İnsanın derisinin her bölgesinde olduğu gibi saç derisinde de yenilenme süreci vardır. Saç derisi de yenilenirken eski derinin ölmesini ve atılmasını sağlamaktadır.

Kepek Nedir?
Saç diplerinden başlayarak yüzeye doğru çıkan kepek dokusu pek çok kişide büyük kozmetik sıkıntılara sebep olmaktadır. Duştan sonra saçların kuruması ile birlikte dökülmeye başlayan kepekler duruma göre son derece iri olabilmektedir. Kepek durumu farklı sebeplere bağlıdır.

Mevsim değişimlerinde havaların bir anda soğuması ve saç derisinin bu sıcaklık değişiminden korunamaması kepek oluşumunu teşvik etmektedir. Bu süreçte ölü deri atılamaz ve kısa süre içinde saç diplerinden uçlara doğru ölü deri dökülmeye başlar. Bu süreç aylarca sürebilir.

Kepek Nasıl Oluşur?
Saç diplerinde oluşan ölü derinin uzaklaştırılması gerekmektedir. Normal şartlarda saçın bu süreci kolayca yapması gerekirken bazı kişilerin çok yağlı saçlara sahip olması saç diplerinde gözeneklerin tıkanmasına sebep olmaktadır. Gözeneklerin tıkanmasıyla birlikte doğal denge de bozulur.

Bu durumda saç derisi hava almaz ve kepekleri de uzaklaştırmakta başarısız olur. Pul gibi bir görünüm alan ve serleşen bu kepekler saç derisinden daha sert ve belirgin bir ölü deri olarak uzaklaşmaya başlar. Bu durum da kişiler için son derece rahatsızlık oluşturan kepek dökülmesi sorununa sebep olur.

Kepek Nasıl Önlenir?
Kepeği önlemek için saç diplerinin iyi bir şampuanla yıkanması ve bunun ardından da düzenli olarak nemlendirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde nemlendirilen saç derisinde fazla yağlanma gözlenmeyecektir. Buna ek olarak kepek oluşumunu önleyen farklı yöntemler de mevcut.

Beyaz sirke kullanımı kepeğe karşı son derece etkili olmaktadır. Haftada 2 ya da 3 kez saçınıza beyaz sirke uygulayabilirsiniz. Duşa girdikten sonra saçınıza 1 çay bardağı beyaz sirkeyi yarım litre su ile seyrelterek dökün. Bu şekilde birkaç dakika sirkenin saç diplerine emilmesini bekleyin ve saçınızı yıkamadan kurutun.
Bunun dışında saçların çok sıcak su ile yıkanması da kepek oluşumuna sebep olmaktadır. Duş alırken suyu mümkün olduğunca ılık – soğuk seviyelerinde tutmak kişilerde kepek gözlenmesini engellemek için son derece önemlidir.