+ Yorum Gönder
 1. 1
  Ensar
  Özel Üye

  Dudak Uçuğu Neden Olur

  Dudak Uçuğu Neden Olur
  Dudak Uçuğu Neden Çıkar,
  Dudak Uçuğu Nedenleri


  En sık rastlanan tekrarlayan ağız yaraları uçuk ve aft (aftöz ülser)’dır. Ağızda görüldüğünde birini diğerinden ayırmak güçtür. Bu iki lezyonun nedeni ve tedavileri tamamıyla farklı olduğundan ayırımı çok önemlidir.

  Uçuk nedir

  Bunlar sıklıkla dudakta görülen içi sıvı dolu kabarcıklara verilen genel bir addır. Ağızda özellikle dişetinde, sert damakta da görülebilirse de nadirdir. Uçuk genellikle ağrılıdır ve ağrı lezyonun ortaya çıkışından birkaç gün önce ortaya çıkar. Bu kabarcıklar saatler içinde patlayarak kabuklanır. 7-10 gün sürer.

  Dudak Uçuğu Neden Olur

  Uçuk bir herpes simpleks virüsünün aktif duruma geçmesi ile meydana gelir. Bu virüs, daha önce bu enfeksiyonu geçiren hastalarda sessiz ve sinsi bir şekilde bekler ve stres, ateş, travma, hormonal değişiklikler ve güneş ışığına maruz kalma gibi durumlarda aktif hale geçer. Tekrarlayan lezyonlar aynı yerde yerleşme eğilimindedir.

  Travmalar : Dudağın maruz kaldığı bazı travmalar aynı zamanda uçuklara da neden olur.

  Stres : Dudak uçuklamasının en büyük nedeni strestir. Stresli bir hayat birçok probleme neden olabilmektedir. Dudak uçuklamasıda bunlardan birisidir.

  Hormonal Nedenler : Bazı hormonlardaki düzensizlikler dudak uçuklamasına neden olur.

  Yorgunluk : Yorgunlukta dudak uçuklamasının nedenleri arasında sayılır.

  Güneş Işığı : Güneş ışığı da bazı kişilerde dudak uçuklamasına neden olabilmektedir.

  Korku : Bazı kişiler korktuğunda dudaklarında uçuk oluşabilir.

  Bu nedenler virüsü aktif hale getirerek uçuğa neden olur. 2. 2
  CANGÜLER
  Bayan Üye

  Cevap: Dudak Uçuğu Neden Olur

  Uçukların oluşması bazı mikroplardan kaynaklanmaktadır.Bu nedenle uçuk olan kimselerin uçuk kremi almaları yada doktora gitmeleri gerekmektedir.Uçuk korkma yada başka durumlarda değil genellikle ateşlenmeler sonucunda oluşmaktadır.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi