+ Yorum Gönder
 1. 1
  Sevinç
  Bayan Üye

  Gebelikte Çinko Tüketimi

  Hamilelikte çinko tüketimi
  Tüm hücrelerin büyüme ve çoğalmasında önemli rol oynayan çinko, bebeğini sağlıklı dünyaya getirmek isteyen anne adaylarının ihmal etmemesi gereken hayvansal ve bitkisel bir mineraldir.
  Gebeler için çinko neden önemli?
  Hamilelerin sağlıklı bir gebelik süreci yaşamaları için çinko şart. Aynı zamanda doğumun zamanlamasında ve düzenli gelişmesinde etkili olan çinko doğumu kolaylaştırarak, olası yırtılmaları azaltıyor. Eksikliğinde de düşük oluşumuna, ölü doğuma, Preeklampsi’ye (gebelikte görülen yüksek tansiyon), Toksemi’ye (gebelikte eklem şişmeleriyle kendini gösteren toksik maddelerin dışarı atılamaması sonucunda gelişen rahatsızlık) rastlanabiliyor. Kış aylarında şiddetle ihtiyacı hissedilen çinko, grip ve soğuk algınlığına yakalanmak istemeyen hamilelere özellikle öneriliyor.
  Çinko eksikliği nasıl anlaşılır?
  Yorgunluk, koku-tat hissi kaybı, tırnaklarda incelme ve beyaz lekeler, tekrarlayan enfeksiyonlar çinko eksikliğinin ilk belirtileri. Takviyesine karar verilmesi için bir uzman gözetiminde eksikliğinin tanısının konulması gerekir.
  Çinko Fazlalığı
  Çinko takviyesi için öncelikle doktordan onay almak şart. Takviyenin fazlası bağışıklık sistemini zayıflatır, mide bulantısı ve kusmaya yol açar.
  hayvansal gıdalar
  Hayvansal kaynaklı çinkonun vücutta emilimi daha fazladır. Bu nedenle hamileler kırmızı et, tavuk, istiridye, süt ve yumurtada bulunan çinkodan olabildiğince yararlanmalıdır. Tahıl ağırlıklı beslenenler bu konuda daha dikkatli olmalı. Çünkü tahıl içeriğinde bulunan fitatlar, besinlerle alınan çinko emilimini azaltır. Tam tahıllar, yeşil sebzeler, yağlı tohumlar, badem, ceviz en iyi çinko kaynaklarıdır. Türkiye’de tahıla dayalı beslenmenin yoğun olduğu bölgelerde çinko yetersizliğinin görülmesinin nedenlerinden biri budur.
  Gebelikte ne kadar çinko?
  Hamilelik sırasında gelişen dokulara çinko takviyesi yapmak gerekir. Hamilelikte yapılan çinko takviyesi normal dönemden 100 mg daha fazla olmalıdır. Çinko alımı özellikle sigara alışkanlığı bulunan emziren annelerde zorunlu olmalıdır. Çünkü tütün dumanı çinkonun yapısını bozarak bebeğin elementten alacağı yararı azaltabilir. Bu nedenle sigara kullanan veya sigara içilen ortamlarda sıkça bulunan annelerin ek çinko desteğine ihtiyacı vardır.
  Çinko eksikliği ve bebek
  Hamilelik boyunca besinlerle alınan çinkonun önemli bir bölümü bebekte ve rahim içi kaslarda depolandığından annede ciddi çinko eksikliği bebekte tahrip edici etkiye yol açabilir. Hamilelikte yapılan çinko takviyesi, bağışıklık sistemini güçlendirir. Hamilelikte kan ve saçta bulunan çinko yoğunluğu azalırken, takviyesinin yapılmaması durumunda doğacak bebeğin Nöral Tüp Defekti olma olasılığı yüksektir. Anne karnındaki bebeğin büyümesinde de etkili olan çinko yeterli olmadığı zaman hücreler deformasyona uğrar. Hamilelikte alınan demir desteği de çinko emilimini azaltan etkenlerden biridir.
  Lohusalık ve çinko
  Anne sütündeki çinko, ilk 4-5 ay yeterli seviyededir. Anne sütündeki çinko düzeyi, zaman içinde azalacağından ek beslenmeye geçen bebeklerde bir süre sonra çinko eksikliği riskinin arttığını göz önünde bulundurması gereken anne adayları, beslenmelerine doğumdan sonra da çok dikkat etmelidirler. Çinko daha sonra azalarak hem anne için hem de bebek için risk oluşturmaya başlar. Bebeklerde iştahsızlık, kilo düşüklüğü, huzursuzluk, ishal, sık sık hastalanmayla kendini gösterir. Emzirme döneminde yapılan çinko desteği anne sütünün çoğalmasına da etki eder. Anne, besinlerle aldığı çinkonun bir bölümünü kullanamadığını hesap ederek çinko takviyesini ona göre arttırma yoluna gitmelidir.
 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: Gebelikte Çinko Tüketimi

  çinko vücudun ihtiyacı olan vitaminlerdir özellikle gebelikte eksikliğinin artması takviye ilaç desteğine başvurdurulabilir doğal ortamda et et ürünleri süt süt ürünlerinden faydalınabilinir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi