+ Yorum Gönder
 1. 1
  Gülehasret
  Süper Moderatör

  İstiğfari Şerif Nedir - Tevbe Ve İstiğfar Duaları Okunuşu ve anlamı

  İstigfarı Şerif Nedir - İstigfari Şerif Nasıl Yapılır - Tevbe Ve İstiğfar Duaları Hakkında - Tevbe Duası Nasıl Yapılır - Tevbe Ve İstiğfar Duaları Okunuşu ve anlamı - Peygamberimizin Tevbe Duaları  (Estağfirullah , Estağfirullah ,Estağfirullah.)

  Manası: Allahu Teala'dan mağfiret dilerim. Allahü Teala'dan günahlarımı bağışlanmasını isterim. Allahu Teala'dan günahlarımın affını talep ederek, niyaz ederim Demektir.
  Günahlarından tevbe edecek kimse bol bol bu cümleyi söylemelidir. Her namazdan sonra (100) kere böyle söylemeli, istiğfar etmelidir.
  Sevban (R.A) sşöyle demistir:
  ----Resulullah (S.A.V) namazını bitirdikten selam verdikten sonra Allaha üç kere istiğfarda bulunurdu.
  Sonra da:
  Allahümme entesselamu ve minkesselam tebarekte ya zel celali vel ikram duasını okurdu.
  Evet, bütün günahların gitmesi, her türlü günahdan kurtulmanın biricik yolu tevbe ve istiğfar ederek temizlenmektir. Her akıllı mumin günde yüz kere: Estagfirullahe ve etubu ileyh veya sadece Estağfirullah istiğfarını çekmelidir.. (buna tevbei istiğfar denir.)  Ey Kadınlar çok çok tevbe edin :


  Resulullah S.A.V efendimiz soyle buyurdu: (arapca yazili ondan sadece manasini yaziyorum)
  <<Ey kadinlar cemaati (topluluğu!) sadaka veriniz. Ve cok cok tevbe-i istigfar ediniz. Zira cehennem ahlinin cogunu siz kadinlardan gordum. Kadinlardan biri:
  -Ya Resulullah ! bize ne oluyor ki (ates) cehennem ehlinin cogu oluyoruz ? dedi. Resulullah S.A.V:
  -La'neti cok yaparsiniz(cok la'net edersiniz), kocaniza kufran-i nimet edersiniz. buyurdu.

  Musluman hanimlar icin bu hadis-i serifde cok buyuk bir ders vardır. Hemen aklimizi basimiza alip cok cok tevbe edelim. Kadinlar , yaradilislari icabi biraz aceleci olduklarindan cok gunah islemeye daha da elverislidirler. Kocalarina karsi gelmek, sen bizee sanki neler yapti, Senden bir sey mi gordum gibi sozler hep kadinlardan duyulan seylerdir. Iste bunun icinde kadinlar daha cok tevbe etmelidir. Hadisi-i serif bizlere oyle bildirmektedir.  Peygamberimiz (S.A.V) Bu duayi cok okurdu
  (arapca yazili ondan sadece manasini yaziyorum)
  Allahu teala'yi noksan sifatlardan tenzih eder ve o'na hamdederim. Allahu Teala'dan magfiret diler ve O'na tevbe ederim. demektir. (Buhari ve Muslim)
  Hz.Aise (R.A) Validemiz; Resulullah S.A.V vefatindn once:
  Sübhánalláhi ve bihamdihi , estagfirullahe ve etúbü ileyh(istigfarini) cok cok okumaya deva etmisti demistir.
  Musluman kardesim. Dua ve Istigfarlari size en kolay bir sekilde izah etmeye anlatmaya calisiyoruz. Siz bu dualardan hangini okumak isterseniz okuyabilirsiniz. Bizden size anlatabilmek ve sizleri din yolunda birazcik rehberlik(kilavuzlik) edebilmektir. Sayu gayret sizindir. Hidayet ve muvaffakiyet Cenabi-i Hakdandir.

  Bir gun bir adam, resulullaha S.A.V gelerek vah gunahlarim. Gunahimin coklugundan helak oldum diyordu. Resulu Ekrem S.A.V soyle buyurdu:
  Allahümme magfiretüke evseu minzünúbi ve rahmetüke ercá indi min ameli
  Duasini okudu. Adam da okudu. Resulullah S.A.V tekrar oku dedi. Adam okudu. Resulullah S.A.V kalk Allah seni bagisladi buyurdu.
  Manasi: Allahim ! senin magfiretin benim gunahimdan cok genistir. Tek umidim ve guvendigim senin sonsuz rahmetindir, benim amelim degil demektir.

  Bu duayi butun evliyaullah hepsi okuyagelmislerdir. Bu Fazilet ve derecesi cok buyuk bir istigfardir. Musluman Kardesim ! buraya kadar okudugumuz malumat ile ogrendik ki hem gunahimiz icin olsun, hem bos kaldigimiz zamanlarda olsun hep tevbe ve istigfar edecegiz.
  En buyuk en faziletle ve e ustun istigfar ismi verilen asagidaki istigfar Seyidul-istigfar i da bolca okuyalim:

  Allahumme ente Rabbi La ilahe illa ente halakteni ve ene abdüke ve ene ala ahdike ve va'dike mes'tetatü euzü bike min serri ma sanatu ebu ü leke bi-nimetike aleyye ve Ebuü bizenbi tagfirli zü nubi feinnehu la yavfiruzzünube illa ente bi-rahmetike ya erhamer-rahimin).
  Manasi:Allahim! Senbeni rabbimsin. Senden baska(ibadet layik) hic bir ilah yoktur. Ancak sen varsin Beni sen yaratin. SUphesiz ben senin kulunum. Gucum yettigi kadar, Zat-i Ecelli alana verdigim sozde durmaga calisiyorum. Bana lütuf ve ihsan buyurdugun nimetleri ikrar ve itifar ediyorum, unahlarimi da itiraf ediyorum. Ya Rabbi! Beni magfiret buyur(gunahlarimi bagisla), zira senden baska gunahlari bagislayacak(magfiret edecek, af edecek) yoktur

  Peygamber efendimiz: Her kim gonulden ihlas ile sevab ve faziletine inanarak, bunu gunduz okur da o gun aksama cikmadan olurse o kimse cennetliktir. Her kim de sevab ve faziletine inanarak aksamleyin okur da sabah olmadan (sabaha cikmadan) olurse o kimse cennet ehlindendir(cennete girer). buyurdular. Buhari)

  Musluman kardesim ! hic durma aksam sabah bu istigfar duasini okumaya devam et. Sakin gaflet etme ! Gunahlar icin bu dua bire bir sifadir. Gunahlari en iyi temizleyen bu duayi devamli oku.

  Kaynak: kitap ismi: Tam namaz Hocasi - Yusuf Tavasli

  istiğfarı şerif.jpg

  Seyyidül Istigfar Duası


  Seyyidül Istigfar Duası.jpg 2. 2
  AYKIZ
  Bayan Üye

  Cevap: İstiğfari Şerif Nedir - Tevbe Ve İstiğfar Duaları Okunuşu ve anlamı

  - Tevbe Ve İstiğfar Duaları Okunuşu ve anlamı;en güzel dua olsa gerek çünkü zaten bütün amaç tövbe etmek değilmi allahtan af dilemek değilmi Allahümme entesselamu ve minkesselam tebarekte ya zel celali vel ikram+ Yorum Gönder
istiğfarı şerif,  istigfari serif,  istiğfar ı şerif
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 4 kişi