Doğal cilt temizleyici maskeler sayesinde cildiniz canlanacak ve bakımlı bir hal alacaktır. Ancak cildimizde gün içerisinde ya da uzun zamandır gerçekleşen sorunlar nedeniyle bozulmalar sıkıntılar meydana gelebilmektedir.

Cildi etkileyen faktörler:
• Dengesiz ve sağlıksız beslenme
• Yetersiz sıvı tüketimi
• Alkol ve sigara kullanımı
• Güneş ışınına aşırı derecede maruz kalma
• Yoğun kimyasal madde (makyaj sabun gibi malzemelerin) kullanılmasıdır.

Bu sıkıntılardan cildi korumak kimi zaman mümkün olmayabiliyor. O yüzden basit bir şekilde uygulanabilecek maskeler sayesinde bu sorunlardan bir nebze de olsa kurtulmak mümkün.

Etkilerine göre çeşitlenen maskeler sayesinde yüzünüzün vücudunuzun ihtiyacı olduğu ya da sıkıntısı olduğu alanı düzeltmek oldukça kolaylaşacak.

Doğal cilt temizleyici maskeler etkilerine göre: Gerginleştirici maske, sıkılaştırıcı maske, soyucu peeling maske, nemlendirici maske, uyarıcı maske, arındırıcı maske, yenileyici maskedir.

Bu maskelerden ve etkilerinden ihtiyacınız olanı cildinize uygun olanı seçtiğiniz takdirde istediğiniz bir cilde kavuşmanız mümkün.
Soyucu peeling maske; bal ve badem, bal, yulaf ile yapılan maskeler etkili bir peeling sunacaktır. Nemlendirici maske olarak süt ve yumurta sarısı ile yapılan karışım son derece nemlenmiş ve sağlıklı bir cilt görünümü sağlar.

Bu şekilde birçok çeşit maske tarifi vardır ancak burada önemli olan maske tariflerinin çokluğu değil sizin cildiniz için ihtiyacınız olan ve cildinize uygun olan maskeyi tercih edip uygulamanızdır.

Doğal yüz temizleme yöntemleri olarak uygulayabileceğiniz birçok maskenin yanı sıra cildinizi yormayan ürünlerle, kozmetik içermeyen ürünlerle temizlemeniz de son derece önemlidir. Günlük yaşamınızda gerçekleştirebileceğiniz çok basit yöntemlerle cildinizi temiz, pürüzsüz ve canlı tutabilirsiniz.

Cildinizin Daha Temiz ve Daha Canlı Olması İçin Gerekenler:

• İlk olarak sabah uyandığınızda yüzünüzü sabun ya da cilt bakım ürünleri yerine bebek şampuanı ile yıkamanız ve ardından nemlendirmek için yumuşak avokado sürmeniz yeterli olacaktır. Doğal bir cilt bakımının en önemli unsuru nemlendiricidir.

• Doğal bir nemlendirici ihtiyacınız varsa bunun için sütten faydalanmanız Hem daha kolay hem de daha zararsızdır. Yüzünüzü yıkadıktan sonra pamuk yardımıyla yüzünüze ve boynunuza süreceğiniz bir miktar süt ile 10 dakika beklemeniz ve daha sonra yüzünüzü yıkayıp üzerine krem sürmeniz yüzünüzün daha nemli ve canlı olmasını sağlayacaktır.

• Bunun dışında eğer bir maske veya kendinize bir nemlendirici yapmak istiyorsanız mevsim meyvelerinden faydalanabilirsiniz. Mevsiminde olan meyveleri püre haline getirerek cildinize uygun olanlarını tercih edip uygulayabilirsiniz.

• Her gece muhakkak yatmadan önce yüzünüzdeki makyajı temizlemeniz gerekir. Bunun için illa kozmetik içeren ürünler kullanmanıza gerek yok Onun yerine badem yağıyla da çok basit bir şekilde makyajınızı temizleyebilir ardından uygulayacağınız gül suyu ile yüzünüzün sıkılaşmasını ve arınmasını sağlayabilirsiniz.

En iyi yüz temizleme yöntemleri içerisinde olan yüz maskeleri çok fazla çeşitte olup bunlardan yüzünüz için en uygun olanını tercih etmeniz gerekir. Yanlış bir tercih durumunda cildinizde tahriş, egzama ve benzeri gibi pek çok geri dönülmez sorunla karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden yapacağınız maskede kullanacağınız malzemelerin cildinize nasıl geleceğini araştırmanız da fayda var. Araştırmanızı yaparken ilk olarak cilt yapınızı belirlemeniz gerekir, cilt yapınızı belirledikten sonra maskede kullanacağınız doğal malzemelerin içeriğini bilmeniz cilt sağlığınız için son derece büyük bir öneme sahip.

Doğal cilt temizleyici maskeler sayesinde güzellik merkezlerine ya da estetik ameliyatlara yığınla para yatırmanıza da gerek kalmayacak. Ayrıca yüzünüze hiçbir kozmetik ürün değmeden rahatlıkla cilt bakımınızı doğal malzemelerle yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise doğal malzemelerle gerçekleştirmiş olduğunuz karışımları belli aralıklarla ve düzenli bir sistemle uygulamanız son derece önemlidir. Devamlılığı olmayan uygulamaların işe yarama olasılığı oldukça düşüktür. İşe yarama olasılığı düşük olacağı için boşuna zaman kaybına neden olur.