Konu: Aöf / Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Bölümü

 1. #1
  aSsude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  aSsude isimli Üye şimdilik offline konumundadır Usta Üye
  Üyelik tarihi
  03.Ağustos.2008
  Mesajlar
  1,341
  Beğeniler
  0 / 0

  Aöf / Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Bölümü

  Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Bölümü


  Programın Amacı

  Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri programında işçi-işveren ilişkileri, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, servet ve gelir politikası, uluslararası planda sosyal politika konularında eğitim yapılır.


  Gereken Nitelikler

  Bu alanda öğrenim görmek isteyenlerin ekonomi ve sosyolojiye karşı ilgili, üstün akademik yeteneğe ve ikna gücüne sahip ve insanlarla iyi ilişkiler kurabilen kimseler olması beklenir.


  Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

  Üniversitelerin bu programında hukuk, ekonomi, maliye, işletmecilik yönetim bilimlerine ilişkin derslerle matematik, sosyal düşünceler ve sosyal politika tarihi, sosyal politika, çalışma ekonomisi, sendikacılık, sosyal güvenlik, endüstriyel demokrasi, gelir ve servet dağılımı, ücretler, kentleşme ve konut politikası, Türkiye ekonomisi ve sosyal yapısı, kooperatifçilik, çalışma sosyolojisi ve psikolojisi, istatistik, bilgisayar gibi dersler okutulur.


  Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

  Bu programı bitirenler “Çalışma Ekonomisti” unvanı ile iş piyasası, sosyal sigorta, iş mevzuatı, toplu sözleşme ve sendikacılık konularında araştırma ve incelemeler yaparak öneriler geliştirirler.

  Çalışma ekonomistleri ayrıca, devletin genel sosyal politikası ile sosyal güvenlik ve endüstri ilişkileri politikasının planlanma, düzenlenme ve geliştirilmesinde; ilgili bakanlık ve kamu kuruluşlarında, sosyal işlerin düzenlenme ve yürütülmesinde; kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel sektör işletmelerinin çalışma, işçi-işveren ilişkileri ile diğer sosyal işlerinin düzenlenmesi ve yönetiminde de etkili bir rol oynar.


  Çalışma Alanları

  Bu alanda öğrenim görenler, DPT’de, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yurtiçi ve yurtdışı ünitelerinde, SSK, Bağkur, T.C. Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarında, müfettiş veya uzman olarak kamu iktisadi teşebbüsleri ve özel işletmelerin endüstriyel ilişkiler ve sosyal işler bölümlerinin yöneticilik ve danışmanlık hizmetlerinde çalışabilirler.

  Çalışma Ekonomistlerinin önemli çalışma alanı ise sendikalarda danışmanlıktır. Çalışma ekonomistleri ayrıca kamu yönetimi, iktisat ve işletme bölümleri mezunlarının çalışabilecekleri öteki alanlarda da görev alabilirler. Özel sektörde ilerleme kişisel yeteneğe ve yabancı dil bilmeye bağlıdır.

 2. #2
  Filiz isimli Üye şimdilik offline konumundadır Bayan Üye
  Üyelik tarihi
  06.Aralık.2012
  Mesajlar
  5,834
  Beğeniler
  0 / 0

  Cevap: Aöf / Çalışma Ekonomisi Ve Endüstri İlişkileri Bölümü

  Özellikle İzmir'de bulunan bu bölüm çok önemlidir.9 Eylül üniversitesinde çalışma ekonomisi ve endüstriyel ilişkiler bulunmaktadır.4 yıllık olan bu bölümü bitiren arkadaşlar iş güvenliği ve yasaları ile ilgili branşlarda görev almaktadır.Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Türkiyenin başkenti