Konu: Deprem Nedir Nasıl önlenir

 1. #1
  selam isimli Üye şimdilik offline konumundadır Üye
  Üyelik tarihi
  28.Mayıs.2008
  Mesajlar
  99
  Beğeniler
  0 / 0

  Deprem Nedir Nasıl önlenir

  depremler nasıl önlenir-depremi nasıl engelleriz

  Yapıların ömürleri içindeki en büyük etkiler genelde deprem ile oluşmaktadır. Ülkemiz alanının % 92’si, nüfusun % 95’i, büyük sanayi merkezlerinin % 98’i ve barajların %93’ü sismik hareketler açısından oldukça aktif bir bölgede yer almaktadır [1]. Sosyal ve ekonomik sorunlar büyük şehirlere göçü artırmış ve buralarda yüksek yapı yapma zorunluluğunu doğurmuştur.
  Ülkemizde ve dünyada son yıllarda meydana gelen şiddetli depremlerin ardından binalarda yapılan incelemeler doğrultusunda, perdeli binaların depreme karşı olan direncinin çerçeveli sistemlere oranla çok daha iyi olduğu ve daha az hasar gördüğü tespit edilmiştir.
  Perdeler, yatay kuvvetler doğrultusunda rijitlikleri göz önüne alındığında yatay yer değiştirme sınırlandırmaları açısından en uygun yapı elemanı olarak görülmektedir. Tünel kalıp sistemli binalar ve prefabrike betonarme panolu yapılarda perdeli sistemler tek başına uygulanmaktadır. Perdeler, çerçevelerle birlikte kullanılarak perde-çerçeve karşılıklı etkileşimi ile yapıya özellikle süneklikle birlikte kazandırılan dayanım sebebi ile tercih edilmektedir. Ayrıca perdeler depremden hasar gören yapıların onarımı için en uygun ve ucuz bir yapı elemanıdır.
  Yapıda kullanılacak perde boylarının belirlenmesi ve bunların planda uygun yerleşimi büyük önem arz etmektedir. Halen yürürlükte olan TDY98’deki bilgiler bu konuda yeterli değildir. U. Ersoy, 1-12 kat arasındaki konut ve işyerleri için, planda her bir deprem doğrultudaki toplam perde alanlarının, kat alanının %1.5’i oranında teşkil edilmesini uygun gören bir yaklaşım getirmektedir. E. Atımtay ise bu oranı her bir kat için ayrı ayrı vermiştir. Bu önerilerde, deprem yüklerinin belirlenmesinde etkili olan parametrelerin tam olarak göz önüne alınmadığı anlaşılmış ve bunun üzerine bu çalışma yapılmıştır.
  Bu çalışmada, kullanım genişliği göz önüne alınarak seçilen çeşitli kat adedi ve plan alanlarına bağlı olarak, yönetmelikte yer alan deprem bölgeleri ve zemin grupları çeşitliliğinde, konut, işyeri v.b gibi yapılarda, yalnız perdeli ve perde-çerçeveli sistemlere ait perde boyları belirlenmiş ve diyagramlar halinde verilmiştir. Bu şekilde, mimari projenin daha uygun hazırlanması, taşıyıcı sistemin daha kolay ve gerçekçi düzenlenmesi mümkün olabilmektedir. Verilen perde boyları kullanılarak kesin hesap yapılıp yönetmelik koşulları kontrol edilecektir.
  Konu ACİLSERVİS tarafından (09.Aralık.2019 Saat 01:35 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  AYSEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  19.Ocak.2016
  Mesajlar
  458
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: Deprem Nedir Nasıl önlenir

  deprem doğal bir olay önlenmesi mümkün değil belki dünya üzerindeki nükleer denemeler belki petrol doğalgaz çıkarmalar kısmi olarka etkiliyordur ama depremin önlenmesi mümkün değil oluşacak hasar için önlem almak mümkündürHızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin başkenti

Benzer Konular

 1. Deprem nasıl önlenir?(kısaca maddeler halinde)
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 16.Nisan.2018, 19:35
 2. Deprem Nasıl Önlenir ?
  Konu Sahibi Kayitsiz Üye Forum Soru
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 06.Mart.2018, 17:50
 3. Deprem nasıl meydana gelir? Deprem oluşumu hakkında bilgi
  Konu Sahibi Kayıtsız Üye Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 31.Aralık.2011, 00:23