+ Yorum Gönder
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye

  Vajinal Mantar Enfeksiyonları,Nasıl Bulaşır?Belirtileri

  Vajinal Mantar Enfeksiyonları

  (Mikotik vajinit) Vajinal mantar enfeksiyonları ilk kez 1849 yılında gebe bir kadında tanımlanmıştır. Erişkin kadınların yaklaşık %75'i yaşamlarının herhangi bir döneminde en az bir kez mantar enfeksiyonu geçirirler

  Çoğu kez gebelik, antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle ortaya çıkan bu durum tedaviye kolay cevap verir. Ancak kronik vajinal mantar enfeksiyonu hem cinsel hem de psikolojik sorunlara yol açabilir. Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan mikroorganizmalardan en sık görüleni Candida Albikans adı verilen bir maya hücresidir. Vakaların %67-95'inde bu mantar hücresi sorumlu olarak bulunduğundan, vajinal mantar enfeksiyonları genelde vajinal kandidiyazis şeklinde tanımlanır.

  Candida Albikansın vajinada zaten normalde bulunan bir organizma mı olduğu yoksa belirti vermeyen kadınlarda saptandığında mutlaka tedavi edilmesi gereken bir patojen mi olduğu günümüzde dahi açıklığa kavuşturulamamış bir sorudur. Erkek semeninde üretilemediği için cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilemez.Ancak yapılan araştırmalarda eşlerin benzer tipte mantar hücresi taşıdıkları saptandığı için pekçok hekim tedavide eş tedavisi de uygulamayı uygun görmektedir.


  Vajinal mantar enfeksiyonuna neden olan candida albikans hifleri

  NASIL BULAŞIR
  Vajinal mantar enfeksiyonunda üreyen mikroorganizmalar genellikle başkasından bulaşmaz. Kişinin zaten kendi vajinasında bulunan maya hücreleri çeşitli nedenler ile aktif hale gelip enfeksiyon yaratmaktadırlar. Dolayısı ile havuzdan vb. bulaşma söz konusu değildir. Çok nadiren cinsel ilişki ile bulaşabilir. Ancak bir kadında mantar enfeksiyonu olması mutlaka cinsel ilişki ile bulaştığı anlamına gelmez. Hayatında hiç cinsel ilişkide bulunmamış bakire kızlarda hatta küçük çocuklarda bile mantar enfeksiyonu olabilir.

  RİSK FAKTÖRLERİ
  Vajinada belirti vermeden bulunan kandidalar çeşitli faktörlerin etkisi ile aktif hale geçerler ve klasik belirtiler ortaya çıkar. Ancak önemli bir gerçek de vakaların %50'sinde bu tür bir faktör olmadan hastalığın ortaya çıktığıdır.Vajinal mantar enfeksiyonlarını tetikleyen faktörler şunlardır:

  Antibiyotikler: Geniş spekrtumlu olarak tabir edilen güçlü antibiyotikler vajinanın normal pH dengesini bozarak mantar enfeksiyonu için uygun ortam hazırlarlar. Vajinitte en sık etkili olan antibiyotikler tetrasiklin ve penisilin grubu ilaçlardır.
  Gebelik: Özellikle gbeliğin son 3 ayında hücresel bağışıklığın azalması ile kandida gelişimi kolaylaşır. Yine gebelikte vajinada glikojen adı verilen maddenin artışı da bu olayı hızlandır. Vajinada glikojenin artmasına ise kanda östrojen ve progesteron miktarının yükselmesi neden olur.
  Şeker Hastalığı: Kan şeker düzeylerinin dengesiz seyrettiği kontrolsüz diabette idrar ve vajinal salgılarda şeker düzeyleri artar, bu da mantar için uygun bir ortam hazırlar.
  İmmunosupresyon: Bağışıklık sisteminin baskılanması demektir. İlaçlar ya da sistemik hastalıklar sonucu hücresel bağışıklık sisteminin baskılanması kandidiazisi hızlandırır.
  Doğum Kontrol hapları: Eski tipte yüksek doz oral kontraseptiflerin vajinal kandidiasiz için uygun zemin hazırladığı ileri sürülse de günümüzdeki düşük doz ilaçlar ile bu görüş geçerliliğini yitirmiştir.
  Rahim içi araç (spiral): Etkisi tam olarak bilinmemektedir. Ancak kandidiazis için predispozan faktör olduğu ileri sürülmektedir.
  Hormon kullanımı: Östrojen ve progesteron içeren ilaçların alımı kandidiazis görülme oranını arttırır.
  Naylon giysiler: Özellikle kilolu kadınlarda giyilen naylon giysiler ve çamaşırlar bölgede sıcaklık ve nem artışına neden olurlar. Bu durum mantar hücreleri için altın değerinde bir fırsattır. Gelişen enfeksiyon tekrarlama ve kronikleşme eğilimindedir.
  Lokal allerjenler: Renkli tuvalet kağıtları, parfümler, yüzme havuzundaki ilaçlar, tampon ve pedler alerjiye neden olabilirler. Alerjik zemin üzerinde ise daha sonra mantar enfeksiyonu gelişebilir.
  ****bolik hastalıklar: Tiroid hormonu bozukluğu gibi hastalıklar kandidiazis için uygun zemin hazırlar
  Şişmanlık
  Kronik servisit
  Radyasyon

  BELİRTİLERİ
  Vajinal mantar enfeksiyonunun en önemli ve en sık görülen belirtisi kaşıntıdır. Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve sıcak etkisi ile artar.

  Hastaların çoğunda dış genital organlarda yanma vardır. Özellikle idrar yaparken, idrarın değdiği bölgelerde şiddetli yanma hissi olur.

  Bazı hastalarda cinsel ilişki esnasında ağrı olabilir.

  Vajinal kandidiazisde akıntı her zaman olmaz. Eğer mevcut ise bu akıntı beyaz renkli ve içerisinde süt ya da peynir kesiği şeklinde tanımlanan ya da kireç benzeri olarak nitelendirilen parçacıklar bulunur.

  Akıntıda kötü koku görülmez. Kokunun olması kandidiazise eşlik eden ikinci bir enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir.

  Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilir. Vajina duvarında mantar plakları bulunabilir.Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir. Kaşımaya bağlı olarak vulva derisinde soyulmalar ve küçük kanamalar olabilir.

  TANI
  Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı güç değildir. Genelde muayene esnasında hastanın şikayetleri ve muayene bulgularının birarada değerlendirilmesi ilave bir laboratuvar tetkikine gerek kalmadan tanı koydurur. Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur. Bunun yerine alınan akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten sonra mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir.

  TEDAVİ
  Vajinal mantar enfeksiyonlarının tedavisi hem çok kolay hem de zordur. Tedavi ile akut şikayetler büyük ölçüde giderilir. Ancak hastaların %5-25'inde hastalık daha sonra tekrarlar. 1 yıl içinde en az 4 defa kandidazis atağı geçirilir ise bu durumda tekrarlayan enfeksiyonladan söz edilmektedir. Bu yeniden atakların nedeni mantar mayalarının vajinadaki sağlam dokuların içine girerek derinlere kadar ilerlemesi ve burada sessiz kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır.

  Vajina hücreleri sürekli bir yenilenme içinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uygun ortam bulduğunda yeniden enfeksiyona neden olmaktadır. Bu duruma invazif kandidiyazis adı verilir. İnvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır.

  Tedavide hem sistemik hem de lokal ilaçların kullanılması gereklidir. Lokal ilaçlar hem vajinal ovül (fitil) hem de krem şeklinde olabilir. Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise bazı yazarlar eş tedavisi gerektiğini düşünmektedirler. Kronik bir enfeksiyon yoksa eş tedavisi gerekli değildir.

  Ağızdan alınan sistemik tedavide tek günlükten 1 haftalığa kadar tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur. Aynı durum vajinal ovüller için de geçerlidir.

  Tedavi esnasında naylon giysiler giyilmemesi, çamaşırların pamuklu olması, kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi, dar giysilerden kaçınılması, vajinanın su ile yıkanmaması bunun yerine nötr pH derecelerine sahip ve bu amaçla üretilmiş sıvı sabunların kullanılması tedaviyi kolaylaştırır.

  Vajinal mantar, kadınların yüzde 75’inin hayatının bir döneminde
  mutlaka kâbusu olmuştur.

  Tedavi olmazsa hastalık kalıcı olur. Eski tedaviler uzun ve zorlu olduğu gibi
  aynı zamanda kullanılan ilaçlar tedavi için etkisiz kalabiliyordu.
  Tedavinin başarılı olması için ilaçların 7 ila 14 gün kullanılması gerekiyordu.
  Hâlbuki belirtiler 2 günde kesildiğinden kadın iyileştim deyip tedaviyi
  yarım bırakıyordu. Mikrop da kısa sürede daha güçlü olarak tekrar
  ortaya çıkıyordu. Ancak son yıllarda günümüzdeki modern tedavilerle
  2–3 gün içinde olay hızla tedavi edilir hale geldi.

  Özellikle havuz ve deniz sonrası vajinal mantar iltihabı sıklıkla görülüyor.
  Bunun nedeni vajinada zaten mevcut olan fakat uykuda olan mantar
  mikrobunun bir enfeksiyon haline dönüşmesidir.
  Çoğu kez de gebelik ve antibiyotik kullanımı gibi nedenlerle
  ortaya çıkan bu durum, tedaviye çabuk yanıt verir.
  Ancak kronik vajinal mantar enfeksiyonu hem cinsel hem de psikolojik
  sorunlara yol açar. Vajinal mantar enfeksiyonlarına yol açan
  mikroorganizmalardan en sık görüleni ‘Candida Albikans’ adı verilen
  bir maya hücresidir.

  Vajinal mantar, erkek semeninde üretilmediği için cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilemez. Ancak yapılan araştırmalarda eşlerin benzer tipte mantar hücresi taşıdıkları saptandığı için pek çok hekim, tedavide, eş tedavisini de uygun görmekte.

  Mantar enfeksiyonu iç dudaklarda şişme, vajinadan gelen beyaz bir akıntı,
  akıntı özellikle küçük beyaz parçalar şeklinde (süt kesiği şeklinde) olmasıdır ki
  kendisinde mantar iltihabı olanlar birkaç kez geçirdikten sonra kendi teşhislerini
  kendileri koyabilmektedir.
  Mantar mikrobu akıntı, kişide yoğun bir kaşıntı, tahriş, yanma, sızı,
  ilişkide güçlük ve bazen idrara dahi çıkmakta zorluk yaratabilir.

  Vajinal mantar belirtileri

  • Kaşıntı ve hassasiyet
  • Beyaz peynirimsi vajinal akıntı
  • İdrar yaparken yanma

  Neler vajinal mantara yol açabilir?

  • Vajinal duş, sprey gibi kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması,
  • Fazla kilolu olmak,
  • Şeker hastalığı,
  • Uzun süre antibiyotik kullanmak,
  • Uzun süre ıslak kalmak

  Dikkat edilmesi gereken kurallar

  • Denizden ve Havuzdan sonra hemen kuru mayo giymek.
  • Terleten naylon iç çamaşırı, sıkı blue jean gibi giysilerden uzak durmak.

  Vajinal mantarın sonuçları

  • Mantar enfeksiyonları erkeklerde de görülebilir ve kaşıntı, akıntı gibi
  yakınmalara yol açar.
  Kadınların yaklaşık %75'i hayatlarında en az bir kez genital mantar enfeksiyonu geçirirler. Genital bölgede normal şartlarda mantarlar bulunur ve bunlar hiç bir sorun çıkarmadan yaşarlar.
  Genital mantar enfeksiyonları cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında yer almazlar. Aktif cinsel yaşamı olmayan kadınlarda da genital bölgede mantar enfeksiyonları oluşabilir.
  Çoğu kadın tüm hayatı boyunca en fazla 5-6 kez mantar enfeksiyonu geçirir. Genital hijyen kurallarının yanlış uygulanması, gebelik süreci, doğum kontrol hapı kullanımı ve ender olarak şeker hastalığı genital bölgede mantarların enfeksiyonunu kolaylaştıran etkenlerdir ve bu kadınlar sık sık bu enfeksiyon için ilaç kullanmak durumunda kalırlar.
  Bazı durumlarda ise genital bölgedeki kaşıntının nedeni mantar enfeksiyonu değildir. Kaşıntının nedeninin belirlenmesi için yapılan jinekolojik muayenede olayın mantar değil bölgesel allerjik bir reaksiyon olduğu ortaya çıkar. Bazen de olay tümüyle psikolojik kökenlidir.
  Candida albicans ve/veya Torulopsis Glabrata adı verilen iki mantarın neden olduğu genital mantar enfeksiyonu en sık vulva ve vajinada yoğun kaşıntıyla birlikte peynir kesiği şeklinde, beyaz renkli, kokusuz akıntı şeklinde belirti verir. Bazen akıntı çok yoğun olabilir. Dış genital bölgede enfeksiyonun kendisine ve kaşıntıya bağlı olarak kızarıklık olabilir. Bazı durumlarda kaşınmanın yarattığı tahriş idrar yaparken yanmaya neden olabilir.
  Enfeksiyonun tedavisinde fitil ya da krem şeklinde tedavi veya hapla tedavi tercih edilir. Sık geçirilen enfeksiyonlar hariç, eş tedavisi yapılması zorunlu değildir.
  Sık sık mantar enfeksiyonu geçirenlere öneriler
  Genital hijyen uygulamalarının tekrar gözden geçirilmesi:
  * Vajinanın içini yıkamaya yönelik üretilen hijyen ürünlerinden vazgeçmek: Vajina zaten kendini sürekli yenileyen bir organdır. Bu nedenle bu "temizlik" uygulamaları çoğu durumda anlamsızıdır, hatta vajinanın doğal ortamının bozulmasına neden olabilir.
  *En azından bir süre (6 ay - bir yıl) vajinal tampon kullanımına ara vermek ve bunun yerine ped kullanmak
  * Genital sprey, parfüm katkılı ped ve tampon, ilişkide parfüm katkılı prezervatif kullanımı gibi allerji yapabilecek uygulamalardan vazgeçmek
  *Dış genital bölgenin temizliğinde kullanılan sabunu değiştirmek: bu sabun allerji yapıyor olabilir. Vücut için kullanılan sabunu genital bölgede kullanmamak, bunun yerine dış genital bölge temizliğine uygun ürünlerle temizlik yapmak
  *İç çamaşırı günlük değiştirmek ve pamuklu iç çamaşırları kullanmak
  *Genital bölgenin kuru kalmasına önem vermek
  *Kaşıntının giderilmesi için en kısa zamanda tanı ve tedavi için doktora başvurmak: Kaşıntı tahrişi atrtırır, tahriş daha çok kaşındırır ve bu kısır döngü her geçen gün daha zor kırılır hale gelir.
  *Kilo vermek: aşırı kilo sık mantar enfeksiyonu nedeni olabilir.
  * Dar pantolon ve iç çamaşırı kullanımından vazgeçmek.
 2. 2
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  --->: Vajinal Mantar Enfeksiyonları,Nasıl Bulaşır?Belirtileri

  Diğer Konularımız

  Vajinal mantar enfeksiyonları nasıl tedavi edilir? Enfeksiyonlardan korunmak mümkün müdür?
  Vajinal mantar enfeksiyonunun en sık görülen belirtileri nelerdir?
  Vajinal mantar enfeksiyonu nedir?
  Vajinal Mantar Enfeksiyonları
  Mantar enfeksiyonları 3. 3
  deniztarakci
  Emekli

  Cevap: Vajinal Mantar Enfeksiyonları,Nasıl Bulaşır?Belirtileri

  Bilgi için teşekkürler. Benim de başımdan bu hastalıkla ilgili geçen yaşanmışlığı okumak ve faydalanmak isterseniz lütfen sitemi ziyaret ediniz : Doğal Vajinal Mantar Tedavisi 4. 4
  Ziyaretçi

  Cevap: Vajinal Mantar Enfeksiyonları,Nasıl Bulaşır?Belirtileri

  bendede kaşınıyor vagina iç dudak da sarkık bende ne ola bilir.adet de geçikiyor

 5. 5
  Ziyaretçi
  Yeni evlendim.kabus dolu günler yaşıyorum

 6. 6
  Ziyaretçi
  Bende de vajina mantarı olduğunu söyledi doktor verdiği ilaç travogen diye bir krem. Kaşıntim geçmişti kremi düzgün kullanmama ve ıslak bırakmama ragmen ayrıca evli de degilim. Tahminen ne kadar sürede geçer bu kaşıntı bir hafta oldu

 7. 7
  Hakan
  Yeni Üye
  Bende de vajina mantarı olduğunu söyledi doktor verdiği ilaç travogen diye bir krem. Kaşıntim geçmişti kremi düzgün kullanmama ve ıslak bırakmama ragmen ayrıca evli de degilim. Tahminen ne kadar sürede geçer bu kaşıntı bir hafta oldu
  Yaraların vücudunuzda etkisine göre 1-2 ay sürebilmektedir.

 8. 8
  Ziyaretçi
  Bendde şiddetli kaşıntı var peynir mayası gibi akıntı koparicam sanki kasirken doktora gidemiyorum sıkılıyorum napicaz biz

 9. 9
  Ziyaretçi
  İrenc kokusu oluyor 20yildir biktim bir çare bulamadım

+ Yorum Gönder
vajinadan beyaz parça gelmesi,  vajinadan gelen beyaz parçalar,  vajinada beyaz parçalar
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi