananlar için olumsuzmuş gibi değerlendiriliyor olması ,çok spesifik birkaç örnek dışında doğru değil gibi geliyor bize.Çünkü;


 2. #2
  siyah_in_ci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  siyah_in_ci isimli Üye şimdilik offline konumundadır Usta Üye
  Üyelik tarihi
  28.Eylül.2007
  Mesajlar
  275
  Beğeniler
  0 / 0

  --->: 2009 DGS'de Ne Neden Değişti?

  1-Tercihlerin sınavdan sonra yapılması ,düşünülenin aksine,puanları yukarı doğru taşımayacaktır. Puanlar bir sıralamayı belirler. Puanları yükselten şey tercihin önce yada sonra olması değil hazırlanan kitlenin niteliğidir.Hazırlanan kitle daha çok net yaparsa puanlar yukarı hareket eder. Tüm lisansların puanlarını topladığımızda tercihin önce yada sonra yapılması toplam puanı değiştirmez. Sadece Lisans Programlarının niteliklerine göre puanlarda bir düzeltme yaşanacak.Şöyle ki Marmara üniversitesinin X bölümünün puanı artık Elazığ Fırat üniversitesinin X bölümünün altında oluşmayacak.Yani sözün özü nitelikli üniversitelerin puanları artarken daha az nitelikli olanlarınki düşecek.Eski sistemde ilk 2000 deki bir sayısalcı bir lisansa yerleşebiliyorsa yeni durumda da yerleşmesi söz konusu olacaktır.Ancak puanının hak ettiği lisans programı ve üniversite olacaktır bu.

  2- DGS yi bir kumar olarak görmeyenler için ortada bir problem yoktur.Çünkü
  Eskiden 60 bin kişinin girdiği bir DGS de kazanan 7000 kişiden en az 2000 i tekrar sınava girerken alınan bu kararla bu sayı çok daha aşağılara düşecektir.

  3- AÖBP si düşük olanların bu yeni durumla ilgili eskisine göre hiçbir kaybı söz konusu değildir. Nedense bazı insanlar bu gelişmeyi(tercihlerin sonuçlara göre yapılması) “AÖBP si düşük olanlar hapı yuttu “ şeklinde değerlendiriyorlar. Bu bakışı temellendirdikleri gerekçeyi çözebilmiş değiliz. Tercihin sınavdan sonra yapılmasının alınan puanın oluşumuna hiçbir etkisi yoktur. Hatta tercihlerin sınavdan sonra yapılacak olması , yukarıda açıkladığımız sebeplerle , bu durumdaki (AÖBP si düşük) adayların yerleşebilecekleri kontenjanların, okumayı düşünmeyenler tarafından doldurulmasını engelleyecektir. Ama AÖBP si çok düşük olan bir aday ben eskiden Boğaziçine girme şansım varken şimdi yok diye sorguluyorsa ona beklentisini daha doğru temellendirmesini önermekten başka şansımız yok. (ÖSS de kontenjanların DGS ile karşılaştırılamayacak kadar yüksek olmasına rağmen en az 40 lisans programı AOBP niz 70 in altında olan adaylar için imkansızdır. )

  4-Bu yeni durumla beraber bundan sonraki yıldan itibaren DGS de tatmin olmamış kazananların işgali önemli oranda azalacak ve puanlar aşağıya doğru salınım gösterecektir. Bu da DGS de kaygılanılanın tersine daha az netle lisans programlarına geçişe imkan verecektir.

  5- Tercihlerin sınavdan sonra yapılabilmesi adayların sınav stresinden arınmış bir vaziyette üniversite ,lisans programı ve intibak yılı fark dersleri incelemesi yapması fırsatı yaratacaktır  Bu Değişiklik Yeterli mi?

  Bu değişikliğin kesinlikle yeterli olmadığı kanaatindeyiz.Biz bu değişikliğin bir süreden beri alınan kararlar değerlendirildiğinde arkasının geleceğini düşünüyoruz.

  5 yıl içinde üç defa girilme zorunluluğunun kalkması
  Üç defa girebilme sınırının kalkması
  İntibaktan atılmanın zorlaştırılması
  Tercihlerin sınavdan sonra yapılması

  Bundan sonra sürecin tamamlanabilmesi ve adaletin tam olarak sağlanabilmesi için:

  1- ÖSYM tercihleri sınavdan sonra almasındaki temel mantık adayların durumlarını görerek tercih yapmalarını sağlama ise. Sonuç belgesini kesinlikle İntibak Yayınlarının sınav sonuç karnesi formatında yayımlamalıdır..
  Bunun dışında sadece adayın Sayısal ,EA yada sözel sırasını vermesinin adaya vereceği bir ışık yoktur. Örneğin Sayısalda 200 üncü olduğunu gören bir Bilgisayar programcısı kendisinden önceki 199 sayısalcının kaç tanesinin kendi seçebileceği lisansları tercih edebileceğini bilemeyeceği için doğru tercih yapamayacaktır . Bu çerçevede ÖSYM nin sınav sonuç karnesini nasıl vereceği önem taşımaktadır. Bu kaygılarımızı Rapor olarak ÖSYM ye sunacağız.

  2- Kanaatimizce daha önceki yıllarda da pek değerlendirilebilirliği olmayan(oynaklığın fazlalığından dolayı) bir önceki yılın taban puanları sorununu hafifletmek ve bu yılın adaylarının mağduriyet hissini azaltmak için kontenjanların kısmen artırılması ,bu yılın DGS adaylarını inanılmaz rahatlatacaktır.

  3- Tercih sayısının artırılması kanaatimizce bir zorunluluktur.

  4- Kazanan adayların bir sonraki yıl AÖBP sinin kesilmesi ,istenen sonuca ulaşmak için gereklidir.Adayın yalnız 3 hakkının olduğu ve intibak yılında tek dersten dahi başarısız olunduğunda ilişiğinin kesilmesi maddeleri kaldırıldıktan ve tercihler de sınavdan sonra yapılabildikten sonra görece keyfileşmiş olan tekrar sınava girmek bunu yapan için bir lüks ve diğer adaylar ve sistem için bir tıkanma halini almıştır. Ancak kazanılmış haklardan dolayı bu 2009 da kazanmış adaylardan başlanarak yapılmalıdır.

  [IMG]http://www.intibakyayinlari.com/images/trans_assets_23.gif3447aHızlı Cevap Hızlı Cevap

4+8 = ?

Benzer Konular

 1. ÖSS'de soru sayıları değişti
  Konu Sahibi seco00006 Forum Sınavlar
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 10.Şubat.2015, 18:12
 2. Dünden bugüne geçim tarzımız neden değişti
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 18.Ekim.2012, 22:17
 3. 2009 Askerlik İşlemleri ve Celp Dönemleri 2009 Celp Dönemleri
  Konu Sahibi dark.water Forum Erkeklere Özel
  Cevap: 11
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2009, 21:42