Konu: Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri

 1. #1
  Hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Hasan isimli Üye şimdilik offline konumundadır Özel Üye
  Üyelik tarihi
  20.Kasım.2006
  Mesajlar
  3,896
  Beğeniler
  0 / 0

  Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri

  Kamu Yönetiminin Niteliği - Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri

  Devlet, İnsanlar arasındaki ilişkileri düzenleyen ve bu ilişkilerin normlara uygun olarak yürümesini sağlayan; anlaşmazlıkları çözümleyen; kamusal mal ve hizmetleri üreten en üst egemen meşru güçtür. İbn-i Haldun’a göre, devletin “yasakçı” ve “hâkim” olmak üzere iki temel özelliği vardır. Yasakçı özelliği, toplumu çekişme, kargaşa ve tecavüzden korumaktır. Hâkim özelliği ise, toplumun içinde adaleti sağlamaktır.

  Max Weber’e göre devlet, belirli bir toprak parçası (ülke) üzerinde yasal olarak fiziki güç kullanma tekelini elinde tutan insan topluluğudur. Devlet, güç kullanma “hakkı”nın tek kaynağı kabul edilmektedir. Fiziki şiddet kullanma hakkı başka kurumlara ya da bireylere yalnızca devletin izin verdiği ölçüde tanınmaktadır. Devlet, görevlerini hukukla ve bunu yerine getirtme aracı olan fiziki güçle yürütmektedir.

  Devletin modern çağdaki görevi daha çok pozitiftir, yani olumludur. Devletin bu yeni görevi, toplumun ortak ihtiyacı olan mal ve hizmetleri üretmektir.

  Devletin fonksiyonları şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Klasik: Güvenlik, adalet, sağlık, eğitim, vergi toplama ve dış ilişkiler gibi bir devletin varlığı için zorunlu olan işlevler.

  • Kaynakları harekete geçirici: Tarım, sanayi ve ulaştırma gibi belirli bazı sektörlere yardım etmesi, destek olmasıdır.

  • Sosyal: Toplumdaki bazı gruplara (yaşlılar, öğrenciler, çocuklar, yoksullar vb.) doğrudan yaptığı sosyal yardımlardır.

  Batı toplumlarında devletin işlevleri, klasik fonksiyonlardan, kaynakları harekete geçirici fonksiyonlara ve oradan da sosyal fonksiyonlara doğru bir gelişme göstermiştir. 2. #2
  AYSEN isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  19.Ocak.2016
  Mesajlar
  458
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: Devlet Nedir - Devletin Tanımı - Devletin Fonksiyonları - Devletin İşlevleri

  düz mantık bakalım kavramlarla uğraşmayalım devlet milletin düzenini sağlayan aldığı vergileri tüm halkın kullanımı için eşit dağıtan halkın refahından sorumlu olan hükümetler tarafından yönetilen yapılardırHızlı Cevap Hızlı Cevap

4+8 = ?

Benzer Konular

 1. Devletin görevi nelerdir
  Konu Sahibi Ziyaretçi Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Kasım.2012, 12:50
 2. Devletin temel görevi nelerdir
  Konu Sahibi Ziyaretçi Forum Soru
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 26.Kasım.2012, 12:49
 3. Devletin Dış Politika Amaçları - Kısa ve Öz
  Konu Sahibi Kayitsiz Üye Forum Soru
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 13.Aralık.2009, 21:05