Güzel bir cilt için ev yapımı bal maskeleri önerilerimizden yararlanabilirsiniz.

Balın Cildi Faydaları

Bal en önemli cilt bakım ürünlerinden biridir. Doğal yapısı gereği içinde bulundurduğu mucizevî formüllerle cildi iyileştirir, gençleştirir ve pürüzsüzleştirir.

Çiçek balı kuru ciltler için uygundur. Bu nedenle kuru ciltlere bakım yaparken tercih edilen bir seçenektir.

Çam balı ise daha çok yağlı ciltlerin bakımında ve yağ dengesinin korunmasında etkilidir.

Genel olarak bal, cildi nemlendirir. Cildin canlanmasını sağlar ve yaşlanma belirtilerini geciktirir. Zamanla vücutta kolajen azalması nedeniyle kırışıklık ve yaşlanma belirtiler artış gösterir. Bu duruma karşı bal maskesi her zaman hayatımızda yerini almalıdır.

Bal Maskesi Tarifleri

Balı Sade Olarak Kullanmak: İlk seçeneğiniz hiçbir karışım yapmadan balı doğrudan yüzünüze sürmektir. 15 dakika bekleyip yıkarsanız cildinizin nem dengesinin korunduğunu göreceksiniz. Hiçbir şey yapmadan doğrudan bir nemlenme ve yumuşaklık hissedeceksiniz. Diğer maskelerden sonra cildinizde kuruma görülür. Ama bal maskesinden sonra böyle bir sorunla karşılaşmayacak hatta cildinizin elastikiyetinin arttığını göreceksiniz.

Bal ve Yumurta Akı Maskesi: Bal ile uygulanabilecek en yaygın maskelerden biridir. 1 yumurtanın akını ayırın. İçine 1 yemek kaşığı bal koyun. Sonra ikisini karıştırıp yüzünüze sürün. Bu karışımın 10 dakika beklemesi yeterlidir. Bu sürenin sonunda cildinizi ılık bir su ile yıkayın.

Bal ve Şeftali Maskesi: Bu maskeyi en çok cilt kuruluğu sorunu yaşayanlara öneriyoruz.

Malzemeler:
 1 adet şeftali
 1 yemek kaşığı bal

Önce şeftaliyi soyun ve ezin. Ezdiğiniz şeftaliye 1 yemek kaşığı balı ekleyin. Krem kıvamına getirin ve cildinize yavaş hareketlerle uygulayın. Masaj yaparken gibi maskeyi yüzünüze yedirin. Daha sonra yarım saat bekleyip maskeyi ılık suyla yıkayın. Etkisini görmek için haftada 1 yapmayı ihmal etmeyin.
Ayrıca kullandığınız ürünlerin taze olmasına dikkat edin. Özellikle meyveleri taze tercih etmek çok daha etkili olacaktır.

Bu maskeyi en çok cilt kuruluğu sorunu yaşayanlara tavsiye ediyoruz. Kış aylarında bu sorun daha çok artacağından kış boyunca yapılabilir.

Bal ve Süt Maskesi: Bal ve süt ayrılmaz bir ikilidir. Bu nedenle cilt maskelerinin de vazgeçilmezidir. Hem sütün hem de balın cilde faydaları düşünülürse bu ikisini birlikte kullanmanın oldukça etkili olduğunu göreceksiniz. Malzemelere:

 1 yemek kaşığı bal
 1 yemek kaşığı süt

1 kaşık ılık süt ile balı karıştırın. İyice karıştıktan sonra yüzünüze sürün. 10 dakika bekletip yıkayabilirsiniz. Önce ılık suyla yıkayın. Ilık su balı hemen çözer. Sonra da cildinize normal soğuk su uygulayın ki maske sonrası cildiniz sıkılaşsın.

Maske Uygulama Rutini

Bal maskelerini uygularken size en uygun olan maskeyi düzenli kullanmaya dikkat edin. Güzel bir cilt için ev yapımı bal maskeleri listemizden seçtiğiniz bir tarifi hafta 1 uygulayabilirsiniz.