+ Yorum Gönder
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye

  Bayanlarda hormon bozukluğu tedavisi nasıl yapılmaktadır

  Bayanlarda hormon bozukluğu tedavisi nasıl yapılmaktadır
  Kadınlarda Hormon Bozukluğu Polikistik overli hastaların büyük çoğunluğunda seyrek adet görme veya hiç adet görememe gibi şikayetler vardır. Hastaların %90’ında erkeklik hormonu artışına bağlı kıllanma ve ciltte yağlanma vardır. Polikistik overli hanımların yaklaşık yarısında kilo fazlalığı söz konusudur.

  Polikistik overli bir kadında tedavinin ilk basamağını kilo verme oluşturmalıdır. Gerek diyet gerekse egzersiz yardımı ile kilo verme ile adetler düzene girip, yumurtlama sağlanabilir. Daha önce ilaçlara yanıt vermeyen bir hasta kilo verme sonrası ilaçlara yanıt verir duruma gelebilir.

  Çocuk isteği olmayan, adet düzensizliği ve kıllanma yakınması olan bir kişide hem adetleri düzene sokmak, hem de kıllanmaya karşı genellikle doğum kontrol hapları kullanılır. Bu amaçla kullanılacak doğum kontrol haplarının progesteronlarının, erkeklik hormonuna karşı etkilerinin olması tercih edilir. Yine kanama bozukluklarına karşı sadece progesteron içeren ilaçlar da kullanılabilir.

  Kıllanmaya karşı ise sıklıkla kullanılan ilaçlar siproteron asetat ve spironolaktondur. Bazen bu iki ilacın birlikte kullanılmasından da iyi sonuçlar alınabilmektedir. Tedaviye en az 6 ay devam edilmesi gereklidir. Tedavi ancak yeni kıl oluşumunu engeller, eski kılların ortadan kalkmasını sağlamaz.Mevcut kılların yok edilmesi için elektroliz, lazer veya epilasyondan yararlanılabilir.

  Çocuk isteği olan kadınlarda ise kullanılacak ilaçlar hem düzenli adet görmeyi sağlar, hem de yumurtlama ve gebe kalmayı kolaylaştırır. Bu amaçla tercih edilen ilk grup ilaç klomifen sitrat olup, adetin 3-5. günlerinden itibaren kullanılır. Klomifen ile hastaların %75’inde yumurtlama, %50’sinde ise gebelik elde edilebilmektedir.

  Polikistik over hastalığı için kullanılan cerrahi tedavi yöntemi laparoskopidir. Laparoskopi ile her yumurtalığa 10 civarında delik açılarak minik kistler patlatılmaktadır. Bu tedavi ile hormonal kısırdöngünün kırılması ve yumurtlama sağlanabilmektedir. Ancak laparoskopi, ilaçla tedaviye yanıt vermeyen veya aşırı yanıt veren hastalarda kullanılması gereken, son tedavi seçeneği olmalıdır.

  Polkistik over hastalığı olanlarda tüp bebek yöntemi ile gebelik elde etme şansı yüksektir. 2. 2
  AZADE
  Bayan Üye

  Cevap: Bayanlarda hormon bozukluğu tedavisi nasıl yapılmaktadır

  Bayanlarda hormon bozuklukları için genellikle doktor ilaç vermekte ve bu ilaçlar faydalı olmaktadır.Fakat ilaçların yeterli olmadığı durumlarda kilo vermek ve spor yapmak faydaları olmaktadır. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Bayanlarda hormon bozukluğu tedavisi nasıl yapılmaktadır

  Adet düzensizliği ve hormon bozuklugu varsa ne yapmamız gerekiyor 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Bayanlarda hormon bozukluğu tedavisi nasıl yapılmaktadır

  Benim adet duzensizliyim var cocuk sahibi olmak istiyorum ama olmuyor

 5. 5
  Ziyaretçi
  Teşekkür ederiz

+ Yorum Gönder
hormon bozukluğu tedavisi,  hormon bozukluğu nasıl tedavi edilir,  hormon tedavisi nasıl yapılır
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi