+ Yorum Gönder
 1. 1
  rengigül
  Usta Üye

  İnsanı Tanıma Sanatı...

  Insanı tanıma sanatı, eğitimde, yönetimde, insan kaynaklarında, satış ve pazarlamada, müşteri ya da hasta ilişkisinde, eşinizle ya da çocuklarınızla olan iletişimde, kısacası insanlar arası iletişimin rol oynadığı tüm alanlarda yaygın kullanım alanı bulmaktadır.

  Klasik beden dili konusundaki eğitimler, günümüzde insan davranışını açıklamada yetersiz kaldığı gibi, genelleme, insanlara önyargılı yaklaşma, sınıflandırma yada kategorize etme gibi olumsuz etkileri de beraberinde getirmiştir.

  NLP insan davranışını açıklarken her bireyin, eşi benzeri bulunmayan, kendine has özel bir yapısının bulunduğu varsayımından yola çıkar ve etik değerleri gözetir. Zihinsel model ve modern beyin araştırmalarının bulguları gözönünde tutularak hazırlanan insanı tanıma sanatı eğitimi, katılımcılara teorik bilgiler sunmanın ötesinde, öğrenilenlerin hemen yaşama geçirilebilmesini sağlar.

  Kendini tanıyan insan, yapabileceklerinin ve sınırlarının farkındadır. Başarılı olduğu yada kendisini geliştirebileceği alanların bilincindedir ve ulaşılabilir hedefler belirler. Kendisiyle barış içerisindedir. Başkalarını tanıyabilen insan, karşısındakinin üstüne gereğinden az yada fazla gitmez, nasıl motive edebileceğini, nasıl daha iyi iletişim kurabileceğini yada öğretebileceğini bilir, ve hayal kırıklığına uğramaz. Esneklik, tolerans, uyum sağlama ve etkileme becerilerini geliştirir.

  Rehberlik ve Araştırma Kaynaklarından alınmıştır... 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: İnsanı Tanıma Sanatı...

  İnsan önce kendini tanımalıdır. davranışlarıyla hareketleriyle düşünceleriyle yeteneklerini ve başarılarını bilen kişi daha sonra karşıdaki insanları tanımaya başlayarak bilinçli şekilde davranmaya başlar.+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi