Konu: İspanya Yeme Içme Giyinme

 1. #1
  selam isimli Üye şimdilik offline konumundadır Üye
  Üyelik tarihi
  28.Mayıs.2008
  Mesajlar
  99
  Beğeniler
  0 / 0

  İspanya Yeme Içme Giyinme

  ispanyanın yeme içme giyinme ve iklim özellikleri

  Flamenko: İspanya’nın yöresel dansı; popüler halk müziği ile çingene ezgilerinin birleşmesinden ortaya çıkan bir müzik güzel çingene kızlarının hoş kostümleri içinde ayaklarını hafifçe yere vurarak ve el hareketleriyle ortamı ısıtarak yaptıkları bir dans...
  Boğa güreşi: M.S 16. yüzyılda Roma İmparatorluğunda başlamıştır. İnanışlara göre matador öldürdüğü boğanın kanı ile güçlenip yeniden doğacağına inanılırdı. Şu anda böyle bir inanıştan ziyade daha çok turistlerin eğlencesi ve kültürel bir faaliyet gibi gözükse de bir eğlence uğruna hayvanların öldürülüyor olması da ayrı bir konu tabii ki! Kırmızı pelerini ile matadorların şovlarını görmek ve çiçek atmak isterseniz. Madrid’de boğa güreşleri "Las Ventas" arenasında yapılıyor. Bir kaç hafta önceden bilet almanız da yarar var!
  Giyim: Modern İspanya'da Avrupalılar arasında yaygın olan giyim türleri hakimdir. Eskiden kalma ya da dans gösterilerinde ise flamenko danslarında giyilen giysiler katlı kadın elbiseleri gül desenli giysiler siyah ve kırmızı renkli gösterişli kadın kıyafetleri ve erkeklerde ise vücudu saran siyah renkli özel kıyafetler kullanılmaktadır. Ayakkabılar da ses çıkarması için altları özel takviyeli genelde siyah renkte bantlı ve kısa topukludur.
  İspanya'nın yemek kültürü Türk mutfağına çok benzemektedir. Tek fark İspanyol’ların fazla yemek yemeye düşkün olmalarıdır. Günde iki defa kahvaltı yapan İspanyollar akşam yemeklerini ise saat 23:00 civarında yemeği tercih ediyorlar. Uykusuz gecelerin kentiyakıştırmasını sonuna kadar savunmak için olsa gerek.
  İspanyol yemekleri arasında en meşhurları;
  Paella; safranlı pilav ve/veya deniz mahsulleri tavuk sebze ve etle yapılan bir yemektir.
  Tortilla; bir tür omlet. Genellikle patates ve yumurta ile yapılır.
  Tapas; sıcak veya soğuk mezelerden oluşan aperatif yiyeceklere verilen addır.
  Flan; muhallebiye benzeyen fakat daha koyu bir kıvamında olan bir tür tatlı.
  Rioja; İspanya’nın en meşhur kırmızı şarabı.
  Zarzuela; balık midye ve karideslerden oluşan bir yemektir.
  Günümüz İspanyol mutfağı ülkenin coğrafi konumu zengin tarihi ve çağlar boyunca yaşadığı savaşlar keşifler göçler sonucunda oluşmuş zengin bir yemek kültürünü yansıtmaktadır.Tarihte İspanya zengin madenleri ve verimli toprakları nedeniyle çeşitli istilalara uğramıştır.
  Önce Fenikeliler ve Yunanlılar gelmiş daha sonra da Romalılar istila etmiştir. Daha sonra Afrika’nın kuzeyinden gelen Araplar kendi yemek adetlerini pişirme tekniklerini de getirmişler; zengin İspanyol kültürüne İslam dini ve sanatıyla birlikte Orta Doğu yemek
  kültürünü de katmışlardır.
  İçme:
  Şarap : Market raflarında farklı üzümlerden farklı fiyatlarda tabii ki bir sürü çeşit var. ( Beyazlar chardonnay kırmızılar ise merlot cabarney sauvignon ve tabii rioja ağırıklı )
  Rioja : İspanya’nın yöresel siyah üzümleri ‘tempranillo’ düşük aside oranına orta derecede alkole sahip ve çok koyu renkli. Rengini açmak için tahta içinde yaşlandırılarak renksiz ‘garnacha tinta’ üzümü ile karıştırılıyor. Rioja meyve aromalı ve benim çok sevdiğim bir kırmızı şarap.
  Cava : Şişede fermante edilen Cava özünde fransız methodları ile üretilen bir köpüklü şarap. Fransızların şampanyası ile catalanların köpüklü şarabı cava arasındaki farkların kaynağı kullanılan üzüm üzümün yetiştirildiği toprağın cinsi ve tabii iklim. Cavanın şampanyadan en büyük farkı ise en kısa sürede tükeltilme gereği. Şimdi aldım 2 sene sonra içeyim dememelisiniz bekletmeye gelmiyor.
  Santgria: İdeal yaz içeceği olarak tüketilen Santgria’nın ana malzemeleri kırmızı(belki roze) şarap bol buz ve tercihen portakal dilimleri ananas suyulikör ve toz şeker. Sürahiye koyup karıştırıyorsunuz oluyor Santgria. İçimi gerçekten hoş olan Santgria bardakta göründüğü durmuyor içerken dikkat. ( eklenen şeker alkol etkisini arttırıyor.)
  Konu ACİLSERVİS tarafından (09.Aralık.2019 Saat 01:35 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  BAKİYE isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  23.Ocak.2015
  Mesajlar
  716
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: İspanya Yeme Içme Giyinme

  İspanya denilince akla ilk gelen boğa güreşidir. Dünyaca ün salmış bir kültürdür. Kendilerine özü renkli kıyafetleri ve oldukça hareketli dansları bulunmaktadır.Hızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul'un fethi?

Benzer Konular

 1. İspanya'nın Yeme-içme Giyinme Ve Yerleşim özellikleri
  Konu Sahibi Kayitsiz Üye Forum Soru
  Cevap: 16
  Son Mesaj : 20.Ekim.2013, 18:34
 2. İspanya yeme içme giyinme ve yerleşim özellikleri
  Konu Sahibi Kayitsiz Üye Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 08.Kasım.2009, 13:16
 3. İspanya nın yeme, içme ve giyinme
  Konu Sahibi Kayitsiz Üye Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 06.Kasım.2009, 11:25