+ Yorum Gönder
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye

  Andımızı kim yazmıştır? Andımızın yazarı kimdir

  Andımızı kim yazmıştır? Andımızın yazarı kimdir

  Yetmiş yıldan beri okullarda her sabah söylenmekte olan “Öğrenci Andı” nı yazan ve 23 Nisan 1933′te Türk çocuklarına armağan eden de Dr. Reşit Galip’tir.

  Prof. Dr. Afetinan, “Atatürk Hakkında Hatıralar ve Belgeler” adlı eserinde (s. 213) Dr. Reşit Galip ve “AND” hakkında şunları yazmıştır:

  “1933 yılının 23 Nisan Çocuk Bayramıydı. O, heyecanla Çankaya köşküne geldiği vakit, Atatürk’ün yanında bana bir kâğıt uzattı ve şunları anlatmaya başladı. ‘Sabahleyin ilk bayramlaşmayı kızlarımla yaptım. Onlara bir şeyler söylemek istediğim vakit, bir and meydana çıktı. İşte Cumhuriyetimizin 23 Nisan çocuklarına armağanı’ dedi:

  Bu sözler, Türk çocukları tarafından o yıldan beri tekrarlanmaktadır. Vatanperver Dr. Reşit Galip, evvelâ bir baba olarak bu hisleri duymuş; sonra da Millî Eğitim Bakanı olarak okul çocuklarına bu andı içirmişti.”

  Öğrenci andında yer alan her sözde ve anlamında Türk Millî Eğitiminin amacının özü vardır. And’da geçen her sözün ve ettikleri yeminin anlamı öğrencilere iyi kavratılmalı. Öğrenciler, okul içinde ve okul dışındaki hayatlarında, her sabah söyledikleri and’a göre hareket ederek “doğru” ve “çalışkan” olmalı. Küçükleri korumalı. Büyükleri saymalı. Yurdunu ve milletini özünden çok sevmeli. Yükselmeyi ve ileri gitmeyi “ülkü” edinmeli. Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefe durmadan yürümelidir. Yeri gelince varlığını, Türk varlığına armağan edebilmelidir. 2. 2
  Filiz
  Bayan Üye

  Cevap: Andımızı kim yazmıştır? Andımızın yazarı kimdir

  Her sabah okullarda okunan ant aynı zamanda çocuklarımızın ve gençlerimizin devlete millete bağlılığını ortay koymaktadır.Bu sadece gelişi güzel okunan bir metin değil aynı zamanda vatan ve millet için sürekli çalışacağım sözünü vermektir. 3. 3
  Ziyaretçi

  Cevap: Andımızı kim yazmıştır? Andımızın yazarı kimdir

  iyi etin bu halkı bir birine düşman etin
  bu ülkede sadece tükler yoktur kürd arap laz var+ Yorum Gönder
andımızı yazan kişi kimdir,  andımızı yazan kişi,  andimizin yazari arı kimdir
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi