+ Yorum Gönder
 1. 1
  Gökhan
  Emekli

  Sınıf Geçme Yönetmeliği

  SINIF GEÇME İLE İLGİLİ ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

  1- Bütün dersleri 2 ve daha yukarı olan öğrenci doğrudan sınıf geçer; ama 9. sınıf öğrencileri alana kaynaklık eden derslerin ortalaması 3.00'ten azsa ortalamalarını yükseltmek için "ortalama yükseltme sınavları"na girerler.

  2- Bir veya birden fazla zayıfı olan 9. sınıf öğrencisi Türk dili ve edebiyatı dersi zayıf değilse yıl sonu ortalaması 2.50 ve daha yukarı ise sınıfını doğrudan geçer.

  3- Türk dili ve edebiyatı dersi zayıf olan öğrenci yıl sonu ortalaması ne olursa olsun -yani 2.50'den fazla bile olsa- bu dersten "ortalama yükseltme sınavları"na girmek zorundadır. Bu sınavda başarısız olması halinde bütün dersleri iyi olsa dahi sınıfta kalır.

  4- İkinci dönem notu 2'den az olan öğrenci o dersten kalır; yalnız yıl sonu ağırlık ortalaması 2.50 ve daha fazla olursa o dersten -Türk dili ve edebiyatı dersi hariç- başarılı sayılır. Birinci dönem 2, ikinci dönem 1 ise yıl sonu ortalaması 2 olur ve bu nota göre ağırlık ortalaması yeniden hesaplanır.

  5- Ortalama yükseltme sınavlarına en fazla 3 dersten girilir. İsteyen 1-2 dersten girebilir.

  6- Ortalama yükseltme sınavları sonuçları ile yıl sonu notlarının aritmetik ortalaması alınır ve yıl sonu ağırlık ortalaması yeniden hesaplanır. Zayıfı çok olan "ortalama yükseltme sınavları"nda geçer not alsa dahi ağırlık ortalaması 2.50'den az olursa sınıfta kalır.

  7- Yıl sonu notu 2 olan öğrenci, girdiği dersten "ortalama yükseltme sınavları"nda 0 (sıfır) alsa dahi o dersten geçmiş sayılır; ancak yıl sonu ağırlık ortalaması düşer. Tersine yıl sonu notu 0 (sıfır) olan "ortalama yükseltme sınavları"nda 1 alsa dahi kârlı çıkar; çünkü yıl sonu ağırlık ortalaması yükselir.

  8- Ortalama yükseltme sınavlarında seçilecek 3 dersin seçimi son derece önemlidir. Türk dili ve dersi zayıf olan bu dersi mutlaka seçmelidir. Haftalık ders saatinin getireceği ağırlık ortalamalarının işinize yarayıp yaramadığı çok iyi hesaplanmalıdır.

  9- Sınıf geçme notunuzun hesaplanmasıyla ilgili programa mutlaka göz atınız. Notlarınızı yazdıktan sonra kaydederek bilgisayarınıza yükleyin ve daha sonra bol bol oynamalar yaparak hangi derslerden "ortalama yükseltme sınavları"na gireceğinize karar veriniz. 2. 2
  gorkem07350
  Yeni Üye

  --->: Sınıf Geçme Yönetmeliği

  selam arkadaşlar ben anadolu lisesinde okuyorum 10. sınıftayım ortalamam 2.50 4 zayıfım var sayısaldayım fizik kımya biyoloji ve matematik zayıflarım geçen 9. sınıftanda 2 dersten sorumlu geçtim bunlar edebiyat ve biyoloji kardenmde sınıf tekrarı yazıyodu 4 dersten hakkım oldugu söylendi ve ben geçen seneki 2 dersi ve bu seneden 2 dersi yazdım ne kadar geçmem gerekiyor yardımcı olurmusunuz...

  [IMG]http://img.forumalev.net/statusicon/user_online.gif3447a [URL="http://www.forumalev.net/reputation.php?p=1391245"][IMG]http://www.forumalev.net/images/buttons2/reputation.gif3447a[/URL] [URL="http://www.forumalev.net/report.php?p=1391245"][IMG]http://www.forumalev.net/images/buttons2/report.gif3447a[/URL] [IMG]http://www.forumalev.net/images/misc/progress.gif3447a 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Sınıf Geçme Yönetmeliği

  karnede 0 varsa sınıftamı kalınır 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Sınıf Geçme Yönetmeliği

  slm ark ya benim sınıfınasıl geçerim bilmiyorum kaç zayıfla kalırım kaç zayıfla geçerim

+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi