+ Yorum Gönder
 1. 1
  xRockİnGirLx
  Süper Moderator

  Bebegin Esinin (Plasentanin ) erken ayrilmasi

  Bebegin Esinin (Plasentanin ) erken ayrilmasi

  Abrubtio placenta hamileligin, nadir görülen ancak hem anne hem de bebek hayatini tehlikeye atabilen çok ciddi bir komplikasyonudur. Tanim olarak plasentanin dogumdan önce rahim duvarindan ayrilmasidir. Gebeligin son dönemlerinde görülen bebek ölümlerinin en önemli ve en sik görülen gelen nedenidir. Dekolman olarak da tanimlanan abrubtio placentaya bagli anne ölümleri modern takip yaklasimlari sayesinde günümüzde %1'in de altina düsmüstür.

  Plasenta gerek yapi gerekse islev açisindan kendine özgü ve baska örnegi olmayan bir organdir. Bebegin rahim içindeki yasamini sürdürebilmesi plasentanin saglikli islev görmesine baglidir.

  Plasenta normalde bebegin dogumunu takiben görevini tamamlayarak yerlesmis oldugu yerden ayrilir ve vücut disina atilir. Bu dogumun üçüncü evresi olarak adlandirilir. Plasentanin atilmasini takiben rahim kaslari kasilarak açik olan kan damarlarinin kapanmasini ve kanamanin durmasini saglarlar. Hamileligin 20. haftasindan sonra normal yerlesmis olan bir plasentanin bebegin dogmasindan önce yapisik oldugu yerden kismen ya da tamamen ayrilmasi ise dekolman olarak adlandirilir.

  NE SIKLIKTA GÖRÜLÜR
  Plasental dekolman tüm gebeliklerin yaklasik %1'inde görülen bir durumdur.

  ABRUPTIO PLACENTANIN SINIFLAMASI
  Dekolman ile birlikte görülen komplikasyonlarin siddeti ayrilmanin ve kanamanin miktari ile direk iliskilidir. Dekolmanin siddetini ve türünü tanimlamak için degisik siniflamalar kullanilmaktadir:

  Evreye göre siniflama

  Evre 0 Hastada herhangi bir bulgu yoktur.Tani dogumu takiben plasenta ayrildiktan sonra arkasinda kan pihtisi görülmesi ile konur
  Evre 1 Hastada rahimde hassasiyetle birlikte kanama vardir ancak ne annenin ne de bebegin tehlikede olduguna dair bir belirti yoktur.
  Evre 2 Rahimde hassasiyet ve sürekli kasilma (tetani) vardir. Eslik eden kanama olabilir ya da olmayabilir. Annede sok tablosu yoktur ama bebek sikintidadir.
  Evre 3 Uterusta siddetli ve hiç gevsemeyen kasilmalar vardir. Kanamanin miktari 1 litreden fazladir ve anne adayi genellikle sok durumundadir. Bebek büyük olasilikla kaybedilmistir.

  Kanamaya göre siniflama

  Asikar kanama Belirgin sekilde vajinal kanama vardir. Hastadaki bulgularin siddeti kanamanin miktarina baglidir. Rahimde tetani ve hassasiyet olabilir ya da olmayabilir.
  Gizli kanama Belirgin bir vajinal kanama yoktur. Plasentanin ayrilmasi nedeni ile olusan kanama plasentanin arkasina hapsoldugu için vajinadan disariya akamaz. Belirgin yakinma ve bulgu rahimde tetani ve hassasiyettir. Bebek ya kaybedilmistir ya da monitörde ciddi sikinti içinde oldugu görülür.
  Karisik Hem hassasiyet ve tetani hem de belirgin kanama vardir.

  Durumun siddetine göre olan siniflama

  Hafif Plasentanin 1/6'sindan daha az bir kismi ayrilmistir. Kanama ya yoktur ya da 200 mililitrenin altinadir. Hafif bir uterus hassasiyeti olabilir ancak bebegin sikintida olduguna dair bir belirti yoktur.
  Orta Plasentanin 1/6 si ile 2/3'ünde ayrilma vardir. Koyu renkli kanama vardir ancak miktari 1 litrenin altindadir. Uterusta hassasiyet ve tetani vardir. Bebekte plasental yetmezlige bagli sikinti belirtileri bulunur.
  Siddetli Plasentanin 2/3'ünden daha fazlasi ayrilmistir. ve sürekli bir uterin hassasiyet ile siddetli ve hiç gevsemeyen kasilmalar vardir. Kanama olabilir y ada olmayabilir. Eger dogum gerçeklesmezse bebegin ölmesi kaçinilmazdir. Damar içi pihtilasma problemi ortaya çikarsa (DIC) anne adayinin da hayati tehlikeye girer.

  Hangi siniflama olursa olsun kanama gizli olabilir. Plasenta kenarlardan degil de ortadan ayrildiginda kan arka kisimda hapsolabilir ve disariya akmayacagi fark edilelemez. Buna plasenta arkasina kanama anlamina gelen retroplasental kanama ya da hematom adi verilir. Yaklasik %20 olguda kanama gizli kalir.

  NEDEN OLUR?
  Abrubtio placentaya yol açan mekanizma bilinmemekle birlikte plasentanin kendisini besleyen kan damarlarinda yasanan problemlerin bu duruma neden oldugu düsünülmektedir. Plasentanin kan destegi azalinca yerlestigi endometrium dokusunda ölüm ve nekroz olur. Daha sonra kan küçük kan damarlari çatlar ve kanama baslar. Rahim dolu oldugu için kanamayi kesmek üzere kasilamaz. Kanama daha da artar ve plasenta arkasinda olusan basinç ayrilmayi daha da arttirir. Ayrilma plasentanin kenarinda oldugunda kan süzülerek vajinadan disari akar.Ortada olan ayrilmalarda ise kan plasenta ve rahim arasinda sikisir. Yüksek basinç altidaki kan amniyon zarini geçerek amniyon sivisina karisabilir. Benzer sekilde rahim kas tabakasi içinde de ilerleyebilir.

  Gebelige ait endometrium dokusu yüksek oranda pihtilasma faktörleri içerdiginden kan hemen pihtilasir ancak daha sonra ortama gelen bazi maddelerin etksi ile pihti çözülür. Bu durum devam ettiginde birçesit damar içi pihtilasma bozuklugu olan DIC tablosu ortaya çikar ve anne kaybedilebilir.

  RISK FAKTÖRLERI
  Abruptio placentanin nedeni bilinmemektedir.Bununla birlikte bazi risk faktörleri tanimlanmistir. Dekolmana yol açabilecegi bilinen en önemli durum yüksek tansiyondur. Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinen preeklempsi varligi dekolman açisindan önemli bir risk faktörüdür. Siddetli preeklempsi olgularinin yaklasik yarisinda degisik derecelerde dekolman görülür.

  Diger risk faktörleri arasinda:

  34 haftadan önce zarlarin açilmasi (özellikle amniyon sivisinin az olmasi durumunda),
  anne yasinin 35'in üzerinde olmasi,
  uterin anomaliler,
  myomlar,
  dolasim sistemini etkileyebilen seker hastaligi gibi sistemik hastaliklar,
  hamileligin ileri dönemlerinde direkt karina olan travmalar
  Sigara
  Alkol
  Uyusturucu madde (kokain)
  Çogul gebelikler
  Amniyon sivisinin fazla olmasi
  Kordonun kisa olmasi
  Özellikle basit gibi görünen travmalar dekolmana neden olabilir ve dekolmanin evresi 24 saat içinde 1'den üçe uzanabilir.

  Sigara damarlarda ani daralmaya neden olarak plasentanin beslenmesini bozabilir ve dekolmana yol açabilir. Benzer sekilde haftada 14 ya da daha fazla bardak alkol alinmasi da dekolmana olan egilimi arttirir.

  Çogul gebeliklerde ilk bebek dogup rahimde ani bir bosalma oldugunda dekolmanin gerçeklesmesi ikinci bebegi riske atar.

  Dekolmanin kimde ve ne zaman, hangi siddette ortaya çikacagi önceden kestirilemez. Bunu anlayabilecek hiçbir test yoktur.

  TEKRARLAMA RISKI
  Daha önceki gebeliklerinde abruptio placenta olan hastalarda takip eden gebeliklerde durumun tekrar etme olasiligi %10-17 arasindadir. Daha önceki 2 hamileliginde dekolman olan hastalarda ise %20 olasilikla durum tekrarlamaktadir.

  ANNEDEKI ETKILERI
  Modern takip yaklasimlari sayesinde dekolmana bagli anne ölüm orani %1'den daha asagilara indirilmistir. Dekolman dogum eylemi baslamadan da görülebilecegi gibi düzenli rahim kasilmalari basladiktan sonra da ortaya çikabilir.

  Dekolmanin annedeki en önemli komplikasyonu kanamadir. Kanamaya bagli sok nedeni ile ölüm meydana gelebilir. Kan transfüzyonu uygulamalarinin eskiye göre daha kolay yapilabilmesi ve kan verilmesine bagli komplikasyonlarin azalmasi sayesinde bu nedene bagli ölüm oranlarinda azalma saglanmistir. Ihmal edilmis olgularda kanin pihtilasma sistemi bozulup DIC tablosu ortaya çiktiginda durum daha da ciddilesir. DIC varliginda yogun kan ve kan ürünleri nakli gerekir. Kanama kontrol edilemez ise anne ve bebegin kaybedilmesi kaçinilmazdir. Kanamanin siddetine bagli olarak hastada akut böbrek yetmezligi görülebilir. Böbrekler damarlarda dolasan kan miktarindaki azalmaya asiri hassas organlardir. Saatlik idrar çikisinin 30 mililitrenin altinda olmasi böbrek hasarinin bir göstergesidir.

  Gizli kanama varliginda rahim kas dokusu asiri gerilerek yirtilabilir. Bu hem annenin hem de bebegin hayatini tehlikeye atabilecek bir komplikasyondur.

  Kanamaya bagli olarak annede dogum sonrasi anemi görülebilir. Dekolmani takiben dogum sonrasi kan kaybi da normalden fazla olmaktadir. Couvelarie adi verilen tabloda uterus kas dokusunun içi dahi kanla doludur ve bu nedenle dogum sonrasida yeteri kadar kasilamaz. Bu da kanama miktarinin artmasina neden olur.

  Bu hastalarda dogum sonrasi enfeksiyon riski de daha yüksektir
 2. 2
  AYSEVEN
  Bayan Üye

  Cevap: Bebegin Esinin (Plasentanin ) erken ayrilmasi

  plesenta yani halk dilinde bebeğin eşi gebelikte bebeğin ve annenin hayatı için çok önemlidir bebeğin gelişimi için plesantanın rahim duıvarına yapışık olması gerekmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi