Konu: Eritema Multiforme

 1. #1
  Üyelik tarihi
  08.Ocak.2008
  Mesajlar
  7
  Beğeniler
  0 / 0

  Eritema Multiforme

  Eritema Multiforme

  Eritema multiforme nedir?
  Eritema multiforme (EM) zaman zaman tekrar eden kısa süren bir hastalıktır. Ağızda ve vücudun diğer alanlarında su toplaması şeklinde döküntüsü vardır.

  EM kaç şekilde görülür?

  Eritema multiforme minör
  Kollar,eller,diz ve ayakta hedef tahtası şeklinde kırmızı ve pembe halkalardan oluşan döküntü görülür. Bazen dudaklarda da su kabarcıkları ve yaralar bulunur. Hastalık bir kaç gün veya haftada iyileşir.

  Eritema multiforme major
  Nadir rastlanan bu formada ağız, gözler ve cinsel bölge kırmızıdır ve su kabarcıkları ve yaralarla kaplıdır. Genellikle hastalar yüksek ateş nedeniyle kendilerini kötü hissederler. Yemek ymek ve içmekte zorluk çekerler. Bu durum bazen Stevens Johnson sendromu olarak adlandırılır ve hastanede yatarak tedavi olmayı gerektirir.

  Toksik epidermal nekrolisis (TEN)
  TEN ciddi bir hastalıktır, fakat nadiren görülür. Hastaların genel durumu kötüdür. Vücut derisi geniş alanlar şeklinde çarşaf gibi soyulur. Görüntüsü şiddetli yanıklara çok benzer. TEN sıklıkla ilaçlara karşı gelişen bir alerjik reaksiyon olarak görülür ve hastanın bu tabloya neden olan ilaçları kesinlikle kullanmaması gerekir.

  EM'nin nedeni nedir?
  EM' nin nedeni çoğunlukla saptanamaz. Olası nedenler aşağıda sınıflanmıştır:

  1.Viral infeksiyonlar(özellikle uçuk)
  2.Mikoplazma pnömonia infeksiyonu(bir çeşit akciğer infeksiyonu)
  3.İlaçlar
  4.Aşılama

  Hastalığa nasıl tanı konulur?
  Hastalığın tanısı genelde muayene ile konulur, fakat bazen küçük bir biyopsi almak gerekebilir. Bazen kan tahlilleri yapmak gerekebilir.

  Hastalık nasıl tedavi edilir?

  Tedavi şekilleri değişkendir. Olguların bir çoğunda spesifik tedavi gerekli değildir. Kortizonlu kremler ve tabletler, şiddetli olgularda siklosporin kullanılabilir. Eğer ikincil olarak enfeksiyon yerleşmişse antibiyotik tedavisi verilir. Eğer uçuk var ise virüse karşı etkili olan asiklovir denen ilaç kullanılır. Islak kompresler şeklinde pansuman yapılır.
  Ağrı kesici içeren gargaralar ağız içinde döküntü olduğunda kullanılır. Olguların çoğu tamamı ile iyileşir. Yaralar iyileştikten sonra bir kaç ay koyu renkli lekeler kalabilir. Özellikle uçuk sonrası görülenler tekrar etmeye eğilim gösterir. Eğer uçuk bir yıl içinde sıklıkla geçiriliyorsa virüsten korunmak amacıyla asiklovir tedavisi kullanılır
  Konu ACİLSERVİS tarafından (09.Aralık.2019 Saat 01:35 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  CANGÜLER isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  22.Ocak.2015
  Mesajlar
  344
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: Eritema Multiforme

  İnsanların vücutlarında su toplanması şeklinde olan kabarcıkların olması zaman zaman geçmesi ve yeniden çıkması hastalığıdır.Bu hastalıkların tedavisi olmasına rağmen uzun sürmekte ve yeniden alevlenmektedir.Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul'un fethi?