+ Yorum Gönder
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  Ertelemek Hayatı Kaçırmaktır

  Ertelemek Hayatı Kaçırmaktır

  İnsan olarak yaratıldık, Müslüman olma şerefine nail olduk ve bu doğrultuda hayatımız ikame etmeye çalışıyoruz. Hem insan hem de Müslüman olmamızdan ötürü ayrı ayrı yükler binmiş sırtımıza. Yük değil aslında. Bilsek, hepsi bizler için bir onur kaynağıdır ve lütuftur Yaradan’dan. Ama zor geliyor bazen, ağır hissediyoruz. O zaman yük yaftasını vuruveriyoruz onlara. Halbuki yük olsalar bile muhakkak taşıyabiliriz. Çünkü Allahu Zülcelal taşıyamayacağımız ağırlık vermez hiçbir zaman. Vaadi vardır. Kendimiz ağırlaştırmaktayız bu sorumlulukları ve zulmediyoruz bu durumda kendimize.
  Sorumluklularımız var. Görevlerimiz, yapmamız gerekenler… ve bunlar için de bir zaman tayin edilmiş bizlere; ömür… Ne kadar olduğunu bilmediğimiz ancak hiç bitmeyeceğini sanıp gaflete düştüğümüz mefhumun adıdır. Gaflete düşüyoruz. Çünkü sonunu bilmediğimiz sınırsızlar arasına koyup hayatımızı buna göre düzenliyoruz. Gaflette olduğumuzdan ötürü ise yanlış düzenlemeler uygulamalar yapabiliyoruz.

  Misal: Yapacağımız işleri günlere, haftalara ve bazen yıllara yayabiliyor, önceliklerimiz değiştirip ilk sıralara malayani işler koyarak hayati önem taşıyan görevleri sonraya bırakıyoruz. Sonraya bıraktığımız iş ise bazen hiç yapılmıyor ya da gecikmiş bir zamanda ifa ediliyor. Bunun sonrasında “tüh, keşke” dense de bir anlam ifade etmiyor. Çünkü zaman yaydan çıkan oka benzer, geri gelmesi asla mümkün değildir.
  Hal böyle iken bizler, en büyük sermayemiz olan zamanımızı erteleyerek kaybediyoruz, hayatı geciktiriyor ve yaşamı kaçırıyoruz.

  Ayrıca bugün yapmamız gereken işleri “sonra yaparız, vaktimiz çok, acelesi yok” vb. düşüncelerle her erteleyişimizde vakit israfı yapmış oluyoruz. Bugün yapmış olsak işlerimizi yarına yahut bir başka zamana yeni ve faydalı bir çok iş yapma imkanımız olacaktır. Araf Suresi 31. Ayet-i Kerim’e de buyrulduğu üzere “İsraf etmeyin. Çünkü O (c.c) israf edenleri sevmez” uyarısı ile israfın her çeşidinden sakınmanın [IMG]http://www.minare.net/forum/Smileys/default/iccon04.gif3447a’ın sevgisine mazhar olmaya vesile olduğu mesajı veriliyor.

  Biz vaktimizi ertelemelerimiz ile israf ededururken, ömrümüz yavaş yavaş azalıyor, yapacaklarımız birikirken, yaptıklarımız yapılmış olması gerekenlere nazaran çok eksik kalıyor. Bunun akabinde vicdanla bir muhasebe başlıyor, pişmanlıklar ard arda sıralanıyor.

  Ancak hala nefes alıp veriyorsak, yeni bir güne uyandıysak bu bizler için bir fırsat niteliği taşımaktadır. Uygulamamız gerektiğini bildiğimiz ancak çeşitli bahanelerle yerine getirmediğimiz sorumluluklarımızı ifa etme vaktidir şuan.

  İnsan yapması gerekip de yapmadığı işler için bahaneler üretebilir lakin hiçbiri geçerli değildir. Yapılması gerekiyorsa bir iş yapılmalıdır. Şimdi değilse ne zaman yapılacaktır? Yarın mı? Hayır!!! Çünkü bugün dünün yarınıdır. Bugün ne yapılmışsa yarın da o yapılacaktır.

  O halde ecelin yarın belki de daha yakın bir zamanda geleceğini bilen biz Müslümanlar, bu bilgi ile hareket edip “hemen” deyip, icraata geçip kurtulanlardan olmalıyız. “hele” deyip ertelediğimiz takdirde; “Her insan ileri için neyi öncelediğini, neyi arka plana bıraktığını anlayacaktır.” Ayeti mealindeki o günde arkaya bıraktıklarımızdan ötürü hüsrana uğramamız kaçınılmaz olacaktır.

  Zor gelse de görevler, başaramayacağımız düşünsek de “başlamak bitirmenin yarısı deyip” “bismillah” diyerek adımımızı atalım. Kendimize ağırlaştırdığımız yükün aslında hafif olduğunu bu sayede fark edebilir, görevi yerine getirmenin de mutluluğu ile daha da hafifleyerek huzura kavuşuruz. Öyleyse yapmamız gereken ayette belirtilmiştir: Ertelemeden, “bir işi bitirdiğimiz zaman yeni bir işe koyulmak…” hem hayatı hakkı ile yaşamak hem de ahirette kazananlardan olmak için tek çözüm yolu budur. Çözüme ulaşıp bu hususta muvaffak olabilmek temennisi ile…

 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Ertelemek Hayatı Kaçırmaktır

  aslında tembellikten başka bir şey değil sonra yaparım acelesi yok gibi kelimeleri kullanmak oysa zaman nasıl da geçiyor belkide yarın hayat yok bize ozaman neden erteleyelim hayatı+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi