Konu: Telefonda Gps Ne Işe Yarar

 1. #1
  selam isimli Üye şimdilik offline konumundadır Üye
  Üyelik tarihi
  28.Mayıs.2008
  Mesajlar
  99
  Beğeniler
  0 / 0

  Telefonda Gps Ne Işe Yarar

  GPS Nedir, Nasıl çalışır, Ne işe yarar ?
  Bir tanım ile başlamak gerekirse GPS düzenli olarak kodlanmış bilgi yollayan bir uydu ağıdır. Asıl çalışma prensibi uydularla aramızdaki mesafeyi ölçüp yeryüzündeki tam konumumuzu tespit etmektir.
  Aslolan şu ki; bir GPS alıcısı şartlar ne olursa olsun sizin yeryüzündeki konumunuzu bulabilir. En kötü açıda bile minimum 4 uydunun göreceği şekilde 24 uydu yörüngeye yerleştirilmiştir. Bu sistem ABD savunma bölümü tarafından askeri amaçla kurulmuş olup , askerlerin yön bulmasında, askeri çıkartmalarda, roket atışlarında kullanılması hedeflenmiştir. Sistem yaklaşık 12 milyar dolara kurulmuş ve 1980′li yıllarda sivil amaçlı kullanıma açılmıştır.

  Bugün navigasyon cihazı, araç takip, personel takip, evcil hayvan takibi, havacılık, dağcılık ve sayılabilecek onlarca alanda kullanılmaktadır. Dolayısıyla günlük hayatımızın ve iş hayatının önemli bir parçasını oluşturmaktadır.
  En az 24 uydudan (21 aktif uydu ve 3 yedek) oluşur ve sistemin merkezidir. Uydular dünya yüzeyinin 20.000 km üzerinde yörüngede bulunurlar. Bu yükseklikteki uydular oldukça geniş bir görüş alanına sahiptir ve yeryüzündeki bir GPS alıcısı minimum 4 uyduyu görecek şekilde yörüngededir. 12 saatte dünya çevresinde bir tur atan uydular yaklaşık 7000 mil/sa hızla hareket etmektedir.
  Yerdeki alıcının, sinyalin geliş süresini ölçerek, uyduya olan mesafesini hesaplamayı mümkün kılması işin temel prensibini oluşturmaktadır. Uyduya olan mesafe, sinyalin geliş süresi ile hızının çarpımına eşittir. Sinyallerin kabul edilen hızı ışık hızıdır.
  (Gelis Süresi x Hiz = Mesafe)
  Bir uydudan sinyalinin dünyaya ulaşma süresi ortalama 0,06 saniyedir. Saniyenin binde biri bile oluşabilecek bir hata ortalama 300 km lik bir sapma meydana getireceği için 4 uydu kullanılarak saat hatasını minimuma indirinceye kadar ölçüm yapılır.
  Radyo sinyalleri ile hareket eden bir GPS alıcısı sürekli olarak hesaplama yaptığı için basit bir geometri formülü ile hareketli alıcının hızı tespit edilebilir. Özetleyecek olursak genel olarak takip sistemleri ve navigasyon cihazları birer GPS alıcısı olup, uydudan gelen hesaplamalarla kullanıcılara yukarıda bahsettiğimiz bir çok özelliği sunmaktadır. Aracın tam olarak yerini tespit edip, hızını anlık olarak görebilir, geçmişte nerelere ne zaman gittiğini raporlayabiliriz.
  Konu ACİLSERVİS tarafından (09.Aralık.2019 Saat 01:35 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  AYSEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  19.Ocak.2016
  Mesajlar
  458
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: Telefonda Gps Ne Işe Yarar

  telefonda yada değil gps yön bulmanıza yardımcı olan cihaz bir şekilde uydu üzerinden yerinizi belirliyor alıcılarla telefon sonrasında zaten yol haritanız telefonunuza yüklü yada online sistemler ile adresinizi buluyorsunuzHızlı Cevap Hızlı Cevap

4+8 = ?

Benzer Konular

 1. Telefonda nezaket kuralları
  Konu Sahibi Misafir Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21.Kasım.2012, 19:03
 2. Cevap: 3
  Son Mesaj : 02.Ocak.2010, 15:50
 3. 6600 telefonda mp3 zil sesi olmuyormu
  Konu Sahibi fedayi72 Forum Cep Telefonu
  Cevap: 23
  Son Mesaj : 02.Mart.2008, 00:17