+ Yorum Gönder
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  Klamidya enfeksiyonu kısırlığa neden olabilir!

  Klamidya enfeksiyonu kısırlığa neden olabilir!

  Cinsel yolla bulaşan hastalıkların başında chlamydia trachomatis adı verilen bir bakterinin neden olduğu klamidya enfeksiyonu yer alır. Kısırlığa yol açabilen ve özellikle gelişmiş ülkelerde görülen bu hastalığa yakalanan kadınların çoğu enfeksiyonun farkında değildir. VKV Amerikan Hastanesi Kadın Sağlığı Ünitesi uzmanlarından ve
  [URL="http://www.tupbebek.com/"]www.tupbebek.com[/URL] sitesi medikal direktörü Dr. Senai AKSOY klamidya enfeksiyonu ile ilgili en önemli soruları yanıtladı.

  Klamidya enfeksiyonuna yakalanan kadınların hastalığın farkına varmamalarının altında yatan neden çoğunlukla hiçbir belirtinin görülmemesi. Hastalık çoğu zaman ancak tesadüfen doktor kontrolünde ortaya çıkar. Erken teşhisin önem taşıdığı hastalıkların tümünde olduğu gibi klamidya enfeksiyonunda da düzenli kontrole gitmek büyük önem taşıyor. Risk grubu özellikle sık eş değiştiren kişiler ve 35 yaş üzeri kadınlar.

  Klamidya belirtileri nelerdir?

  Enfeksiyona yakalanan kadınların çoğunlukla herhangi bir şikayeti olmadığı halde en önemli belirtileri şöyle sıralanabilir:

  Hafif sarımsı akıntı
  İdrar yaparken yanma
  Sık idrara çıkma
  Vajinal bölgede yanma ve kaşınma
  Kızarıklık, şişlik
  Dış genital bölgelerde yaralar
  İlişki esnasında ağrı ve anormal kanama
  Klamidya enfeksiyonu erkeklerde en çok penisten akıntı gelmesine ve idrar yaparken yanma hissi oluşmasına neden olur.

  Enfeksiyonun teşhisi nasıl konur?

  Teşhis edilmeyen ve dolaysıyla tedavi edilmeyen klamidya enfeksiyonu kısırlığa neden olabilir. Pelvik enfeksiyonu görülen birçok vakanın altında yatan asıl neden klamidyadır. Bakteri uzun yıllar boyunca vücutta kaldıktan sonra bu şekilde kalıcı hasarlara neden olabilir. Bunun en önemli nedeni Klamidya enfeksiyonunun karın boşluğu içerisinde yapışıklıklara sebep olması ve dolayısıyla çocuk sahibi olunmasını güçleştirmesi. Enfeksiyona rağmen hamile kadınlar için en ciddi tehlike erken doğum ve hastalığın bebeğe bulaşması. Hastalık bebeklerde ileri evrede körlüğe dahi neden olabilen göz iltihaplarının oluşmasına yol açar. Bunun dışında bebeklerde klamidya zatürresinin olmasına da neden olabilir. Her hamile kadında klamidya taramasının yapılması bu sebeplerden dolayı önerilir.

  Nasıl önlem alınır?

  Klamidya enfeksiyonundan korunmak için en etkili yöntemler şöyle:

  Tek eşli olmak
  Prezervatif kullanmak
  Duş yapmak
  Vajina içini suyla yıkamamak
  Pamuklu iç çamaşırı giymek
  Çok dar pantolon giymemek
  Herhangi bir şikayet olmasa bile yılda en az bir kez kontrole gitmek.
  Klamidya enfeksiyonu nasıl tedavi edilir?

  Neredeyse tüm enfeksiyonlarda olduğu gibi klamidyanın da tedavisi antibiyotiklerle yapılır. Klamidya ile bel soğukluğu çoğu zaman bir arada ortaya çıktığından bu hastalıklardan biri teşhis edildiğinde diğerine yönelik tetkik ve tedaviler de mutlaka yapılmalı.

  Hastaya klamidya enfeksiyonu teşhisi konabilmesi için vajinal muayene sırasında alınan servikal doku örneği laboratuarda incelenir. En etkili tanı yöntemi olduğu halde masraflı bir uygulamadır ve her laboratuar tarafından yapılmaz. Enfeksiyon teşhis edildikten sonra hastanın son dönemde birlikte olduğu kişiler de incelemeden geçmeli.
 2. 2
  AKBİLE
  Bayan Üye

  Cevap: Klamidya enfeksiyonu kısırlığa neden olabilir!

  hastalıklarda erken teşhis çok önemlidir bu hastalıktada çok önemlidir zira hastalığın devamı kısırlığa kadar gitmektedir budurumu kimse istemediğinde doktor muayenesi ihmal edilmemelidir+ Yorum Gönder
klamidya enfeksiyonu
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi