Konu: Açıköğretim Genel Bilgiler

 1. #4
  nefertiti isimli Üye şimdilik offline konumundadır Usta Üye
  Üyelik tarihi
  10.Nisan.2006
  Mesajlar
  120
  Beğeniler
  0 / 0
  KAYIT YENİLEME
  Kayıt yenileme, öğrencilerin kendileri tarafından yapılır.


  Öğrenci sınava gireceği (Ara, Final, Bütünleme) yere göre Aöf bürosunu belirlemelidir.


  Kayıt belgelerini almayan öğrenciler, bulunduğu ilin AÖF bürosuna başvurarak belgelerini alabilirler.


  Seçtiğiniz AÖF bürosundan 1 yıl süreylke yararlanabilirsiniz. Yer değişikliği durumunda aynı öğretim yılı içine büro değişikliği yapılamaz. Sınavlara kayıtlı olduğunuz AÖF bürosu hangi ilde ise o ilde sınava girmek zorundasınız.


  İstanbul’daki SÖF bürolarına kayıtlı olan öğrencilerin ikametlerine yakın olan yerde sınava girmeleri için sınav merkezleri arttırılmıştır. Bu nedenle öğrencilerin en yakın sınav merkez alanını kodlamaları ulaşım açısından kendi yararlarınadır.


  İki yıl üst üste kayıtlarını yenilemeyen öğrencilerin, yönetmelikler gereğince kayıtları silinecektir.


  AÖF’ce talep edilen ve edilecek ödemeler zamanında yapılmalıdır. Aksi halde doğacak sonuçlardan fakülte sorumlu değildir.


  Basılı olarak gönderilen “Öğrenci Kimlik Kartı”ndaki bilgilerin size ait olup olmadığını dikkatle inceleyin. Sınavda problem yaşamamanız için “Kimlik Kartı”nıza, son çekilmiş fotoğrafınızı düzgün bir şekilde yapıştırınız.


  1. Fasikül kitaplarınız kayıt yaptırırken size verilmektedir. Bazı derslerin ünitelerinin tamamı tek bir fasikülde toplanmış olabilir. 2. Fasiküllerinizi ilan edilecek tarihler arasında büronuzdan alabilirsiniz.


  AÖF kayıt büroları öğrencilerin ilk adresidir. Başvurularda “Öğrenci Kimlik Kartı”nız mutlaka yanınızda bulunmalıdır.


  Başvurularınızı AÖF büronuza ya da merkez (Eskişehir) bürosuna, yazılı olarak yapabilirsiniz. Başvurunuzu, ad, soyad ve öğrenci numaranızı yazarak imzalayınız.


  AÖF BÜROLARI: ülkemizin en ücra köşesinde öğrencisi bulunan AÖF, bu durumu göz önüne alarak 81 ilde ve Lekoşe’de olmak üzere toplam 78 büro açmıştır. Bunun yanında Eskişehir’de merkez büro bulunur. Amaç öğrencilere en kısa zamanda en iyi hizmeti vermektir

 2. #5
  nefertiti isimli Üye şimdilik offline konumundadır Usta Üye
  Üyelik tarihi
  10.Nisan.2006
  Mesajlar
  120
  Beğeniler
  0 / 0
  Batı Avrupa Programları

  Başvuru Koşulları


  --------------------------------------------------------------------------------

  Açıköğretim Lisesi'ne kayıt olmak için yaş sınırı yoktur. Ortaokul veya İlköğretim Mezunu ya da Lise Ara Sınıfından ayrılmış Türkiye Cumhuriyeti uyruklu herkes (zihinsel engellilerin dışında) yurtdışında geçerli bir oturma izni varsa kayıt için başvuruda bulunabilir.  Açıköğretim Lisesi Yurtdışı Programına kayıt işlemleri her yıl Eylül ayında yapılır. Kayıtla ilgili ayrıntılı açıklamalar ve kesin kayıt sırasında gerekli olan belgelerin neler olduğunu içeren yazı bu aylarda, Köln’ deki İrtibat Bürosu tarafından adayların adreslerine gönderilir.


  Kesin kayıt için öğrencilerin ödemesi gereken miktar, her yıl kayıt işlemlerinden önce Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenir.  Başvuru Yeri ve Zamanı


  --------------------------------------------------------------------------------

  Açıköğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıt işlemleri her yıl Eylül ayında yapılır. Kayıtla ilgili ayrıntılı bilgileri ve bazı belgeleri içeren kayıt açıklama yazısı Köln’ deki İrtibat Bürosu tarafından adayların adreslerine gönderilir.  Açıköğretim Lisesine kayıt yaptırmak isteyenler adreslerini yıl boyunca, Köln Bürosuna bildirebilirler.  Kayıt İçin Gerekli Belgeler


  --------------------------------------------------------------------------------

  Açıköğretim Lisesi Yurtdışı Programına kesin kayıt yaptırmak isteyen öğrenci adaylarından şu belgeler istenir :

  1 ) Başvuru için Form-Dilekçeler (Batı Avrupa Bürosunca verilir),
  2 ) Öğrenim Belgesinin aslı (Ortaokul mezunları için, ortaokul diploması, Liseden ayrılanlar için tasdikname, Yurtdışında öğrenim görenler için, Kredilendirilmiş Denklik Belgesi -Bu belge Eğitim Müşavirlikleri ile Eğitim Ataşeliklerinden alınır-) Sınıf sistemiyle öğrenim görenler, EK 2 Öğrenim Belgesinin (öğrenciyken alınan dersleri gösteren başarı durum belgesi) aslını da verecektir.
  3 ) Nüfus cüzdanı sureti (Eğitim ataşeliklerinde yaptırılabilir),
  4 ) 3 adet fotoğraf,
  5 ) Seçmeli ders tercih formu (Batı Avrupa Bürosunca verilir),
  6 ) Kayıt ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı.  Kesin kayıt sırasında ödenmesi gereken öğrenim ücreti, Milli Eğitim Bakanlığı ve Anadolu Üniversitesi tarafından belirlenir.

  Nakil İşlemleri -Öğrenime Türkiye'de Devam Edilmesi


  --------------------------------------------------------------------------------

  Açıköğretim Lisesi Batı Avrupa Programına kayıtlı öğrenciler, Türkiye'ye kesin dönüş yapmaları halinde öğrenimlerini Türkiye'de de devam ettirebilirler. Bunun için Türkiye'de yaşadıkları ilin merkezinde bulunan Eğitim Hizmetleri Merkezi Müdürlüklerindeki (eski adıyla Eğitim Araçları ve Donatım Merkezi Müdürlükleri) Açıköğretim Lisesi öğrenci bürosuna bir dilekçe ile başvurmaları gerekir. Bu durumda, Batı Avrupa Programında alınan dersler Türkiye'de kredilendirilir ve öğrenciler öğrenimlerine kaldıkları yerden Türkiye'de devam ettirebilirler.  Aynı şekilde Türkiye'de öğrenciyken Avrupa ülkesine yerleşenler de nakillerini Batı Avrupa Programına yaptırabilirler. Bunun için her yıl temmuz-ağusto ayları içinde Batı Avrupa Bürosuna bir dilekçe ile başvurulması gerekmektedir.  Kısa süreli turist vizesiyle yurtdışına gelenlerin Batı Avrupa Programına kayıt yaptırmaları mümkün değildir. Türkiye'de öğrenci olanların da sınav dönemlerinde yurtdışında bulunmalarını gerekçe göstererek sınavlara yurtdışında bulundukları ülkede girme istekleri kabul edilmez.  DİPLOMA DENKLİĞİ


  --------------------------------------------------------------------------------

  Açıköğretim Lisesi Batı Avrupa Programına devam ederek mezuniyet için gerekli tüm koşulları yerine getirenlere Milli Eğitim Bakanlığı Açıköğretim Lisesi Diploması verilir. Bu diploma, Türkiye'de örgün eğitim verilen liselerden alınan diplomalarla eşdeğerdedir. Bu eşdeğerlilik hukuken de güvence altına alınmıştır.  Diplomaların yurtdışında geçerliliği, yaşanılan ülkelerin yerel mevzuatıyla ilgilidir.
  MEZUNLARININ SAHİP OLDUKLARI ÜST ÖĞRENİM İMKANLARI


  --------------------------------------------------------------------------------

  Anadolu Üniversitesi, yurtdışında lise veya dengi okul mezunu olan vatandaşlar için, dört yıllık açık yükseköğretim programları uygulamaktadır. Mezunlar uzaktanöğretim yöntemi ile eğitim verilen İktisat Fakültesi, İşletme Fakültesi, Açıköğretim Fakültesinde yükseköğrenim görebilirler. Bu programlarla ilgili bilgiler sitemizde yer almaktadır.  Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa açık yükseköğretim programları Seçme Sınavı her yıl yaklaşık olarak Haziran başında yapılmakta olup, başvurular Mart-Nisan aylarında kabul edilmektedir. Bulundukları öğretim yılı içinde liseyi bitirme durumunda olan öğrenciler de bu sınava katılmak için Mart ve Nisan aylarında Köln Bürosuna telefon ederek önkayıt yaptırabilirler.  Mezunlar ayrıca ÖSYM tarafından Türkiye'de yapılan ÖSS (Öğrenci Seçme Sınavı) ile Köln ve Ankara'da yapılan YÇS (Yurtdışında Çalışan Vatandaşların Çocukları İçin Üniversite Seçme Sınavı) sınavlarına katılabilirler. Yabancı uyruklu olanlar ise YÖS'e (Yabancı Öğrenci Seçme Sınavı) katılarak Türkiye'de bir üniversitede öğrenim görebilirler.  Öte yandan, Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Açık Yükseköğretim Programlarında iki yıl öğrenim gördükten sonra bir başka Alman üniversitesine (veya bulunduğunuz ülkedeki bir üniversiteye), başvurulan üniversitenin özel koşullarını yerine getirmek koşulu ile kayıt yaptırabilirsiniz.  AÖL Batı Avrupa Programı Başvuru Adresi


  --------------------------------------------------------------------------------

  Açıköğretim Lisesi Yurtdışı Programı ile ilgili her türlü bilgiyi almak için başvurulacak adres ve telefon numaraları ile başvuru saatleri aşağıda yer almaktadır:  Anadolu Üniversitesi Batı Avrupa Bürosu

  -Açıköğretim Lisesi Yurtdışı Programı-
  Friesenplatz 13, 50672 Köln - Deutschland

  Tel: 0221-51 10 47, Faks: 0221-52 11 49

 3. #6
  flasman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  flasman isimli Üye şimdilik offline konumundadır Üye
  Üyelik tarihi
  29.Ekim.2005
  Mesajlar
  73
  Beğeniler
  0 / 0
  bilgilendirdiğin için teşekkürHızlı Cevap Hızlı Cevap

İstanbul'un fethi?

Benzer Konular

 1. Açıköğretim Sistemi Hakkında Genel Bilgi
  Konu Sahibi aSsude Forum AÖF
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 27.Eylül.2009, 20:24
 2. Kütahya Genel Bilgiler
  Konu Sahibi Toprak Forum İç Anadolu Bölgesi
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 06.Eylül.2009, 11:47
 3. KPSS GENEL Bilgiler
  Konu Sahibi s_kybluee Forum Sınavlar
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 21.Haziran.2009, 12:36