Konu: Televizyon gazeteciliği

 1. #1
  Fatal isimli Üye şimdilik offline konumundadır Özel Üye
  Üyelik tarihi
  23.Nisan.2008
  Mesajlar
  2,346
  Beğeniler
  0 / 0

  Televizyon gazeteciliği

  Televizyon gazeteciliği görsel iletişim sektörünün teknik ve kültürel anlamdaki gelişmesine paralel olarak doğmuş bir programdır. Programın amacı, günümüzde oldukça etkili hale gelen ve gün geçtikçe de etki alanını genişleten televizyon yayınları için gerekli olan haber, program ve araştırmacı elemanları yetiştirmektedir. TV yayıncılığı ve TV istasyonlarının bu kadar gelişmediği dönemlerde, sınırlı sayıdaki TV kanalları açısından bu işi doğrudan gazetecilik bölümü mezunları yapmaktaydılar. Ancak teknoloji devriminin elektronik haberleşme araçları üzerindeki etkisi ile TV’lerin kitleler üzerindeki etkisi kadar yaygın anlayışları ve içeriklerinde de büyük oranda değişimler yaşandı. Toplumsal yaşamda hemen hemen herkez TV’lere bağımlı hale geldi, büyülü kutu yaşamın her boyutunda etkili olmaya başladı. Yerel, ulusal ve uluslararası yayın yapan istasyonlar hemen hemen toplumun her kesimi tarafından izlenir oldu. Dahası TV’nin teknolojisi değişti, işleyiş ve uygulama standartları çağın teknolojisine uygun hale getirildi.

  İşte bütün bu nedenlerden dolayı hem habercilik formasyonu olan hemde TV teknik ve teknolojisine hakim elemanların varlığı kaçınılmaz hale geldi. Türkiye’de de amacı iletişim sektöründe çalışacak eleman yetiştirmek olan İletişim Fakülteleri, söz konusu bu ihtiyacı karşılamak için bünyelerinde TV gazeteciliği adında bir programa yer verdiler.

  Programın eğitim- öğretim süresi 4 yıldır. Adaylar eğitim – öğretim süreci içinde mesleği daha yakından tanıyabilmek için, özel ve resmi TV kuruluşlarında 4 ay staj yapmak zorundadırlar. Televizyon gazeteciliği, hareketli, sosyal , güncel ve tarihi gelişmelere karşı meraklı, olaylara sosyal, siyasal ve iktisadi açıdan geniş bakabilen, yazılı ve sözlü anlatım yeteneği olan adaylar için uygun ve elverişli bir bölümdür. Mezunların medyayı ilgilendiren her kurumda çalışma imkanları vardır. Ancak TV setörünün gün geçtikçe genişlemesi, bu programı bitiren adaylara doğrudan TV’nin kendi bünyesinde çalışma imkanı sunmaktır. TV’de çalışmayı seven mezunlar, birim olarak haber merkezinde, araştırma programlarında ve aktif olarak haberin içinde yer almaktadırlar.

  Yoğun ve yorucu olmasına rağmen, ekonomik olarak çalışanları tatmin eden bir meslektir.

  Bölümde okutulan dersler

  Program kapsamında TV teknikleri, kurgu, kamera, metin yazarlığı bilgisayar, fonetik – diksiyon gibi teknik derslerin yanı sıra; bir gazeteci için her zaman gerekli olan sosyal dersler ( siyasal bilimler, siyasal düşünceler ve rejimler, uluslararası ilişkiler, temel iktisat, günümüz Türk gazeteciliği ) yoğun olarak okutulmaktadır

  Konu ACİLSERVİS tarafından (05.Mart.2020 Saat 14:53 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  HADİE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  22.Aralık.2015
  Mesajlar
  537
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: Televizyon gazeteciliği

  selulozdan elde edilelan kağıt üzerine yazılan yapılan baskı ile ortaya çıkan gazete şimdilerde televizyon yada görsel eiletişim araçlarında yer alır oldu bilgiler kopyalama ile değil bilgisyar ile yazılarak ekranlara taşınıyorHızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul'un fethi?

Benzer Konular

 1. Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Aralık.2015, 16:04
 2. Televizyon !! Hikayesi
  Konu Sahibi Gönülce Forum Hikayeler
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 20.Kasım.2015, 02:35
 3. Cevap: 0
  Son Mesaj : 26.Şubat.2009, 17:54