+ Yorum Gönder
 1. 1
  aSsude
  Usta Üye

  Bingöl İli Mağaraları

  Bingöl Mağaraları


  Çiçektepe Köyü Mağarası (Kiğı)

  Bingöl, Kiğı ilçesinin Çiçektepe köyünde, Sivri Dağı'nın eteğinde, eğimli bir arazide Çiçektepe Köyü Mağarası bulunmaktadır. Mağaranın içerisinde iki oda, atlara ayrılan bir bölüm bulunmaktadır.Bu mağarada bulunan izler Kiğı’nın eski çağlardan beri yerleşime açık olduğunu göstermektedir. Söylentiye göre de mağara önündeki bir yol ile Erzincan'a gidiliyordu.


  Zağ Mağarası

  Bingöl, Murat Nehri kıyısında, Gökçeli ve Yenidal köyleri arasında sarp bir kayalıkta bulunan Zağ Mağarasının, Murat Nehri'ne bakan tarafı yerden 200-300 m. yükseklikte olup kayalar oyularak meydana getirilmiştir.

  Mağara, üç katlıdır ve her katında 26 oda bulunmaktadır. Katlar arası geçiş yuvarlak bacalarla, odadan odaya geçişler ise kapılarla sağlanmıştır. Birinci katta Zahire deposu olarak kullanıldığı sanılan kuyular, alt katta oturma odaları, en üst katta iki oda vardır. Mağara büyük zarar görmüşse de yine de 17 odası iyi bir durumda günümüze gelebilmiştir.


  Kalkanlı Köyü Mağaraları

  Bingöl, Yayladere ilçesine bağlı Kalkanlı Köyü yakınlarında bulunan Kalkanlı Mağaraları doğal kayaların oyulmasıyla ilginç bir görüm kazanmıştır. Kalkanlı Köyü Mağaraları ile yanındaki şelale turistik yönden önem taşımaktadır.


  Kübik Mağarası (Karlıova)

  Bingöl, Karlıova ilçesinin Kübik Köyü yakınlarındaki Kübik Mağarasıınde Paleolitik ve Neolitik ve Tunç Çağına ait izler bulunmaktadır.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: Bingöl İli Mağaraları

  Bingöl İli Mağaraları Çiçektepe Köyü Mağarası Zağ Mağarası Kalkanlı Köyü Mağaraları Kübik Mağarası (Karlıova) mağaraları olarak sıralanabilir özellikle Kalkanlı Köyü Mağaraları turistik yönden ilgi çekmektedir+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi